ידיעת השפה העברית

 

רמת העברית הנדרשת לקבלה 
דרכים לעמידה בדרישות העברית  
מידע נוסף

 

רמת העברית הנדרשת לקבלה 

שפת הלימוד באוניברסיטה העברית בכל חוגי הבוגר ובחלק גדול מחוגי המוסמך היא עברית, וידע בשפה הוא תנאי הכרחי לקבלה ללימודים (למעט תכניות בשפה האנגלית).
קיים מסלול מיוחד במסגרת התואר הראשון בחוג לאנגלית המאפשר קבלה עם רמת עברית נמוכה יותר ולאחר שיפור רמת העברית ניתן יהיה להוסיף את החוג השני. במסלול זה נלמד התואר במשך ארבע שנים.

לקראת שנת הלימודים תש"פ עודכנו תנאי הסף:
תנאי קבלה ללימודי בוגר באוניברסיטה העברית הוא ציון 105 לפחות בבחינת יע"ל / יע"ל נט או רמה ה' לפחות בבחינת השיבוץ (מספר חוגים דורשים רמה גבוהה יותר, כמפורט להלן). על המועמדים להשלים בהצלחה את לימודי רמה ד' לפני תחילת שנת הלימודים. האוניברסיטה העברית מציעה אולפן קיץ בחודשים אוגוסט-ספטמבר, בתאריכים 19.8-26.9.2019, למועמדים שהגיעו לרמה ד' בעברית. שכר הלימוד בגין הלימודים באולפן יקוזז במלואו משכר הלימודים בשנת הלימודים הראשונה.

מועמדים שרמתם באנגלית גבוהה (רמת מתקדמים ב' או פטור) יוכלו לקבל אישור להשלים את קורס רמה ד' בעברית במהלך סמסטר א' ללימודים ל תואר בוגר (למעט בחוג לסיעוד והחוג למשפטים ).

החוגים הבאים דורשים רמה גבוהה יותר בעברית:

רמה נדרשת בבחינת השיבוץ/פטור

רמה נדרשת בבחינת יע"ל

שם החוג

רמה ה'  110משפטים

רמה ו'

 135

היסטוריה של עם ישראל, לימודי יהדות

פטור

 145

הלשון  העברית,  מחשבת ישראל, מקרא, ספרות עברית ,תלמוד והלכה

פטור

 105

ריפוי בעיסוק

רמה ד'

 105

שאר התכניות למוסמך הנלמדות בשפה העברית, לימודי השלמה, לימודי תעודת הוראה, לימודים במעמד "תלמיד מיוחד" ב פקולטה למדעי הרוח

 

דרכים לעמידה בדרישות העברית

 

מסלול

הסבר

מועדים

אופן רישום

בחינת יע"ל

בחינה זו ניתנת לאחר הפסיכומטרי בשפות זרות אך ניתן להיבחן בה גם בנפרד, בכל אחד מהמועדים בה ניתנת הבחינה הפסיכומטרית. תוצאות הבחינה מגיעות לאחר כחמישה שבועות.

17,18.4.2019
4.7.2019
1-3.9.2019
27,29.12.2019

באמצעות
אתר המרכז הארצי לבחינות

בחינת יע"ל נט

בחינה ממוחשבת, למעט מטלת הכתיבה. מבנה הבחינה זהה לשאלות בבחינת יע"ל . יש להביא עפרון לבחינה עבור מטלת הכתיבה.
תוצאות הבחינה מגיעות לאחר שבועיים-שלושה.

6.2.2019
14.5.2019
26.6.2019
23.7.2019
1.8.2019
19.8.2019
15.9.2019
25.9.2019
7.10.2019
 

הרישום הוא דרך אתר המידע האישי כחודש לפני מועד הבחינה ועל כן רק סטודנטים ומועמדים של האוניברסיטה העברית יכולים לגשת לבחינת יע"ל נט. ניתן להירשם לבחינת יע"ל / יע"ל נט רק פעם בשלושים וחמישה יום.

בחינות מיון ושיבוץ

בחינת מיון

בחינה זו קובעת את הרמה עבור בחינת השיבוץ. ניתן לגשת לבחינת המיון פעם אחת בלבד ולכן מומלץ למועמדים אשר לומדים באולפן חיצוני בעת ההרשמה לגשת לבחינה לקראת סיום האולפן.

