ידיעת השפה האנגלית

רמת האנגלית הנדרשת לקבלה
בחינות לקביעת רמת האנגלית
טבלת תרגום ציונים
קורסים לשפה האנגלית

 

רמת האנגלית הנדרשת לקבלה

הלימודים באוניברסיטה מחייבים יכולת קריאה שוטפת בשפה האנגלית. לכן, ידיעת השפה האנגלית היא אחד מתנאי הקבלה לאוניברסיטה. תנאי זה תקף הן למתקבלים ל לימודי בוגר והן למתקבלים ל לימודי מוסמך או לתכנית השלמות לפני מוסמך וכן ל"תלמיד מיוחד".

  • רמת "בסיסי"  באנגלית היא הרמה המינימלית המאפשרת קבלה לרוב החוגים ל תואר בוגר . מועמד שרמתו באנגלית נמוכה יותר לא יוכל להתקבל ללימודים מן המניין באוניברסיטה ויקבל הודעה מיוחדת על כך במכתב הדחייה. על התלמידים להוכיח רמת פטור באנגלית לפני תחילת השניה ללימודים. לעיתים יהיה צורך בהשלמת קורס קיץ.
  • רמת "מתקדמים א'"  באנגלית היא הרמה המינימלית המאפשרת קבלה למרבית החוגים ל תואר מוסמך וכן לתכנית "רביבים", לסיעוד (כל השלוחות) ולריפוי בעיסוק לתואר הראשון. על התלמידים להוכיח רמת פטור באנגלית לפני תחילת השניה ללימודים. 
  • החוגים הבאים דורשים מתלמידי הבוגר להגיע לרמת "מתקדמים ב'" באנגלית: מדעים ביו-רפואיים, רוקחות, רפואה ורפואת שיניים וכן החוג לבלשנות.  לבלשנות ניתן להוכיח רמה זו אך ורק באמצעות בחינה ולא באמצעות סיום קורס. הציון הנדרש: בבחינה הפסיכומטרית (ציון 120 בתת המבחן באנגלית) , בחינת אמי"ר  (ציון 220) או בחינת אמיר"ם (ציון 120).
  • רמת "מתקדמים ב'" נדרשת גם לרוב תכניות המ.א. הנלמדות בשפה האנגלית (פרטים בפרק המתאים) וכן לתכניות המ.א. במדעים ביו-רפואיים, מדעים ביו-רפואיים ברפואת שיניים, מינהל עסקים ורוקחות.
  • רמת פטור באנגלית נדרשת לצורך קבלה ל תואר בוגר בחוג לאנגלית. ניתן להוכיח רמה זו רק באמצעות בחינה ולא באמצעות סיום קורס. הציון הנדרש: בבחינה הפסיכומטרית (ציון 134 בתת-המבחן באנגלית), בחינת אמי"ר (ציון 234) או בחינת אמיר"ם (ציון 134). מועמדים שהגיעו לרמת "מתקדמים ב" על פי הבחינה, יוכלו להתקבל על תנאי אך יידרשו להציג את הציון הדרוש לפני תחילת הלימודים.

 

בחינות לקביעת רמת האנגלית

רמת האנגלית נבדקת בעיקר באמצעות תת-המבחן באנגלית במסגרת הבחינה הפסיכומטרית או באמצעות בחינת אמי"ר / אמיר"ם . בחינות אחרות מפורטות בהמשך.

פטור מלימוד אנגלית כשפה זרה ניתן למועמדים שהשלימו חוק לימודים מלא במוסד ששפת ההוראה בו אנגלית; למועמדים אשר סיימו בהצלחה באוניברסיטה מוכרת תואר בשפה וספרות אנגלית וכן למועמדים בעליתעודת IB אשר קיבלו ציון 7 במקצוע (English A (Higher Level.

בחינת אמי"ר / אמיר"ם

בחינת אמי"ר נערכת על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה . ניתן להירשם לבחינה באמצעות אתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות  (http://www.nite.org.il) או לרכוש טפסי הרשמה בחנות "אקדמון". לפרטים נא לפנות למרכז הארצי לבחינות, טל: 02-6759555.

