הלשון העברית

 • מדעי הרוח

 • 109

 • הר הצופים

 • מידע כללי:

  מטרת הלימודים היא להקנות בסיס עיוני ומתודי לחקר הלשון העברית ולעבודה מעשית בה. הלימודים מעניקים ידיעה מעמיקה בלשון העברית לתקופותיה על פי שיטות הבלשנות המודרנית והפילולוגיה, בזיקה ללשונות הקרובות לעברית קרבה של מוצא ובזיקה ללשונות היהודים בנות לווייתה של העברית. החוג מציע התמחויות בתקופות העיקריות של הלשון העברית ובתחומי המחקר הבלשניים השונים. 

  הלימודים ל תואר מוסמך מתנהלים במסלולים הבאים:

  המסלול המחקרי (מסלול א')

  המסלול הלא-מחקרי (מסלול ב')

  מסלול עריכת לשון

  הסטודנטים מרכיבים את תכנית הקורסים שלהם בהתייעצות עם המדריך האישי או עם יועץ המוסמך.  

   

  מועדי הרשמה:

  19.1.20 - 11.10.20

   

   

  מה עושים עם זה?

  מוסמכי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  תעסוקה כעורכי לשון בימינו הביקוש לעורכי טקסטים עבריים הולך וגובר. בחוג קיים מסלול מיוחד לתואר שני בעריכה, ובוגריו הם עורכי לשון בהוצאות לאור של ספרים, בכתבי עת, בשירות הציבורי ובעולם התקשורת, הן בערוצי הרדיו והטלוויזיה הן באתרי אינטרנט.

  השתלבות במערכת החינוך בוגרים רבים של חוגנו מלמדים את הלשון העברית ואת תולדותיה בחטיבות הביניים ובבתי ספר תיכוניים (יש מחסור חמור במורים ללשון העברית מערכת החינוך). רבים מהבוגרים משתלבים בהוראה במכללות, באוניברסיטאות, בהוראת העברית לסטודנטים מחו"ל ולעולים חדשים באולפנים. בוגרי האוניברסיטה העברית מבוקשים מאד למשרות אלו.

  עיסוק בהוראת עברית כשפה זרה במוסדות רבים בארץ ובחו"ל

  תעסוקה באקדמיה ללשון העברית במסגרת מפעל המילון ההיסטורי או במסגרת העבודה בוועדות המינוח או בייעוץ בענייני הלשון העברית שהאקדמיה מספקת לציבור הרחב.

  אפשרויות תעסוקה בחברות המעסיקות מומחים בעלי ידע מעמיק בלשון העברית.

   

  תנאי קבלה:

  תנאי קבלה ייחודיים ל פקולטה למדעי הרוח  

  המסלול המחקרי (מסלול א') סטודנטים הלומדים במסלול המחקרי בלשון העברית בוחרים בתחום התמחותם לפי התעניינותם. נוסף על הלימוד בקורסים (28 נ"ז ) הם כותבים עבודה סמינריונית בעלת אופי מחקרי. מסיימי מסלול זה יכולים להמשיך לתואר דוקטור בכפוף לעמידה בדרישות הקבלה. 

  המסלול הלא-מחקרי (מסלול ב') סטודנטים הלומדים במסלול הלא-מחקרי בלשון העברית מרכיבים את תכנית הקורסים שלהם בהתייעצות עם יועץ המוסמך לפי תחומי התעניינותם. היקף הלימודים במסלול זה הוא 40 נ"ז

  מסלול עריכת לשון מסלול זה מקנה ידע ומיומנות בעריכת לשון של טקסטים מדעיים, עיתונאיים וספרותיים והכנתם לדפוס. הלימודים בהיקף של 40 נ"ז כוללים גם סדנאות מעשיות. הסטודנטים מתנסים בתקופת התמחות בליווי עורך לשון ותיק. בימינו הביקוש לעורכי טקסטים עבריים הולך וגובר. בוגרי המסלול יכולים להשתלב כעורכי לשון בהוצאות לאור של ספרים, בכתבי עת, בשירות הציבורי ובעולם התקשורת, הן בערוצי הרדיו והטלוויזיה והן באתרי אינטרנט. 

  תכנית הלימודים מאפשרת היכרות מכלי ראשון עם היצירה התרבותית והספרותית של היהודים בלשונותיהם, וכן הבנת יחסי הגומלין שבין הלשון היהודית לבין העברית מכאן ובינה לבין לשונות ותרבויות של הסביבה הלא יהודית מכאן. הלימודים אף משמשים כלי לקידום הבנתן של בעיות ותופעות המשותפות ללשונות היהודים השונות. הלשונות העיקריות הנלמדות בתכנית: ערבית יהודית חדשה (במזרח, בתימן ובצפון אפריקה), לאדינו (ספרדית יהודית), ארמית יהודית חדשה ויידיש. למבנה תכנית הלימודים בשנתון. 

   

  ייעוץ:

  פרופ' יעל רשף: yael.reshef@mail.huji.ac.il

  מזכירות החוג: גב' דבי מזן: חדר 4504 (גוש 5, ירוק), שעות קבלה: ביום א' בשעות 14:30-11:30, בימים ב'-ה' בשעות 13:00-10:00

  טלפון: 02-5883558,debim@savion.huji.ac.il 

  אתר החוג

  חפשו אותנו בפייסבוק