ידיעת השפה העברית

 

רמת העברית הנדרשת לקבלה 
דרכים לעמידה בדרישות העברית  
מידע נוסף

 

רמת העברית הנדרשת לקבלה 

שפת הלימוד באוניברסיטה העברית בכל חוגי הבוגר ובחלק גדול מחוגי המוסמך היא עברית, וידע בשפה הוא תנאי הכרחי לקבלה ללימודים. תנאי זה תקף הן למתקבלים ל לימודי בוגר והן למתקבלים ל לימודי מוסמך או לתכנית השלמות לפני מוסמך וכן למתקבלים במעמד של "תלמיד מיוחד", למעט תכניות בשפה האנגלית.

קיים מסלול מיוחד במסגרת התואר הראשון בחוג לאנגלית המאפשר קבלה עם רמת עברית נמוכה יותר ולאחר שיפור רמת העברית ניתן יהיה להוסיף את החוג השני. במסלול זה נלמד התואר במשך ארבע שנים.

תנאי הסף לקבלה, ברוב החוגים באוניברסיטה, הוא שיבוץ ברמה ד' בעברית או ציון של 105 לפחות בבחינת יע"ל . מועמדים אשר לא הגיעו לרמה הדרושה, יצטרכו לרוב לדחות את תחילת לימודיהם .

החוגים הבאים דורשים רמה גבוהה יותר בעברית:

 

רמה נדרשת בבחינת השיבוץ/פטור

רמה נדרשת בבחינת יע"ל

שם החוג

רמה ה'

 120

יידיש, ספרות כללית והשוואתית

רמה ה'  110משפטים

רמה ה'

 105

סיעוד - כל השלוחות

רמה ו'

 135

היסטוריה של   עם  ישראל , לימודי יהדות

פטור

 145

הלשון  העברית,  מחשבת ישראל, מקרא, ספרות עברית ,תלמוד והלכה, צירוף לימודים שפה וספרות עברית

פטור

 105

ריפוי בעיסוק

רמה ד'

 105

שאר החוגים

 

דרכים לעמידה בדרישות העברית

 

מסלול

הסבר

מועדים

אופן רישום

בחינת יע"ל

בחינה זו ניתנת לאחר הפסיכומטרי בשפות זרות אך ניתן להיבחן בה גם בנפרד, בכל אחד מהמועדים בה ניתנת הבחינה הפסיכומטרית. תוצאות הבחינה מגיעות לאחר כחמישה שבועות.

28-29.3.2018

5-6.7.2018

3-4.9.2018

7.9.2018

7,9.12.2018

באמצעות
אתר המרכז הארצי לבחינות

בחינת יע"ל נט

בחינה ממוחשבת, למעט מטלת הכתיבה. מבנה הבחינה זהה לשאלות בבחינת יע"ל . יש להביא עפרון לבחינה עבור מטלת הכתיבה.
תוצאות הבחינה מגיעות לאחר שבועיים-שלושה.

22.2.2018

15.5.2018

29.5.2018

20.6.2018

7.8.2018

19.8.2018

21.8.2018

הרישום הוא דרך אתר המידע האישי כחודש לפני מועד הבחינה ועל כן רק סטודנטים ומועמדים של האוניברסיטה העברית יכולים לגשת לבחינת יע"ל נט. ניתן להירשם לבחינת יע"ל / יע"ל נט רק פעם בשלושים יום.

בדיקת העברית דרך ביה"ס לתלמידים מחו"ל נעשית בשני שלבים: בחינת מיון אינטרנטית ובחינת שיבוץ או פטור, בהתאם לרמה בבחינת המיון. הבחינה הקובעת לצורך עמידה בדרישות העברית היא בחינת השיבוץ.

בחינת מיון

בחינה זו קובעת את הרמה עבור בחינת השיבוץ. ניתן לגשת לבחינת המיון פעם אחת בלבד ולכן מומלץ למועמדים אשר לומדים באולפן חיצוני בעת ההרשמה לגשת לבחינה לקראת סיום האולפן.

יש לעשות כל מאמץ כדי לגשת לבחינה עד תחילת חודש אוגוסט וזאת על מנת לא לעכב את הרישום לקורסים.

