• 160

 • מדעי הרוח

 • הר הצופים

 • בחוג קיימים שני מדורים: שפה וספרות גרמנית ולימודים רוסיים ומזרח אירופיים.

   

  המדור לשפה וספרות גרמנית

  מטרת הלימודים

  להקנות לסטודנטים שליטה בשפה הגרמנית וכן להעניק היכרות מעמיקה עם הספרות של העולם דובר הגרמנית ותרבותו. המדור לשפה וספרות גרמנית הוא המקום היחיד בארץ, שבו ניתן לקבל תואר אקדמי בלימודי השפה הגרמנית ותרבותה.

   

  תכנית הלימודים

  לא נדרשת ידיעה מוקדמת של השפה הגרמנית. הלימודים בנויים כך שכבר בסוף לימודי התואר הראשון הסטודנטים מסוגלים לקרוא ולדבר באופן שוטף בגרמנית, וזאת במקביל לבניית תשתית דקדוקית וסגנונית לכתיבה בשפה הגרמנית.

   

  המדור ללימודים רוסיים ומזרח אירופיים

  אוהבים את התרבות הרוסית? רוצים לעשות מזה תואר?

  תכנית הלימודים מציעה מגוון רחב של קורסים בכל תחומי הספרות והתרבות הרוסית. החוג מספק את צרכיהם של הסטודנטים בכל הרמות: לבעלי ידיעה טובה ברוסית, לאלה המכירים את השפה אך גדלו וחונכו בשפה העברית, ולצברים המתחילים את לימודי השפה מא"ב ומעקרונות הדקדוק, ומסיימים את התכנית עם מיומנות בכל אלה.

  התכנית רשמה לזכותה הישגים אקדמיים ברמה גבוהה ביותר והכרה בארץ ובעולם.

   

  קצת לעומק:

  אנו מציעים לסטודנטים להתמחות באחת מהמגמות הבאות:

  1. הדגש בשפה ובספרות רוסית:

  תכנית הלימודים עוסקת בלימוד ידיעות יסוד בספרות ובתרבות של רוסיה והמרחב הסלאווי. בתכנית מוצעים קורסים בנושאים בין-תחומיים כגון היחסים בין בלשנות לספרות, ספרות ופילוסופיה, ספרות וקולנוע, התרבות הרוסית ותרבויות אחרות, ביניהן התרבות היהודית והישראלית.

  2. הדגש בהיסטוריה ובתרבות של רוסיה:

  תכנית הלימודים עוסקת בלימוד ההיסטוריה של רוסיה, מבחינת ההתפתחות בזמן ומבחינה תרבותית, חברתית ומדינית של תולדותיה.

  בשתי המגמות סטודנטים שאינם דוברי רוסית ירכשו ידיעה בשפה הרוסית.

   

  קורסי השפה נלמדים במסגרת היחידה ללימודי שפות, הפועלת בארץ ברוח ה-CEFR - המסגרת האירופית המשותפת לשפות. שיטת הלימוד ברוסית ובגרמנית, היא בשפת המקור כבר מהשיעור הראשון. תוצרי הלמידה מותאמים למקובל באוניברסיטאות בחו"ל, וכך יתאפשר לתלמידים להשתלב בלימודים, במחקר ובתעסוקה בזירה הבין-לאומית.  

  לפרטים נוספים:   http://www.hum.huji.ac.il/upload/_FILE_1510683483.pdf

   

  אתר החוג

  לעמוד הפייסבוק

   

 • מתעניינים בשפה הגרמנית?  או בספרות הגרמנית? המדור ללימודים גרמניים נמצא בקשר הדוק עם אוניברסיטאות וחוקרים מובילים בעולם בתחום הגרמניסטיקה: במדור מלמד באופן קבוע מרצה בכיר מגרמניה שמציע קורסים בספרות הגרמנית ובתרבותה, וזאת בנוסף לביקורים של מרצים אורחים מחו"ל במסגרת סמינרים מרוכזים וכנסים אקדמיים.

  לסטודנטים המעוניינים להמשיך לימודיהם לתואר שני ושלישי באוניברסיטה מוצעות מסגרות להעשרת המחקר, הן בתוך האוניברסיטה והן מחוצה לה, במסגרת שיתופי פעולה בין-אוניברסיטאיים. המדור מציע שורה של מלגות לקורסי קיץ בארצות דוברות גרמנית לתקופות זמן שונות (החל ממספר שבועות וכלה בחודשיים) כדי לשפר את מיומנויות הלמידה של השפה הגרמנית והשליטה בה. בנוסף למלגות ללימודי השפה, ובמסגרת הקשרים האקדמיים שבין האוניברסיטה העברית ל"אוניברסיטה החופשית" בברלין, יוצעו לסטודנטים מצטיינים של המדור מלגות לימודים בברלין למשך כל ה סמסטר האחרון של התואר הראשון.

   

  למה לימודים רוסיים ומזרח אירופיים? השפה הרוסית אינה זרה ל- 20% מכלל הישראלים, ול- 40% יש שורשים ברוסיה ובמזרח אירופה. לימודי ההיסטוריה, התרבות והשפה הרוסית אהודים על ישראלים רבים אף שאינם דוברי השפה, בשל התפקיד של רוסיה ויהודיה בעיצוב התרבות היהודית והישראלית המודרנית.

  הצטרפו אלינו לתכנית היחידה בארץ בלימודים רוסיים ומזרח אירופיים. 

