• 311

 • מדעי החברה

 • הר הצופים

 • מתעניינים בפוליטיקה?  מחפשים להתפתח בתחום?

  תכנית הלימודים של המחלקה למדע המדינה מציעה לסטודנטים ידע, הבנה ויכולת ניתוח של תופעות, מוסדות והתנהגות פוליטית בישראל ובעולם.

  במהלך הלימודים נעסוק במגוון רחב של נושאים כמו התנהגות פוליטית, פוליטיקה השוואתית, מחשבה מדינית, תקשורת פוליטית, מדיניות ציבורית, פסיכולוגיה פוליטית, כלכלה פוליטית, מודלים של משטרים, בחירות, מפלגות, קבלת החלטות, מחאה, אלימות פוליטית וטרור, אתניות ולאומיות, יחסי דת ומדינה ועוד.

  אתר המחלקה

 • כדי להבין טוב יותר את ההתרחשויות האקטואליות במציאות המורכבת בה אנו חיים נדרשת יכולת לנתח תהליכים פוליטיים, היסטוריים, חברתיים וכלכליים, כמו גם את קשרי הגומלין ביניהם. לימודי מדע המדינה הם היחידים המעניקים את הכלים האלה, הנחוצים כדי להבין טוב יותר מהי פוליטיקה.

  בנוסף, לימודי מדע המדינה מסייעים לפתח מיומנויות הנחוצות כיום בשוק העבודה. תכנית הלימודים שלנו עוצבה כדי לפתח חשיבה ביקורתית, אוריינות מחקרית ותקשורתית, קריאה וניתוח של נתונים איכותניים וכמותניים, והסקת מסקנות אתיות.

   

  למה אצלנו?

  האוניברסיטה העברית מדורגת במקום הראשון בישראל. המחלקה למדע המדינה היא הראשונה שקמה בארץ ויש לה היסטוריה מפוארת של מחקר והוראה וקשרים בינלאומיים ענפים.

  סגל המחלקה מורכב מבוגרי מיטב האוניברסיטאות בעולם, זוכי פרס ישראל, חברים באקדמיה למדעים ובמועצה להשכלה גבוהה. חברי הסגל מעורבים בדיון הפוליטי, בפרשנות תקשורתית, כבעלי משרות בכירות בשרות הציבורי, וכיועצים למוסדות השלטון ולפוליטיקאים. 

  המחלקה משקיעה משאבים רבים בתלמידיה, כולל פעילויות העשרה והרצאות אורח ובפורום מרצים-תלמידים. כמו כן, יש בה מסלול מיוחד לתלמידים מצטיינים החל מהשלבים הראשונים בלימודים.

  המחלקה למדע המדינה גאה בבוגריה, הממלאים תפקידים בכירים במגזר הציבורי והעסקי בארץ ובחו"ל בתחומי ניהול, דיפלומטיה, יחסי ציבור, עיתונות, וכמובן - מחקר, הוראה ופוליטיקה. ביניהם, בהווה ובעבר - שרים, חברי כנסת, אנשי תקשורת, מנכ"לי משרדי ממשלה, נגיד בנק ישראל, שגרירי ישראל, יושבי ראש של הכנסת, ורבים אחרים.

   

 • במרחק נגיעה?  המחלקה נמצאת בירושלים וממוקמת קרוב מאוד למוסדות השלטון (הממשלה, הכנסת ובית המשפט העליון), לארגונים גדולים וחשובים ולמכוני מחקר מובילים. קירבה זו מאפשרת קיום שיתוף פעולה עם כל הגורמים האלה במסגרת הקורסים השונים ותכניות המחקר של המחלקה. בנוסף, שיתופי הפעולה עם המוסדות והארגונים האלו יוצרים קשר ישיר עם התלמידים וכך נפתחות עבור כל תלמיד אפשרויות תעסוקה וצבירת ניסיון חשוב כבר במהלך הלימודים.