אין צורך להירשם לבחינה אך כדי לגשת לבחינה יש לקבל קוד אישי ולכן רק מועמדים שמילאו טופס הרשמה וקיבלו אישור הרשמה עם קוד אישי יוכלו לגשת לבחינה. לינק לבחינה באתר.

 

בחינת שיבוץ

בחינה זו כוללת בעיקר מטלת כתיבה, בהתאם לרמה שנקבעה בבחינת המיון.
מועמדים שהגיעו לרמה ה' ומעלה בבחינת המיון, יוכלו להתקבל ללא תנאי לחוגים הדורשים שיבוץ ברמה ד'. הם יידרשו בכל מקרה לגשת לבחינת השיבוץ כתנאי לרישום לקורסים במהלך השנה.

ניתן לגשת לבחינה בימי שני ורביעי בין השעות 09:00-13:00, למעט חופשות וחגים. הבחינה נמשכת עד 45 דקות.

אין צורך להירשם מראש. את בחינת השיבוץ יש לעשות במשרדי היחידה להוראת עברית בביה"ס לתלמידים מחו"ל ,בניין בויאר, הר הצופים, חדרים 447-444 או 434.

בחינת פטור

מועמדים שהגיעו לרמת הפטור בבחינת המיון זכאים לגשת ישירות לבחינת פטור אך מומלץ להם לוודא את רמתם באמצעות בחינת השיבוץ.

19.7.18

17.9.18

9.10.18

 

כדי לגשת לבחינת הפטור יש להירשם לכל המאוחר שבועיים לפני מועד הבחינה  באמצעות צור קשר באתר או באמצעות הדוא"ל ,ruthh@savion.huji.ac.il

 
 

ערוצים נוספים לעמידה בדרישות העברית

  • בעלי תעודת בגרות ישראלית מבית ספר ששפת ההוראה בו עברית.
  • בעלי בחינת בגרות בלשון עברית עם ציון של 70 לפחות.
  • נבחנו בבחינה הפסיכומטרית בשפה העברית.
  • עברו בהצלחה את הבחינה הירושלמית.
  • בעלי ציון 4 לפחות בבחינה בעברית Higher Level במסגרת ה-IB.
  • בעלי ציון 4 לפחות ב Standard Level חייבים לעבור את בחינת הפטור אך אינם חייבים בבחינת מיון לפני כן.

 

מידע נוסף לגבי דרישת הפטור

לא ניתן לקבל תואר מהאוניברסיטה העברית ללא אישור על פטור בעברית
(למעט בתכניות מ.א. הנלמדות בשפה האנגלית() . אי לכך, תלמידים שהגיעו לרמה הנדרשת בבחינת השיבוץ אך לא עברו את בחינת הפטור (או הגיעו לציון הנדרש בבחינת יע"ל ), ישתתפו בקורסים ללימוד השפה העברית במשך שנת הלימודים הראשונה שלהם בנוסף לקורסים הרגילים. יש לקחת זאת בחשבון בתכנון המערכת, במיוחד בתכניות המוסמך המרכזות את לימודיהן ביום או יומיים בשבוע.
ככלל, יש לעבור את בחינת הפטור לפני תחילת השנה השנייה ללימודים. תלמידים אשר יקבלו אישור מיוחד מוועדת ההוראה של ה פקולטה להמשיך בלימודי העברית בשנה השנייה ללימודיהם, יחויבו עבור קורסי העברית בתשלום נפרד.
מועמדים אשר הגיעו לרמה ד' בבחינת השיבוץ והחלו ללמוד בקורסי עברית במקביל ללימודיהם האקדמיים, יוכלו לגשת לבחינת יע"ל / יע"ל נט בכל שלב במהלך השנה הראשונה ללימודים כדי לעמוד בדרישות העברית.
תלמידים שיתקבלו ללימודים לקראת תואר ראשון עם רמה ד' בעברית, ובמיוחד אם נדרשים ללמוד גם אנגלית, לא יוכלו  ללמוד תכנית לימודים מלאה ויומלץ להם לפצל את לימודיהם. במקרה כזה, תתארך תקופת הלימודים בשנה.

 

מידע לגבי אולפנים

ביה"ס לתלמידים מחו"ל מקיים לימודים מרוכזים בעברית במסגרת אולפן הקיץ בתאריכים 26.7-16.9.2018. פרטים לגבי האולפן, שכר הלימוד ודרכי הרישום ניתן למצוא באתר.