התמחות בלימודי מגדר

 • מדעי החברה

 • 365

 • הר הצופים

 • מידע כללי:

  מרכז לייפר ללימודי נשים ומגדר, ב פקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית, מציע תכנית התמחות בלימודי מגדר. התכנית מיועדת לסטודנטיות/ים למוסמך בפקולטות השונות באוניברסיטה העברית המעונייניות/ים להתמחות בתחום זה.

  קטגורית המגדר - ההבניות של מהם נשיות, גבריות ויחסי הכוח ביניהם - עומדת היום במרכז תחומי דעת שונים, המכירים בכך כי ללא נקודת המבט המגדרית לא ניתן להסביר תופעות מרכזיות בחברה, כגון חלוקת העבודה בבית ובשוק העבודה מחוץ לבית, מבנה משפחה, אי-שוויון בזירות החינוך והרווחה, התנהגות פוליטית, שיח של זכויות, רגשות וייצוגים תרבותיים, תופעות פתולוגיות וקליניות. תיאוריות מגדריות רואות במגדר כלי אנליטי לבחינת שינויים היסטוריים, פוליטיים, חברתיים, תרבותיים ומשפטיים המקנה תובנה בחקר התהוותם ופעילותם של מבנים ומנגנונים בחברה.

  לימודי מגדר עוסקים בחקר ביחסי הגומלין בין הבניית הנשיות והגבריות לבין תהליכים תרבותיים וחברתיים בתקופות שונות. חקר המגדר הוא תחום אינטרדיסציפלינרי המשלב ידע מתחומים מגוונים ומהווה גוף ידע אקדמי חשוב ובולט באוניברסיטאות המובילות ברחבי העולם המערבי בעשורים האחרונים.

  לאתר החוג

  לדף הפייסבוק

   

  מועדי הרשמה:

  ההרשמה תחל בתאריך 19.1.20 ותסתיים בתאריך 31.8.20. תתכן הרשמה גם לאחר תאריך זה על בסיס מקום פנוי, יש לבדוק בחוג.

   

   

  מבנה התכנית:

  לימודי ההתמחות במגדר יתקיימו במקביל ללימודים ל תואר מוסמך בחוג דיסציפלינארי וישולבו בהם.

  תכנית ההתמחות מציעה מערך שיעורים דו-שנתי המורכב מארבעה חלקים: לימודי בסיס של תיאוריות מגדר מתקדמות, סמינריון, קורסי בחירה וקולוקוויום מדעי. מטרת מערך זה היא להעמיק את הידע של הסטודנטיות/ים בחשיבה תיאורטית מתקדמת בצד עיסוק במגוון רחב של תחומי ידע. מגוון רחב זה יקנה לסטודנטיות/ים כלי לניתוח רעיונות מובנים של מגדר, זהות ופוליטיקה מינית, ויוביל לפיתוחה של הבנה מחודשת של מבנים חברתיים ותרבותיים אלה.

  בכל אחת משתי שנות הלימוד יתקיים קולוקוויום מדעי, בו יציגו חוקרות/ים עבודות חדשות, אשר יאפשרו להרחיב את הידע בתחום המגדר, מזוויות מבט מגוונות.  

  מסיימי התכנית אשר ימלאו את החובות האקדמיות של תכנית ההתמחות, יהיו זכאיות/ים לציון התמחותן/ם זו בתעודה הניתנת למסיימי תואר מוסמך , כלומר, התעודה תציין "מוסמך אוניברסיטה ב [שם החוג הראשי שהסטודנט/ית לומד/ת בו] ובהתמחות במגדר".

   

  תנאי קבלה:

  1. סיום כל החובות לתואר "בוגר" לפני תחילת שנת הלימודים
  2. פטור באנגלית ברמה אוניברסיטאית
  3. התכנית מיועדת לסטודנטיות/ים למוסמך בחוגים ובפקולטות השונים

  לעיתים נדרש גם לעבור ראיון התרשמות וקבלה אישי עם יו"ר המרכז.

   

  פרטי קשר:

  רכזת ויועצת התכנית: רעות ישראלי, טלפון: 02-5883056, מייל:  reutisr@savion.huji.ac.il, חדר 3412, מדעי החברה

  קבלת קהל:  א'-ה' בשעות 9:00 - 15:00