   

  מצטיינים?  אנחנו מעודדים מצוינות אקדמית ולכן תלמידים בשנים ב' ו-ג' בתואר הראשון יוכלו לזכות בפרסים מטעם המחלקה על הצטיינות לימודית ויוזמנו להשתתף בסדנאות מיוחדות. אנחנו רואים בתלמידים במחלקה שותפים למחקר האקדמי בתחום מדע המדינה בכלל ובישראל בפרט.

   

 • ראש לימודי הבוגר: ד"ר נעם גדרון

  יועץ שנה א': גב' אילונה הלל-גולדנר מייל: ba.advisor.polsci@mail.huji.ac.il

  מזכירות המחלקה: political@savion.huji.ac.il

  נעה בן עוקבי: 02-5882797

  מורן מזרחי: 02-5882797

  רינה צליק: 02-5883058

  שעות קבלה במזכירות: בימים א'-ה' 9:00-15:00

   

 • בתכנית הלימודים נקדיש תשומת לב רבה לפוליטיקה הישראלית ונעסוק בהרחבה גם בפוליטיקה באזורים אחרים בעולם, כולל מן הבחינה ההשוואתית.

  בשנה הראשונה נקדיש את עיקר הלימוד לקורסי יסוד בתחומים כמו מבוא למדע המדינה, מחשבה מדינית, פוליטיקה השוואתית, משטר מדינת ישראל, ועוד. בנוסף, ניתן לבחור כבר בשנה א' קורסי בחירה בחוג.

  בשנים הבאות התלמידים נהנים ממגוון רחב של קורסי בחירה כמו תקשורת פוליטית, מבוא לפסיכולוגיה פוליטית, מבוא לכלכלה מדינית, ורבים אחרים.

  הלימודים במדע המדינה מתקיימים במסלול הדו-חוגי בלבד בשנה הראשונה, ובשנה השנייה ולאחר עמידה בתנאי המעבר הנדרשים ב פקולטה ניתן לעבור למסלול החד-חוגי.

  פרטים נוספים לגבי מבנה הלימודים והיקף הנקודות הנדרשות לתואר נמצאים בשנתון באתר האוניברסיטה.

   

  מספר נ"ז לתואר:
  במסלול ה דו חוגי - 60 נ"ז   (56 במדע המדינה+ 4 אבני פינה )
  במסלול ה חד חוגי רגיל- 64 נ"ז   (60 במדע המדינה+ 4 אבני פינה )
  במסלול ה חד חוגי מורחב- 72 נ"ז   (68 במדע המדינה+ 4 אבני פינה )

 •  מסלול דו חוגי המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

  * החל משנה ב' ניתן ללמוד במסלול חד חוגי

 • חושבים קדימה?

  המחלקה מציעה מספר תכניות שתאפשרנה לכם להתמקד בנתיב הקריירה שמעניינים אתכם:

   

  • בוגר דו-חוגי במדע המדינה ובחינוך בהדגש מנהיגות חברתית חינוכית

  מטרת הלימודים היא להציע לתלמידי התואר הראשון מסגרת מיוחדת ויוקרתית המיועדת לסטודנטים הרואים עצמם פעילים חברתית בזירה הציבורית ובשדה החינוך. נקודת המוצא של המסלול היא כי מנהיגים חברתיים הם בעלי ידע, חזון ופרספקטיבה רחבה בתחום פעילותם, קשובים לשינויים בתוך ומחוץ לארגון, בעלי יכולת להניע תהליכים ולהוביל מהלכים יצירתיים ואחראיים. כדי לענות להגדרה זו של מנהיגות, המסלול מאגד בתוכו עולמות תוכן מגוונים המעוגנים בשתי דיסציפלינות: מדע המדינה וחינוך.

  בסיום הלימודים התלמידים יהיו זכאים לתואר ראשון במדע המדינה ובחינוך וכן לאישור בגיליון הציונים על סיום לימודי הדגש בתכנית למנהיגות חברתית חינוכית.

