לימודי תעודת הוראה

 • מדעי הרוח

 • 201

 • אדמונד י' ספרא בגבעת רם, הר הצופים

 • המחלקה ללימודי הוראה מכשירה מורים במקצועות הנלמדים בבתי הספר העל-יסודיים (כיתה ז'-י"ב) במגוון תחומים דיסציפלינאריים במדעי הטבע, מתמטיקה, מדעי הרוח, מדעי החברה ושפות.

  תעודת הוראה היא תנאי לקבלת רישיון הוראה מטעם משרד החינוך ולקבלת כל הזכויות של מורה בבית ספר מבחינת משכורת והזדמנויות לקידום. עובדי חינוך בביה"ס שאינם עוסקים בהוראה צריכים גם הם להיות בעלי תעודת הוראה כגון יועצים חינוכיים, וכן מרצים במכללות לחינוך.

  הלימודים במחלקה ללימודי הוראה משלבים התנסות מעשית מודרכת בהוראה, קורסים בפדגוגיה ובמתודיקה וכן קורסים עיוניים וכלליים בחינוך.

   

  ניתן להירשם ללימודים לתעודת הוראה בתחומים הבאים:

  • מדעי הרוח: אמנות בשיתוף עם "בצלאל", ארכיאולוגיה, היסטוריה, מקרא, עולם הערבים והאסלאם, ספרות, פילוסופיה, תיאטרון, תלמוד, תולדות האמנות.
  • מדעי החברה: אזרחות, גאוגרפיה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, תקשורת.
  • מדעי הטבע: ביולוגיה, כימיה, מדעי המחשבמתמטיקה, פיסיקה.
  • לימודי שפות: אנגלית, לשון עברית, ספרדית, סינית, ערבית.
  • הכשרה בתחומי החינוך: חינוך מיוחד.
    

  תעודת הוראה בשני מקצועות:

  סטודנטים בעלי תואר אקדמי בשני תחומים שמתאימים להוראה יכולים ללמוד לתעודת הוראה בשני מקצועות.
  היקף נקודות הזכות ( נ"ז ) של תכנית הלימודים לשני מקצועות הינו גדול יותר ונקבע בהתאם לרקע האקדמי והמקצועי של המועמד.
  סטודנטים הלומדים לתעודת הוראה בשני מקצועות נדרשים ללמוד שלושה קורסים נוספים בתכנית הלימודים:

  • התנסות מעשית במקצוע השני (6 או 8 נ"ז )
  • סדנה מתודית במקצוע השני (4 נ"ז )
  • סמינריון דידקטי במקצוע השני (2 או 4 נ"ז )

  המל"ג קיבלה בשנת 2021 החלטה לשנות את מתווה ההכשרה להוראה בכלל המוסדות בארץ. האוניברסיטה נמצאת בתהליך של עדכון התנאים לאור מתווה זה, ולכן ייתכנו שינויים או עדכונים נוספים, מעבר למופיע בשלב זה באתר. מומלץ להתעדכן גם באתר המחלקה ללימודי הוראה.
  לאתר המחלקה ללימודי הוראה

   

   מועדי הרשמה:

   • למתעניינים המבקשים להתחיל את הלימודים ב סמסטר  ב' תשפ"ב: 01.12.2021 - 06.03.2022
        רישום במועד מאוחר יותר יתאפשר באישור מיוחד ועל בסיס מקום פנוי.
   • למתעניינים המבקשים להתחיל את הלימודים ב סמסטר א' תשפ"ג: 23.01.2022

   לתהליך ההרשמה ללימודי הוראה

    

   ♦ מלגת 50% שכ"ל על לימודי הוראה - לסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטה העברית

   האוניברסיטה העברית מעוניינת לעודד את הסטודנטים שלה לשלב לימודי הוראה במהלך התואר, על מנת לפתוח אפשרויות תעסוקה עתידיות ולתמוך בכך במערכת החינוך הישראלית.
   לפיכך, האוניברסיטה מציעה מלגה של 50% שכ"ל ללימודי הוראה לכל הסטודנטים שילמדו לתעודת הוראה במהלך לימודי הבוגר. קבלת המלגה מותנית באישור האוניברסיטה להמשך קיום מלגות אלו בשנת תשפ"ג.
   תנאי קבלת המלגה:
   1. המלגה מיועדת לסטודנטים לתואר ראשון של האוניברסיטה העברית בלבד, בכל המקצועות הרלוונטיים ללימודי הוראה.
   2. המלגה מיועדת לכל מי שיתקבלו ללימודי הוראה לפי הקריטריונים של ביה"ס לחינוך ויעמדו בדרישות הקבלה, ובהתאם למגבלה של מספר המלגות שיחולקו. אם מספר הפונים יהיה גדול ממספר המלגות, יקבלו אותן הנרשמים המתאימים ביותר מבחינת נתוני הקבלה
   3. מי שימצאו מתאימים לקבלת המלגה ישלמו 50% משכ"ל ללימודי ההוראה בכל שנה בה הם עדיין רשומים כסטודנטים בתואר ראשון, בין אם לומדים במסלול הנמשך שנתיים או שנה אחת.  מי ש"יגררו" את לימודיהם לתעודת הוראה יותר משנתיים לא יוכלו לקבל מלגת שכ"ל בשנה השלישית ואילך.
   4. סטודנטים שזכאים למלגת שכ"ל או לפטור משכ"ל בהיקף 50% ומעלה מסיבות אחרות, לא יוכלו ליהנות ממלגה זו.  מי שזכאים למלגה / פטור אחר הנמוך מ - 50%, יוכלו ליהנות מהשלמת המלגה עד לגובה 50%.
   5. קבלת המלגה מותנית באישור האוניברסיטה להמשך קיום מלגות אלו בשנת תשפ"ב. 

