• 591

 • מתמטיקה ומדעי הטבע

 • אדמונד י' ספרא בגבעת רם

 • הסביבה חשובה לכם? מחפשים להתמחות בתחום?

  כדור הארץ הוא המקור למרבית המשאבים המנוצלים ע"י האדם. התופעות הנלוות לניצול המשאבים פוגעות בסביבה שאנו חיים בה ויוצרות נזקים מידיים ונזקים ארוכי טווח.

  מדעי הסביבה עוסקים בתחומים רבים ומגוונים המשפיעים על מערכות החיים בכדור הארץ. סטודנטים המתעניינים במדעי הסביבה נדרשים למומחיות רב תחומית בעולם האקולוגיה, מדעי האקלים, ביו-גאוגרפיה וגם בהיבטים כלכליים, חברתיים, טכנולוגיים ואחרים.

  תוכנית הלימודים משלבת בין מדעי החיים, מדעי כדור הארץ, כימיה ודיסציפלינות נוספות. במסגרת הלימודים ניצור בסיס אחיד של ידע בלימוד קורסי יסוד בתחומי תשתית – מתמטיקה, פיסיקה, כימיה, סטטיסטיקה ומחשבים, נתמקד בהבנת יחסי הגומלין בין אדם לסביבתו ונעסוק בדילמות סביבתיות וברכישת כלים וידע באפשרויות לשימור סביבה בת- קיימא.

  הסטודנטים במסלול ייהנו ממגוון קורסי בחירה על פי תחומי העניין של כל סטודנט. כך יוכל כל סטודנט להתמקד בתחומים הקרובים לליבו וליצור לעצמו תוכנית לימודים אישית.

  אתר החוג

 • תופעות סביבתיות כמו ההתחממות הגלובלית והכחדת מינים מעסיקות את המחקר בעולם. המומחים למדעי הסביבה נהנים מידע עצום ומגוון בנושאים מרתקים הנוגעים לכל המערכות הפועלות על פני כדור הארץ. החוג למדעי הסביבה מציע מגוון ייחודי של מסלולי לימודים ל תואר בוגר , המשלבים בין לימודי מדעי הסביבה ללימודים בחוג נוסף, המכשירים את הסטודנטים לקראת השתלבות בחיים המקצועיים שלאחר התואר. 

   

  • מחנות וסיורים לימודיים - אנו מציעים לסטודנטים להשתתף במחנות ובסיורים לימודיים ולהעשיר הידע והניסיון בדרך חוויתית.
  • מסלולים מיוחדים למצטיינים  - האוניברסיטה מציעה תכניות מחקר לסטודנטים מצטיינים.

   

   

 • ראש החוג -  פרופ' אלון עמרני, Alon.Amrani@mail.huji.ac.il

  מזכירות החוג -  גב' מגי פרקין: ימים א'-ה',  טלפון:02-6584923, magip@savion.huji.ac.il

   

   

 • תכנית הלימודים כוללת לימודי יסוד במדעי הטבע, קורסי חובה במגוון רחב של תחומי מדעי הסביבה וקורסי בחירה מתקדמים. הסטודנטים בחוג ייהנו ממגוון רחב של קורסי בחירה בנושאי סביבה, מדעי החיים, מדעי כדור הארץ ומדע יישומי. במסגרת החוג מתקיימים גם סיורים לימודיים.

  תכנית הלימודים מתקיימת במסלול דו חוגי בשילוב עם חוג מה פקולטה למדעי הטבע (לדוגמה מדעי כדור הארץ, מדעי החיים, כימיה, או מדעי המחשב). כמו כן, ניתן לשלב גם עם חוגים מפקולטות אחרות באוניברסיטה, אך שילוב זה קשה יותר, ומומלץ רק לסטודנטים מצטיינים. מומלץ לשלב את מדעי הסביבה עם מדעי כדור הארץ או עם מדעי החיים.

   

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

  ה פקולטה תקבל גם מועמדים עם רמת מתקדמים ב' ותאפשר להם להשלים את הפטור במהלך ה סמסטר הראשון של שנה ב'

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 •  

   

   

 • נדרשת עמידה בדרישות המעבר משנה א' לשנה ב' במוסד שבו למדו וכן מעבר כל קורסי החובה של שנה א' בהתאם לתנאי המעבר של ה פקולטה . סטודנט שמעוניין להתקבל לשנה ב' צריך להגיש בקשה לפטור/ לזיכוי מקורסי חובה של שנה א' בחוג למדעי הסביבה באוניברסיטה העברית. אם חסרים לו 3 קורסי חובה ומעלה לא ניתן לקבלו לשנה ב'. אם חסרים לו 2 קורסי חובה ומטה, ראש החוג ישקול את קבלתו לשנה ב' בחוג למדעי הסביבה

   הדיון בבקשות של מועמדים ממוסדות להשכלה גבוהה, הנרשמים לשנה ב' ומעלה ל תואר בוגר , ייערך סמוך לתחילת שנת הלימודים. קבלתם תידון לפי גיליון ציונים שיגישו למזכירות לענייני הוראה של ה פקולטה , ובהתאם למספר המקומות הפנויים בתחום.

   לבקשת הרשמה לשנים מתקדמות ולמידע נוסף יש לפנות לרכזת הבוגר, טל' 02-6585362 

   

 • בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  1. תעסוקה ברשות שמורות הטבע
  2. תעסוקה במגזר הציבורי:  משרדי ממשלה כמו המשרד לאיכות הסביבה, רשות המים, מחלקות סביבתיות ברשויות ובארגונים ציבוריים.
  3. השתלבות בתפקידי מפתח מגוונים בארגונים ירוקים כדוגמת: אדם טבע ודין.
  4. השתלבות במחקרים מובילים במכון וולקני, במכון לחקר ימים ואגמים, באוניברסיטה העברית, באוניברסיטת בן גוריון, ובמכון הבין אוניברסיטאי באילת.
  5. המשך לימודים לתארים מתקדמים באוניברסיטאות מובילות בארה"ב ובאירופה.
  6. תעסוקה במפעלים כמנטרי תהליכים.
  7. תעסוקה בשוק הפרטי בחברות לייעוץ סביבתי, ובחברות השקעה שעוסקות באנרגיה, בטכנולוגיות נקיות ובטיפול במים.