תוצאות בחינת אמי"ר נשלחות לאוניברסיטה באופן אוטומטי על פי מספר הזהות. מועמדים אשר נרשמים לבחינת אמי"ר באמצעות מספר הדרכון מתבקשים להגיש צילום דרכון למשרדנו. בבחינת אמי"ר ניתן להיבחן בתאריכים הבאים: 20.2.2017, 6,9.4.2017 , 6-7.7.2017 או 4-5.9.2017. מועמדים ל סמסטר ב' ייבחנו בתאריך 15,17.12.2017. ההרשמה מסתיימת בדרך כלל כחודש וחצי לפני תאריך הבחינה.

בחינות אמיר"ם ( אמי"ר ממוחשב) תתקיימנה במספר מועדים מדי חודש במהלך השנה. ההרשמה היא באמצעות אתר המידע האישי. מועמדים אשר נרשמים לבחינת אמיר"ם באמצעות מספר הדרכון מתבקשים להגיש צילום דרכון למשרדנו. מועמדים הנבחנים בבחינת אמיר"ם במוסד אחר צריכים לבקש מהמרכז הארצי לבחינות להעביר אלינו את התוצאות.

לתשומת לב: על המועמדים להיבחן בבחינה זו גם אם לא קיבלו עדיין תשובה למועמדותם כדי לא להפסיד את המועד. אנו ממליצים להיבחן מוקדם ככל האפשר כדי שתהיה אפשרות להשתתף בקורס קיץ, במקרה הצורך.

בחינות אחרות שניתן להגיש

מועמדים הנמצאים בחו"ל או מועמדים שאינם יכולים לגשת לבחינת אמי"ר או אמיר"ם במועד יוכלו להגיש תוצאות של בחינת   TOEFL או בחינת IELTS (פורמט אקדמי). עלינו לקבל את ציון ה-TOEFL ישירות מ-ETS. הקוד של האוניברסיטה העברית לקבלת התוצאות הוא 0206. אנו מקבלים גם אישורים רשמיים על הרמות על פי הסולם האירופאי האחיד. להלן טבלה המשווה בין תוצאות הבחינות השונות.

  טבלת תרגום ציונים

 

SAT Critical Reading Score

European Common Reference Levels

IELTS (Academic Format)

TOEFL

Internet Based Test

ציון בבחינת אמי"ר

ציון בתת-מבחן אנגלית או ב אמיר"ם

רמת אנגלית באוניברסיטה העברית

670

C1

7.5

100

לפחות 234

לפחות 134

פטור

600

B2

6.5

90

220 - 233

120 - 133

מתקדמים ב'

500

B1

6

80

200 - 219

100 - 119

מתקדמים א'

450

1B

5.5

70

185 - 199

85 - 99

בסיסי (סף קבלה ללימודים)

קורסי קיץ או בחינות נוספות יידרשו כתנאי קבלה ללימודים

170 - 184

70 - 84

טרום-בסיסי ב'

פחות מ-170

פחות מ-70

טרום-בסיסי א'

 

קורסים לשפה האנגלית

תלמידים שאינם פטורים מלימודי אנגלית נדרשים להגיע לרמת פטור לפני תחילת השנה השניה ללימודיהם. הלימודים ברמה מתקדמים ב' פטורים מתשלום נפרד במשך השנה הראשונה ללימודים ל תואר בוגר בלבד. 
תלמידים אשר יידרשו ללמוד גם עברית וגם אנגלית במשך השנה הראשונה ללימודי התואר הראשון, יתקשו מאוד ללמוד תכנית לימודים מלאה ומומלץ להם לפצל את לימודיהם.
האוניברסיטה העברית מציעה קורסי קיץ בהבנת טקסטים מדעיים באנגלית. הלימודים מתקיימים בבוקר או אחה"צ (כפוף למספר נרשמים) וניתן ללמוד במקביל גם באולפן הקיץ. לפרטים ניתן לפנות ליחידה לאנגלית כשפה זרה, אתר: http://efl.huji.ac.il.
כמו כן, ניתן ללמוד על-פי הקורסים המקוונים הפתוחים אשר נבנו על ידי האוניבסיטה הפתוחה, ולגשת לאחד המבחנים המוכרים בסיום הקורס. פרטים: study.onl.co.il