  המתקבלים ללימודים לחוגים לחינוך ומדע המדינה מוזמנים לפנות למידע נוסף אל:

  הגר זינו, רכזת התכנית: hagar.zano@mail.huji.ac.il

  רינה צליק, המחלקה למדע המדינה: rinatz@savion.huji.ac.il

  אושרה פנחסי, החוג לחינוך: oshrap@savion.huji.ac.il    

  • בוגר דו-חוגי בהדגש סכסוכים ואלימות 

  מיועד לתלמידי שנה א' שמשלבים לימודים בחוגים מדע המדינה ויחסים בין לאומים (ניתן גם להתקבל להדגש בשנה ב')

  ההדגש יציע לתלמידים ללמוד באופן מקיף תופעות של אלימות וסכסוכים תוך שימוש בכלים משתי המחלקות. 

  חוקרות וחוקרים של אלימות וסכסוכים מסכימות/ים כי הבנה מעמיקה של הסיבות לפריצת סכסוכים, של רמות האלימות במהלכם ושל דרכי ההתמודדות עימם מחייבת "ארגז כלים" המשלב הסברים תרבותיים, מבניים ורציונליים, והלימודים בהדגש יחשפו את הסטודנטים לארגז כלים שימושי זה.

  ההדגש יקנה לסטודנטים ידע תיאורטי ומושגי, אשר חשיבותו נחוצה במיוחד לאזרחיות ואזרחים במדינת ישראל הנתונה בסכסוך מתמשך ונמצאת בסביבה הרוויה מתיחות ואלימות מקומית ואזורית ובזירה בינלאומית שמחויבותה להתמודדות עם סכסוכים אלימים מאותגרת חדשות לבקרים. 

  תלמידים המעוניינים להצטרף לתכנית, ישלחו דוא"ל לכתובת: political@savion.huji.ac.il 

  ויצרפו מסמך קצר שבו יספרו קצת על עצמן/ם ומדוע הם מעוניינים להצטרף לתכנית.

  ראש ההדגש: פרופ' אורן ברק

   

  לימודי הדגש במחלקה החל משנה ב':

   

  • לימודי הדגש בפסיכולוגיה פוליטית

  ה פקולטה למדעי החברה והמחלקה למדע המדינה גאות להשיק מסלול לימודי הדגש בנושא פסיכולוגיה פוליטית.

  התכנית תציע לתלמידים מצטיינים במחלקה למדע המדינה (בדו-חוגי עם פסיכולוגיה, כלכלה, תקשורת וסוציולוגיה) מסגרת מיוחדת המפגישה בין שני עולמות התוכן – הפסיכולוגיה והפוליטיקה. פסיכולוגיה פוליטית משתמשת בכלים ותיאוריות מעולם הפסיכולוגיה כדי לבחון סוגיות פוליטיות ולראות אותן מפרספקטיבה ייחודית. כך, תיאוריות בפסיכולוגיה חברתית וקוגניטיבית, תיאוריות אישיות, וגם תיאוריות בנוירו-פסיכולוגיה ובפסיכולוגיה אבולוציונית, משמשות כדי לחקור פוליטיקאים, התנהגות אזרחים, פעילים פוליטיים, תוצאות פוליטיות ומוסדות פוליטיים. ידע בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית הוא כלי משמעותי בארגז הכלים של אנשי מקצוע בעולם הפוליטי, ומשמש כיום בשטח בתחומים של ייעוץ פוליטי, ניהול קמפיינים תקשורתיים, יישוב סכסוכים, קבלת החלטות במגזר הציבורי, שינוי עמדות ושכנוע, ואף הוראה וחינוך. בסיום הלימודים הסטודנטים יהיו זכאים לתואר ראשון במדע המדינה וכן לאישור בגיליון הציונים על לימודי הדגש בתכנית לפסיכולוגיה פוליטית. מספר המקומות בתכנית מוגבל.

  סטודנטים המעוניינים להתמיין לתכנית יכולים לקבל פרטים נוספים באתר המחלקה למדע המדינה, במייל political@savion.huji.ac.il, או לראשת לימודי ההדגש, פרופ' פזית בן-נון בלום

   

  • הדגש בפוליטיקה ישראלית והשוואתית

  התכנית תציע לתלמידי המחלקה למדע המדינה מיקוד וחיבור בין שני תחומי תוכן מרכזיים, פוליטיקה ישראלית ופוליטיקה השוואתית.

