• 179

 • מדעי הרוח

 • הר הצופים

 • טיילתם באיטליה, צרפת, ספרד, פורטוגל, אמריקה הלטינית והתאהבתם? אתם רוצים לקרוא את אומברטו אקו בשפת המקור? אתם רוצים להבין מה זה פופוליזם? מחפשים להתמחות בתחום?

  במסגרת הלימודים נעסוק בלימוד ההיסטוריה, הספרות, השפות, החברה והתרבות של העולם דובר הלשונות הרומאניות (ספרדית, פורטוגלית, קטלאנית, צרפתית ואיטלקית).

  הלימודים בחוג מציעים ידע רב-תחומי על חברות דוברות את השפות הרומאניות בעבר ובהווה.

   

  קצת לעומק:

  תכנית הלימודים מציעה לכל סטודנט/ית להתמחות באחד משלושת המדורים הבאים:

  • המדור ללימודים איבריים ולטינו-אמריקניים
  • המדור ללימודים איטלקיים
  • המדור ללימודים צרפתיים

  בכל אחד מן המדורים נציע לימודי היסטוריה, ספרות, שפות, חברה ותרבות.

  הסטודנטים ייהנו מרכישת ידע רב-תחומי אודות העולם דובר הלשונות הרומאניות - ספרדית, פורטוגלית, קטלאנית, צרפתית, פרובנסלית, ואיטלקית - בעבר ובהווה.

  קורסי השפה נלמדים במסגרת היחידה ללימודי שפות, הפועלת בארץ ברוח ה-CEFR , המסגרת האירופית המשותפת לשפות. שיטת הלימוד בצרפתית, ספרדית ואיטלקית, היא בשפת המקור כבר מהשיעור הראשון. תוצרי הלמידה מותאמים למקובל באוניברסיטאות בחו"ל, וכך יתאפשר לתלמידים להשתלב בלימודים, במחקר ובתעסוקה בזירה הבינלאומית.  

  לפרטים נוספים:   http://www.hum.huji.ac.il/upload/

   

  אתר החוג

 • תכנית הלימודים מעשירה את הבסיס הלשוני והאינטלקטואלי של הסטודנט ומעניקה ידע נרחב בהיבטים היסטוריים, תרבותיים, חברתיים ובלשניים של אותם אזורים בעבר ובהווה.
  השפות הנלמדות בחוג, חולשות על אזור גאוגרפי מדרום מערב אירופה ועד מדינות מרכז אמריקה, אמריקה הדרומית ואף מדינות רבות באפריקה שהיו בעבר קולוניות ספרדיות, פורטוגליות וצרפתיות.
  חשוב לא פחות – לימודים אודות אזור אחר בעולם, הרחוק מאתנו גאוגרפית, אך קרוב אלינו מבחינות אחרות (כלכלה, מוסיקה, אמנות ועוד) ירחיבו את האופקים שלכם ואת תפיסת עולמכם ויפתחו בפניכם אינספור אפשרויות מחקריות ומקצועיות.

   

  מידע מיוחד:

  בעלי ידע מוקדם בשפה מוזמנים לפנות ליחידה ללימודי שפות כדי להשתבץ לקורס ברמה המתאימה.

  כתובת המייל של היחידה ללימודי שפות:  language.center@mail.huji.ac.il

  במסגרת המדורים השונים מוצעות מלגות לימודים לקורסי קיץ בחו"ל, קורסים הניתנים ע"י מרצים אורחים ממיטב האוניברסיטאות בעולם, כנסים בינלאומיים, ימי עיון, ופעילויות אקסטרא-קוריקולריות המאורגנות על ידי מרצים וסטודנטים.

   

   

   

 • ראש המדור ללימודים איבריים ולטינו-אמריקניים - ד"ר קלאודיה קדר -  Claudia.kedar@mail.huji.ac.il

  ראש המדור ללימודים איטלקיים - פרופ' מנואלה קונסוני - Manuela.consonni@mail.huji.ac.il

  ראש המדור ללימודים צרפתיים - פרופ' משה סלוחובסקי - lmsl@mail.huji.ac.i

  ד"ר יונה הנהרט-מרמור -  yona.hanhart-marmor@mail.huji.ac.il

  מזכירות החוג: גב' אדוה כהן,  טלפון: 02-5883616

   msromance@mscc.huji.ac.il  או  advac@savion.huji.ac.il

  שעות קבלת קהל: יום א'  14:30-11:30, ימים ב'-ה'  10:00 - 13:00

 • להלן פירוט על הנלמד בכל אחד משלושת המדורים בחוג:

