התכנית ללימודי מחקר במדע המדינה (תל"ם)

תכנית ראשונה מסוגה בארץ!

התכנית ללימודי מחקר (תל"ם) היא תכנית ראשונה מסוגה בארץ, של המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית, המשלבת תואר שני ודוקטורט במסלול ישיר ותוך חמש שנים. התכנית במדע המדינה נעשית תוך שיתוף עם תכנית מקבילה ביחסים בין-לאומיים.

מטרת התכנית להכשיר חוקרים מעולים במדע המדינה, שיעמדו בחזית המחקר ויהיו מועמדים ראויים למשרות אקדמיות. המחלקה למדע המדינה מקבלת לתכנית מספר קטן של תלמידים, הזוכים לפטור משכר לימוד, מלגות מחייה ומשרות תרגול.  

תל"ם מהווה את חוד החנית של ההכשרה למחקר מתקדם במדע המדינה בישראל. התכנית מאפשרת לתלמידי מחקר לזכות בהכשרה שוות ערך לזו הניתנת באוניברסיטאות מובילות בחו"ל ולסיים מאסטר ודוקטורט בתקופת זמן קצרה יחסית (חמש שנים). הקורסים ניתנים ברמה הגבוהה ביותר ויחד עם קבוצת סטודנטים בעלת יכולות גבוהות במיוחד.

בכל תקופת הלימודים זוכים הסטודנטים למלגה המאפשרת להם להתרכז בלימודים ומחקר. הסטודנטים זוכים לליווי אישי של מנחה ושל ראש התכנית. התכנית מגבשת קבוצה קטנה ואיכותית של לומדים.

בוגרי התכנית יוכשרו לקראת קריירה אקדמית במוסדות מחקר והשכלה גבוהה. הכשרה זו מאפשרת גם השתלבות במכוני מחקר ממשלתיים, פרטיים וציבוריים כמו גם השתלבות בדרג הבכיר של מחקר וניתוח מדיניות בארגונים בינלאומיים ולאומיים העוסקים בקידום מדיניות.
הסטודנטים בתכנית יזכו בייעוץ והכוונה בקידום הקריירה שלהם ובחברות לעולמות האקדמיה, המחקר וניתוח המדיניות.

אתר המחלקה

 

מבנה הלימודים:

בשנתיים הראשונות לתכנית לומדים הסטודנטים תכנית מובנית הכוללת קורסי תשתית לתואר שני מחקרי בתיאוריה ובמתודולוגיה וכן קורסים מתקדמים (ברמת דוקטורט) במחשבה מדינית, בפוליטיקה השוואתית, בפוליטיקה ישראלית, במדיניות ציבורית וביחסים בין-לאומיים. בסוף השנה השנייה, כתנאי מעבר לדוקטורט, מגישים הסטודנטים עבודת גמר. שלוש השנים הבאות מוקדשות למחקר עצמאי ולכתיבת דוקטורט, תחת הנחיה של אחד מחברי הסגל של המחלקה.
תכנית הלימודים מועשרת במפגשים ובסדנאות עם חוקרים מובילים בעולם ובעידוד ובתמיכה בלימודים בחו"ל, במסגרות של חילופי סטודנטים ובתי ספר קיץ.

בשנתיים הראשונות (שלב המאסטר) מספר נקודות הזכות לתואר יעמוד על 36 נ"ז . לאחר מכן, כתלמידי דוקטורט, לומדים התלמידים מספר קטן של קורסים (12 נ"ז ) לפי בחירתם ובאישור הוועדה המלווה והמנחה.

מוזמנים להגיש מועמדות תלמידי בוגר, מצטיינים, שהממוצע שלהם בתואר הראשון עומד על 90 ומעלה או ציון מקביל לאור מנעד הציונים בחוג הרלוונטי. למי שלא למדו תואר ראשון במדע המדינה תבנה תכנית ייחודית הכוללת השלמות.

על המועמדים להגיש בקשה עד לתאריך 18.05.2021

לבקשה יש לצרף:

  1. דפיס ציונים מלימודי הבוגר
  2. שתי המלצות המעידות על כישורי מחקר
  3. קורות חיים
  4. מסמך הצהרת כוונות בהיקף של שני עמודים המפרט את תחומי העניין למחקר עתידי.

  מועמדים שיעברו את תהליך הסינון הראשוני יוזמנו לראיונות שיערכו במהלך חודש יוני.

   

  מידע נוסף אודות הליך ההרשמה:

  ייעוץ אקדמי - ראש התכנית: פרופ' אורן ברק - oren.barak1@mail.huji.ac.il

  מנהלנית מוסמך במחלקה למדע המדינה: גב' נעה בן עוקבי, noabenu@savion.huji.ac.il

   

  תנאי קבלה:

  תנאי קבלה ייחודיים של ה פקולטה למדעי החברה

  לתכנית תל"ם ( מסלול מחקרי בלבד): תואר בוגר במדע המדינה או בחוג אחר בממוצע 90 לפחות. המועמדים המתאימים יזומנו לראיון.
  למסלול המחקרי: לבעלי תואר בוגר במדע המדינה בציון 87 לפחות או בציון 87 לפחות ב תואר בוגר אחר וממוצע של 85 לפחות בקורסי ההשלמה. המתאימים יזומנו לראיון.  
  למסלול הלא מחקרי: תואר בוגר במדע המדינה בציון 80 לפחות או בציון של 80 לפחות ב תואר בוגר אחר וממוצע של 80 לפחות בקורסי ההשלמה. למקדימים להירשם תתכן אפשרות למבחני פטור בחלק מקורסי ההשלמה.
  יועץ המוסמך: ד"ר אפרים פודוקסיק  - podoksik@mail.huji.ac.il

   

  פרטי קשר:

  מידע נוסף במזכירות המחלקה בטלפון: 02-5883060 או 02-5882797.