  בהדגש סטודנטים יעסקו בניתוח תופעות, מוסדות והתנהגות פוליטית בישראל ובעולם באמצעות שימוש בכלים אוניברסליים (מושגים, מודלים, מתודולוגיה, גישות, תיאוריות). חקר הפוליטיקה ההשוואתית מבוסס על ההנחה כי לימוד הפוליטיקה במדינות שונות ועריכת השוואה ביניהן מרחיב ומעמיק את הבנתנו, כחוקרות/ים ואף כאזרחיות/ים, את הפוליטיקה כפי שהיא, ומשפר את יכולתנו לנתח, להסביר ולעתים אף לחזות את מהלכן. בהדגש זה נעסוק גם בהצעות לשינוי ולשיפור המערכת הפוליטית בישראל, בדגש על שמירת ושיפור הדמוקרטיה.

  מטרת התכנית היא להקנות מושגים, גישות, כלי ניתוח ותיאוריות של הפוליטיקה ולהדגים את השימוש בהם, במיוחד אך לא רק, במקרה הישראלי. כלים אלו של הגישה ההשוואתית צריכים להיות מצויים ברשות כל אזרחית ואזרח, קל וחומר של מי שמתעתדות/ים להיות מעורבות/ים בהשפעה על מדיניות במסגרת פעילות פוליטית, חברתית, חינוכית או מחקרית.

  * לימודי ההדגש פתוחים לכל תלמידות ותלמידי המחלקה למדע המגינה שסיימו שנה א' בחוג.

  ראש ההדגש: פרופ' ראובן חזן

   

  • הדגש במדיניות, רגולציה ומנהל ציבורי

  חקר המדיניות והמנהל ציבורי עניינו באופן שבו שינויים בעולם החומרי ובטכנולוגיה, מחד, ושינויים בתפיסות הציבור, מאידך, כפי שאילו באים לידי ביטוי בבחירות, בדעת קהל, בסדר היום התקשורתי וברשתות החברתיות, בפעילות של ארגוני מחאה ועוד, מתרגמים לידי שינויי מדיניות.

  השינויים האמורים באים לידי ביטוי בתנודות בסדר היום הממשלתי, בהחלטות ממשלתיות, ובסופו של יום מיושמים על ידי הסקטור הציבורי, בין כספק שירותים ובין כמסדיר של שווקים ושירותים פרטיים. ההסברים שהספרות במדיניות מציבה לתהליך התרגום של שינויים בעולם ובתפיסות הציבור לידי מדיניות ויישומה נטועים באינטראקציה שבין גורמים משני סוגים.

  ההדגש במדיניות, רגולציה ומנהל ציבורי מיועד לתלמידים המעוניינים להשתלב במגזר הציבורי, ובארגוני מגזר שלישי או פרטי העוסקים בתחומים הנושקים לעולם הציבורי.

  לימודי ההדגש פתוחים לכל תלמידות ותלמידי המחלקה למדע המדינה שסיימו שנה א' בחוג.

  ראשת ההדגש: פרופ' שרון גלעד

   

  • הדגש בתיאוריה פוליטית: ערכים ואידיאולוגיות

  תכנית הלימודים של ההדגש מפגישה את הסטודנטים עם תחום התיאוריה הפוליטית, שמחבר תחומי ידע שונים ומציע כלי ניתוח ייחודיים לחקר המציאות הפוליטית והחברתית. התיאוריה הפוליטית מניחה שבחינה של שאלות יסוד ערכיות ומושגיות על טבע האדם, החברה והחיים הפוליטיים הנם תנאי להבנה מעמיקה של המדינה והחברה האזרחית.  הסטודנטים בהדגש יוזמנו להכיר יצירות מופת פילוסופיות שעיצבו את המחשבה על הפוליטי מאפלטון ומקיאוולי עד רולס ופוקו; לבחון לעומק מושגים וערכים כמו צדק, חירות, דמוקרטיה, סמכות, ריבונות או פטריוטיות; לחשוב באופן ביקורתי על תופעות המעסיקות את אזרחי המאה העשרים ואחת, כמו אלימות, עוני או קיימות; ולהכיר אידיאולוגיות פוליטיות כגון ליברליזם, סוציאליזם, שמרנות, אנרכיזם ופמיניזם. יתרה מזו, הלימודים בהדגש הם הזדמנות לרכוש כלים תיאורטיים ומתודולוגיים המסייעים להתמודד בדרכים מעמיקות ויצירתיות עם בעיות בתחום הפוליטיקה, המדיניות הציבורית והחיים האזרחיים.