  1. המדור ללימודים איבריים ולטינו אמריקניים - בו נקנה ידע רב-תחומי בשפות, בהיסטוריה ובספרות של החברות ותרבויות חצי-האי האיברי ואמריקה הלטינית, מתוך כוונה להכשיר את דור המתווכים העתידי בין החברות האיברו-אמריקניות לבין החברה הישראלית. המדור הינו המסגרת היחידה המציעה לימודי המשך ל לימודי מוסמך ודוקטורט בהיסטוריה ובספרות של חצי האי-האיברי ואמריקה הלטינית.
  2. המדור ללימודים איטלקיים - כולל לימודי השפה האיטלקית, לימודי הספרות האיטלקית מימי-הביניים ועד ימינו וכן את לימודי הספרות, התרבות וההיסטוריה האיטלקית, בעבר ובהווה. תכנית הלימודים נבנית על פי רמת הידע של הסטודנט באיטלקית. הסטודנטים מקבלים הדרכה במחקרם דרך סוגות בין-דיסציפלינריות, ובאמצעות התוכן והמתודה. אנו מתווים ברית מסורתית בין היסטוריה, תולדות האמנות, לימודים קלאסיים, ספרות, מדעי המדינה, בלשנות, מוסיקולוגיה, פילוסופיה, אנתרופולוגיה וסוציולוגיה, ומשלבים כוחות עם דיסציפלינות כמו היסטוריה ופילוסופיה של המדע, תקשורת, לימודי קולנוע, האקדמיה למוסיקה ולמחול ולימודי תרבות. הלימודים במדור זה באוניברסיטה העברית הם התכנית היחידה בארץ המציעה לימודי בוגר , מוסמך ודוקטורט בלימודים איטלקיים.
  3. המדור ללימודים צרפתיים -  הלימודים עוסקים בספרות הצרפתית ותולדותיה מימי-הביניים ועד ימינו, לימודי בלשנות צרפתית ולימודי התרבות הפרנקופונית והעולם הפרנקופוני בצרפת ובמדינות אחרות. נעסוק גם בנושאים רחבים יותר כגון: תרבות בלגית, סוגיות פוסט-קולוניאליות, ספרויות אפריקניות פרנקופוניות או קריביות. יושם דגש על חקר התפר שבין תרבות צרפת לבין מורשת ישראל, הן בתחום הספרות היפה והן בתחום ההגות.

 • 68 נ"ז (כולל קורסי " אבני פינה ")

 • מסלול  דו חוגי  המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

   

 • פרופ' מנואלה קונסוני - ראש החוג וראש המדור ללימודים איטלקיים. תחומי העניין האקדמיים שלה כוללים ספרות השואה, היסטוריה לאומית איטלקית ופאשיזם.

  פרופ' סיריל אסלנוב - מומחה בבלשנות השפות הרומאניות. מחקרו מתמקד בבלשנות היסטורית ובבלשנות משווה, כמו גם בחקר השפות במגע. מיישם כלים מן הבלשנות והפילולוגיה בחקר הספרות. בנוסף, עוסק בתאוריית התרגום, בעיקר בכל הנוגע לשפות הרומאניות.

  פרופ' רות פיין - תחומי מחקרה הם סמיוטיקה ותאוריה ספרותית, ספרות תור הזהב הספרדי, סרוונטס ויצירתו, נוכחות התנ"ך ומרכיבים יהודיים ביצירות סרווונטס, ספרות המומרים לאחר 1492 וספרות איברו-אמריקאית עכשווית. היא משמשת כאחראית על תרגום יצירות המופת מהשפות האיבריות לעברית.

  ד"ר אלדינה קינטנה - מומחית בלאדינו ובבלשנות ספרדית, עם דגש על בלשנות היסטורית, סוציו-לינגוויסטיקה ודיאלקטולוגיה. היא אחת הבלשניות של השפה הספרדית והלאדינו הבולטות בעולם.

  ד"ר קלאודיה קדר - ראש המדור ללימודים איבריים ואמל"ט, היסטוריונית של אמריקה הלטינית המודרנית. נציגה בולטת של דור חדש של היסטוריונים העוסקים בקשריה הכלכליים והפוליטיים של אמריקה הלטינית בזירה הבינלאומית.