   שכר לימוד לתעודת הוראה היה בשנת תשפ"ב 14,042 ₪ (בין אם מסיימים את הלימודים בשנה אחת או בשנתיים) והוא צפוי להתעדכן באוגוסט 2022. לפיכך, מי שימצא זכאי למלגה זו ישלם מחצית מהסכום העדכני

    

   ♦ מלגה למתקבלים ללימודי הוראה ולתואר שני בחינוך

   בית הספר לחינוך מעוניין לעודד את הסטודנטים שלו לשלב לימודי מוסמך עם לימודי הוראה במהלך התואר, על מנת לפתוח אפשרויות תעסוקה עתידיות ולתמוך בכך במערכת החינוך הישראלית. לפיכך, בית הספר לחינוך מציע מלגות שכר לימוד של 5,000 ₪ לשנת תשפ"ג לסטודנטים שירשמו ל לימודי מוסמך בחינוך ובמקביל גם ללימודי תעודת הוראה. מספר המלגות מוגבל (לפי המגמות השונות), כל הקודם זוכה!
   לפרטים נוספים אודות המלגה ותנאי הקבלה
    

   תכניות לימודים:
   תכניות לימודים לכלל המקצועות ללא חינוך מיוחד

   • תכנית הבסיס מיועדת לסטודנטים מחוגים דיסציפלינריים שסיימו לפחות שנת לימודים אחת לתואר הראשון.
    היקף תכנית הלימודים הינו 24 שעות שנתיות (ש"ש) השווה 48 נקודות זכות (  נ"ז  )
   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים מצטיינים מיועדת לסטודנטים מחוגים דיסציפלינריים שסיימו לפחות שנת לימודים אחת לתואר הראשון עם ממוצע של 90 בתואר הראשון. לסטודנטים בעלי תואר במתמטיקה, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, ומדעי המחשב, ממוצע הקבלה למסלול לסטודנטים מצטיינים הינו 85 בתואר הראשון.
    היקף תכנית הלימודים הינו 22 ש"ש השווה 44 נ"ז  . 
   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים/בוגרי החוג לחינוך וחוג דיסציפלינרי שמתאים להוראה שסיימו לפחות שנה לימודים אחת לתואר הראשון
    היקף תכנית הלימודים הינו 18 ש"ש השווה 36  נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים/בוגרי תואר שני בחינוך קליני
    היקף תכנית הלימודים הינו 13 ש"ש השווה 26  נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים/בוגרי תואר שני בחינוך עיוני
    היקף תכנית הלימודים הינו 16 ש"ש השווה 32 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לסטדונטים מתארים מתקדמים בתחומים הדיסציפלינאריים
    היקף תכנית הלימודים הינו 20 ש"ש השווה 40 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים* בעלי נסיון של שנתיים ומעלה כמורה במקצוע אליו מבקשים להירשם ללימודי הוראה בבית ספר על-יסודי המוכר ע"י משרד החינוך או במוסד להשכלה גבוהה, בהיקף של ½ משרה לפחות
    היקף תכנית הלימודים הינו 18 ש"ש השווה 36  נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים* שהם סטודנטים/בוגרי החוג לחינוך וחוג דיסציפלינארי שמתאים להוראה שסיימו לפחות שתי שנות לימוד לתואר הראשון עם נסיון של שנתיים ומעלה כמורה במקצוע אליו מבקשים להירשם ללימודי הוראה בבית ספר על-יסודי המוכר ע"י משרד החינוך או במוסד להשכלה גבוהה, בהיקף של ½ משרה לפחות
    היקף תכנית הלימודים הינו 14 ש"ש השווה 28  נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים שהם סטודנטים/בוגרי מוסמך בחינוך קליני* עם נסיון של שנתיים ומעלה כמורה במקצוע אליו מבקשים להירשם ללימודי הוראה בבית ספר על-יסודי המוכר ע"י משרד החינוך או במוסד להשכלה גבוהה, בהיקף של ½ משרה לפחות
    היקף תכנית הלימודים הינו 10 ש"ש השווה 20  נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים* שהם סטודנטים/בוגרי מוסמך בחינוך עיוני עם נסיון של שנתיים ומעלה כמורה במקצוע אליו מבקשים להירשם ללימודי הוראה בבית ספר על-יסודי המוכר ע"י משרד החינוך או במוסד להשכלה גבוהה, בהיקף של ½ משרה לפחות
    היקף תכנית הלימודים הינו 12 ש"ש השווה 24 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים* שהם סטודנטים/בוגרי תארים מתקדמים בתחומים הדיסציפלינריים עם נסיון של שנתיים ומעלה כמורה במקצוע אליו מבקשים להירשם ללימודי הוראה בבית ספר על-יסודי המוכר ע"י משרד החינוך או במוסד להשכלה גבוהה, בהיקף של ½ משרה לפחות
    היקף תכנית הלימודים הינו 14 ש"ש השווה 28  נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לבעלי תעודת הוראה ממוסדות אקדמיים המוכרים ע"י המל"ג (הרחבת הסמכה)
     היקף תכנית הלימודים הינו לפחות 9 ש"ש השווה 18 נ"ז
     