יש לעשות כל מאמץ כדי לגשת לבחינה עד תחילת חודש אוגוסט וזאת על מנת לא לעכב את הרישום לקורסים.

אין צורך להירשם לבחינה אך כדי לגשת לבחינה יש לקבל קוד אישי ולכן רק מועמדים שמילאו טופס הרשמה וקיבלו אישור הרשמה עם קוד אישי יוכלו לגשת לבחינה. לינק לבחינה באתר.

 

בחינת שיבוץ

בחינה זו כוללת בעיקר מטלת כתיבה, בהתאם לרמה שנקבעה בבחינת המיון.
מועמדים שהגיעו לרמה ו' ומעלה בבחינת המיון, יוכלו להתקבל ללא תנאי לחוגים הדורשים שיבוץ ברמה ה'. הם יידרשו בכל מקרה לגשת לבחינת השיבוץ כתנאי לרישום לקורסים במהלך השנה.

ניתן לגשת לבחינה בימי שני ורביעי בין השעות 09:00-13:00, למעט חופשות וחגים. הבחינה נמשכת עד 45 דקות.

אין צורך להירשם מראש. את בחינת השיבוץ יש לעשות במשרדי היחידה להוראת עברית בביה"ס לתלמידים מחו"ל ,בניין בויאר, הר הצופים, חדרים 447-444 או 434.

בחינת פטור

מועמדים שהגיעו לרמת הפטור בבחינת המיון זכאים לגשת ישירות לבחינת פטור אך מומלץ להם לוודא את רמתם באמצעות בחינת השיבוץ.

 

ניתן לפנות ליחידה להוראת עברית לבדיקת מועדי בחינה אפשריים.

כדי לגשת לבחינת הפטור יש להירשם לכל המאוחר שבועיים לפני מועד הבחינה  באמצעות צור קשר באתר או באמצעות הדוא"ל ,ruthh@savion.huji.ac.il

 
 

ערוצים נוספים לעמידה בדרישות העברית

  • בעלי תעודת בגרות ישראלית מבית ספר ששפת ההוראה בו עברית.
  • בעלי בחינת בגרות בלשון עברית עם ציון של 70 לפחות.
  • נבחנו בבחינה הפסיכומטרית בשפה העברית.
  • עברו בהצלחה את הבחינה הירושלמית.
  • בעלי ציון 4 לפחות בבחינה בעברית Higher Level במסגרת ה-IB.
  • בעלי ציון 4 לפחות ב Standard Level חייבים לעבור את בחינת הפטור אך אינם חייבים בבחינת מיון לפני כן.

 

מידע נוסף לגבי דרישת הפטור

לא ניתן לקבל תואר מהאוניברסיטה העברית ללא אישור על פטור בעברית
(למעט בתכניות מ.א. הנלמדות בשפה האנגלית) . אי לכך, תלמידים שהגיעו לרמה הנדרשת בבחינת השיבוץ אך לא עברו את בחינת הפטור (או, לחילופין, לא הגיעו לציון הנדרש בבחינת יע"ל ), ישתתפו בקורסים ללימוד השפה העברית בנוסף לקורסים הרגילים. יש לקחת זאת בחשבון בתכנון המערכת, במיוחד בתכניות המוסמך המרכזות את לימודיהן ביום או יומיים בשבוע. הקורס ברמה ה' יהיה קורס שנתי של 4 שעות שבועיות.
יש לעבור את בחינת הפטור עד תום ה סמסטר הראשון בשנה השנייה ללימודים. ניתן לגשת לבחינת יע"ל / יע"ל נט בכל שלב במהלך השנה הראשונה ללימודים כדי לעמוד בדרישות העברית.
תלמידים שיתקבלו ללימודים לקראת תואר ראשון עם רמה ה' בעברית, ונדרשים ללמוד גם אנגלית, יתקשו  ללמוד תכנית לימודים מלאה ויומלץ להם לפצל את לימודיהם. במקרה כזה, תתארך תקופת הלימודים בשנה.