  פרופ' ג'יימס גרין - מאוניברסיטת בראון שבארה"ב, פרופסור עמית בחוג. פרופ' גרין הוא המומחה הגדול בעולם אודות ההיסטוריה של ברזיל המודרנית.

  ד"ר יונה הנהרט-מרמור

 • המציעות השתלמויות קצרות בחו"ל:

  המדור ללימודים איטלקיים: בסיועה של קרן Vigevani באוניברסיטה העברית, מקדם חילופי סטודנטים ושיתוף פעולה עם אנשי אקדמיה ומוסדות אקדמיים מכל הרמות באיטליה. הסטודנטים נוסעים למשך חודש, ומקבלים מלגה מלאה ללא תלות בממוצע הציונים שלהם, על מנת ללמוד את השפה האיטלקית באוניברסיטאות המובילות בעולם ללימודי שפות- סיינה ופרוג'ה.

  המדור ללימודים צרפתיים: מציע מלגות ללימודים בצרפת.

  המדור ללימודים רומאניים ולטינו-אמריקניים: מקיים מזה שנים תכניות סמסטר יאליות לחילופי סטודנטים עם אוניברסיטאות מובילות באמריקה הלטינית ובספרד. במקביל, תכנית הלימודים של המדור מועשרת מדי שנה ובשנה בקורסים מרוכזים המועברים על ידי שורה ארוכה של חוקרים בעלי-שם מאוניברסיטאות באמריקה הלטינית ובחצי האי האיברי. קורסים אלה מועברים בשפה האנגלית, ספרדית או פורטוגלית.

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי

 • 50%/50%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • 550 רב תחומי

 • קבלה 'על תנאי' 

  מועמדים שחסרה להם בחינת בגרות במקצוע אחד בלבד, יוכלו להתקבל כ'תלמידים על תנאי' אם יעמדו בתנאים הבאים:

  1. המקצוע החסר אינו אנגלית 

  2. אם הציון המשוקלל (של ממוצע תעודת הבגרות עם הבחינה הפסיכומטרית) יעמוד בסף הקבלה כאשר מציבים במקצוע החסר ציון 40

  על מועמדים אלו להפנות בקשה לדיון בוועדת ערעורים. במעמד 'על תנאי' ניתן ללמוד במשך שנה אחת בלבד. על הסטודנטים להשלים את תעודת הבגרות על מנת להמשיך בלימודיהם.

  עמוד ה פקולטה

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 75 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג ובאישור ועדת ההוראה של ה פקולטה . ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים. כל המועמדים חייבים למסור גיליון ציונים, שכולל את הממוצע המשוקלל למזכירות לענייני תלמידים ב פקולטה , חדר 4319 במדעי הרוח.

  לתשומת לב:

  • בעלי לימודים אקדמיים שאינם עומדים בדרישות הנ"ל יוכלו להתקבל ללימודי שנה א' אם יעמדו בתנאי הקבלה. לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי המלצת יועצי החוגים, ובאישור ועדת הוראה.
  • תואר בוגר האוניברסיטה העברית יינתן רק לסטודנטים שלמדו באוניברסיטה העברית תכנית מלאה של שנה ג' לפחות בכל חוג בהיקף של שליש לפחות מלימודי התואר. לימודים אלה יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

 • בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  1. השתלבות באקדמיה ובמוסדות מחקר והוראה בארץ ובעולם.
  2. תעסוקה במגזר הציבורי: בין השאר במשרד החוץ, באו"ם, בסוכנות היהודית (כולל שליחויות בקהילות שונות בחו"ל), במרכזי תרבות ובמוזיאונים ובמוסדות דומים נוספים.
  3. תעסוקה במגזר הפרטי: במגוון תפקידים בתחומי השיווק הבינלאומי וקשרי לקוחות, תעשיית ההי-טק (לדוגמא, פיתוח תוכנות בשפות רומאניות), יחסי ציבור ודוברות, גיוס תרומות מחו"ל, תרגום, הוראת שפות, הדרכת טיולים, כתיבה עיתונאית ועוד.
  4. תעסוקה במגזר השלישי: השתלבות בארגונים ללא כוונת רווח שיש להם זיקה עם האזורים הנלמדים בחוג, כגון ארגונים השומרים על קשר עם הקהילות היהודיות באמריקה הלטינית.