  לימודי ההדגש פתוחים לכל תלמידות ותלמידי המחלקה למדע המדינה שסיימו שנה א' בחוג. תלמידים המעוניינים להצטרף להדגש יגישו בקשה בתום לימודי שנה א', עד לתחילת ספטמבר של אותה שנה, לדוא"ל political@savion.huji.ac.il. תלמידות ותלמידים שיתקבלו להדגש מחויבים בראיון וייעוץ אישי לפני תחילת הלימודים אצל ראשת ההדגש.
  יש לקבוע ישירות עם ד"ר ניקול הוכנר בדוא"ל nicole.hochner@mail.huji.ac.il

   

  קורסים יחודיים:

  סדנת מצטיינים ופורום מצטיינים – סדנאות לסטודנטים מצטיינים בשנה ב' ו- ג' מוזמנים בלבד על סמך ציונים בשנים קודמות.

  קורס מתמחים – אנו מציעים לסטודנטים להשתלב בסדנת התמחות (Internship) שמטרתה לצבור ניסיון בשטח. במסגרת הסדנה תוכלו להתנסות בעבודה בפועל במוסדות ציבוריים וממשלתיים בירושלים ומחוצה לה, בארגונים חברתיים, רשויות מקומיות, מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ועוד.

  קורס בתי המחוקקים –  קורס מוסמך המשלב סיורים ומתקיים במקביל ב קמפוס ובמשכן הכנסת. הקורס פתוח גם לסטודנטים מצטיינים בשנה ג' (באישור המרצה).

   

   

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי , ציון פסיכומטרי בדגש כמותי , ציון פסיכומטרי בדגש מילולי

 • 50%/50%, 70%/30%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • ערוץ קבלה רלוונטי

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 80 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  מספר המקומות המתפנים מוגבל. יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג. ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים.

  לתשומת לב:

  • המתקבלים לחוג המבוקש יוכלו להפנות בקשה לזיכויים על סמך לימודים אקדמיים קודמים אל מזכירות ה פקולטה . לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי שיקול דעתם של יועצי החוג. הבקשה תוגש לאחר שהסטודנט מימש לימודיו על ידי הגשת תכנית לימודים.
  • סטודנטים יהיו זכאים ל תואר בוגר של האוניברסיטה העברית, רק אם למדו בה תכנית מלאה של שנה ג' לפחות והיקף לימודיהם בה מהווה לפחות שליש מלימודי התואר. לימודים אלו יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

   

 • אופק אקדמי

  כל אחת מהמחלקות ב פקולטה מציעות גם לימודים מתקדמים ל תואר מוסמך ודוקטורט (למעט תכנית פכ"מ).
  כמו כן, בוגרי כל אחת ממחלקות ה פקולטה , יוכלו להשתלב בלימודים מתקדמים במסגרת תכניות ייחודיות למוסמך: לימודי מגדר ומגוון, לימודי תרבות, לימודי אירופה, לימודי גרמניה בת זמננו, מדיניות ציבורית, חקר סכסוכים, גלוקל – פיתוח בינלאומי, תכנון עירוני וניהול ומדיניות משאבי טבע וסביבה וכן תכנית המוסמך במדע המדינה, במגמת משפט, ממשל וחברה, בשיתוף ה פקולטה למשפטים.

   

  אופק תעסוקתי

  בוגרי מדע המדינה בעברית מבוקשים על ידי כנסת ישראל, משרד בקר המדינה, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מערכות החינוך, מכוני מחקר והסברה, גופי תקשורת, עמותות וארגוני חברה אזרחית.