   

 • התכנית ללימודים רוסיים יוסדה ע"י לאה גולדברג. בין בוגרי החוג ניתן למנות דיפלומטים רבים כמו יולי יואל אדלשטיין, יושב ראש הכנסת וחבר כנסת ואביגדור ליברמן. החוג מציע מלגות נדיבות למצטיינים כבר בתואר ראשון ותומך בנסיעות לימודי שפה לרוסיה.

 • המדור לשפה וספרות גרמנית:

  ראש החוג וראש המדור - פרופ' כריסטוף שמידט: Christoph.Schmidt@mail.huji.ac.il

   

  המדור ללימודים רוסיים ומזרח אירופיים:

  ד"ר נינה רודניק: ninarudnik@gmail.com

   

  המזכירה בשני המדורים - גב' מיטל ביטון:  טל. 02-5883851,  meitalb@savion.huji.ac.il

  שעות קבלת קהל:  יום א' 14:00-11:00,  ימים ב'-ה': 13:00-10:00.

   

 • המדור לשפה וספרות גרמנית:

  הלימודים לבוגר נמשכים שלוש שנים והם מתקיימים בשני המסלולים. סטודנטים ללא ידיעת השפה הגרמנית ילמדו בקורסים אינטנסיביים במהלך השנה הראשונה את השפה הגרמנית; בשנים ב' ו-ג' יעמיקו את היכרותם עם מגוון יצירות שנכתבו בשפה הגרמנית. סטונדטים השולטים בשפה ילמדו במסלול ישיר לספרות. סטודנטים בעלי ידיעה מוקדמת בגרמנית מתבקשים לעבור בחינת מיון. ניתן ללמוד במדור במסלול דו-חוגי או מסלול חד-חוגי + לימודים משלימים.

   

  המדור ללימודים רוסיים ומזרח אירופיים:

  תכנית הלימודים במדור מציעה שתי מגמות בהתאם לרמת הידע של כל סטודנט בשפה הרוסית. מגמה ראשונה מיועדת לסטודנטים ללא ידע מוקדם של השפה הרוסית. במהלך הלימודים במגמה הראשונה תירכש ידיעה בלשון הרוסית כדי יכולת דיון בטקסטים ספרותיים. המגמה השנייה מיועדת לסטודנטים בעלי פטור בשפה הרוסית. 

 • 68 נ"ז (כולל קורסי " אבני פינה ")

 • מסלול  דו חוגי  המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

   

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי

 • 50%/50%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • 550 רב תחומי

 • במדור לשפה וספרות גרמנית החוג מציע מסלול לימודים מיוחד לסטודנטים שאין להם רקע קודם בשפה הגרמנית ולבעלי ידיעות מוגבלות בה.

  מסלול זה יורכב בהתאם לתוצאות מבחן המיון של המדור ובתיאום עם יועץ/ת המדור. סטודנטים עם ידיעות כלשהן בשפה נדרשים לגשת למבחן המיון לצורך סיווגם לאחד המסלולים. 

  קבלה 'על תנאי' 

  מועמדים שחסרה להם בחינת בגרות במקצוע אחד בלבד, יוכלו להתקבל כ'תלמידים על תנאי' אם יעמדו בתנאים הבאים:

  1. המקצוע החסר אינו אנגלית 

  2. אם הציון המשוקלל (של ממוצע תעודת הבגרות עם הבחינה הפסיכומטרית) יעמוד בסף הקבלה כאשר מציבים במקצוע החסר ציון 40

  על מועמדים אלו להפנות בקשה לדיון בוועדת ערעורים. במעמד 'על תנאי' ניתן ללמוד במשך שנה אחת בלבד. על הסטודנטים להשלים את תעודת הבגרות על מנת להמשיך בלימודיהם.

  עמוד ה פקולטה

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 75 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג ובאישור ועדת ההוראה של ה פקולטה . ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים. כל המועמדים חייבים למסור גיליון ציונים, שכולל את הממוצע המשוקלל למזכירות לענייני תלמידים ב פקולטה , חדר 4319 במדעי הרוח.

  לתשומת לב:

  • בעלי לימודים אקדמיים שאינם עומדים בדרישות הנ"ל יוכלו להתקבל ללימודי שנה א' אם יעמדו בתנאי הקבלה. לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי המלצת יועצי החוגים, ובאישור ועדת הוראה.
  • תואר בוגר האוניברסיטה העברית יינתן רק לסטודנטים שלמדו באוניברסיטה העברית תכנית מלאה של שנה ג' לפחות בכל חוג בהיקף של שליש לפחות מלימודי התואר. לימודים אלה יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

 • בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  1. תעסוקה במשרד החוץ, בעבודות מאתגרות באו"ם, בסוכנות היהודית (כולל שליחויות בקהילות שונות בחו"ל) וכד'.
  2. עבודות תרגום, שכתוב ועריכה לשונית.
  3. השתלבות במרכזי תרבות ובמוזיאונים במגוון משרות.
  4. הדרכת טיולים בארץ ובחו"ל.
  5. הוראת השפה הרוסית וספרותה.
  6. עיסוק בדוברות ובכתיבה לאמצעי התקשורת.
  7. השתלבות בעסקים ובארגונים בחו"ל.
  8. משרות הדורשות ידע בשפה נוספת (שאיננה עברית / אנגלית), בארגונים וחברות רבות בשוק הישראלי.