   תכניות לימודים להוראת חינוך מיוחד

   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים/בוגרי החוג לחינוך מיוחד שסיימו לפחות שנת לימודים אחת לתואר הראשון
    היקף תכנית הלימודים הינו 18 שעות שנתיות (ש"ש) השווה 36 נקודות זכות (  נ"ז  )
   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים/בוגרי החוג לחינוך שסיימו לפחות שנת לימודים אחת לתואר הראשון
    היקף תכנית הלימודים הינו 27 ש"ש השווה 54 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים/בוגרי תואר שני בחינוך מיוחד/לקויות למידה
    היקף תכנית הלימודים הינו 15 ש"ש השווה 30 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים/בוגרי תואר ראשון לא בחינוך שסיימו לפחות שנת לימודים אחת לתואר הראשון
    היקף תכנית הלימודים הינו 33 ש"ש השווה 66 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים/בוגרי תואר שני בחינוך
    היקף תכנית הלימודים הינו 18 ש"ש השווה 36 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לסטודנטים מתארים מתקדמים לא בחינוך
    היקף תכנית הלימודים הינו 27 ש"ש השווה 54 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים* בעלי נסיון של שנתיים ומעלה כמורה במקצוע אליו מבקשים להירשם ללימודי הוראה בבית ספר על-יסודי המוכר ע"י משרד החינוך או במוסד להשכלה גבוהה, בהיקף של ½ משרה לפחות
    הפחתה של היקף תכנית הלימודים בין 8 נ"ז ל-12 נ"ז (כל מקרה יישקל לגופו)
   • תכנית הכשרה להוראה לבעלי תעודת הוראה ממוסדות אקדמיים המוכרים ע"י המל"ג (הרחבת הסמכה)
    היקף תכנית הלימודים הינו לפחות 12 ש"ש השווה 24 נ"ז

   * הערות בנוגע למסלולים למורים מכהנים
   מורים מכהנים שמלמדים בזמן לימודי ההוראה שלהם, השעות של ההוראה בבית הספר יחשבו להם כהתנסות מעשית בהוראת הדיסציפלינה, אך עליהם ללמוד את הסדנה המתודית ואת הסמינריון הדידקטי.
   מורים מכהנים ותיקים (מעל 5 שנות ניסיון לפי התנאים הרשומים קודם): מנהל המחלקה רשאי לפטור מקורסים נוספים, לפי שיקול דעת פרטני המותאם לכל מקרה.
   מורים מכהנים שמלמדים בבי"ס יסודי/מורים מכהנים שמלמדים מקצוע אחר שאינו המקצוע אליו נרשמו ללימודי הוראה (כלומר, לא עומדים בדיוק בתנאים של הזכאות לסטטוס "מורה מכהן"): כל מקרה ייבחן לגופו ע"י מנהל המחלקה.

    

   קבלת תעודת הוראה בכל התכניות מותנית בסיום התואר בהתאם למסלול ההכשרה. כל התכניות מאפשרות קבלת תעודת הוראה במקצוע אחד או שניים בהתאם לרקע האקדמי ממנו מגיעים. הלימודים במחלקה נמשכים בדרך כלל בין שניים לארבעה סמסטר ים ומתקיימים ברובם בימי לימוד מרוכזים – ראשון ו/או חמישי.

   לסטודנטים שסיימו תואר ראשון קיימת האפשרות לסיים את הלימודים בשנה אחת, לפחות יומיים בשבוע. זאת במידה ויתאפשר לסטודנט/ית לשבץ את הקורסים שבמסגרת התכנית בהתאם לאילוצי המערכת.

   עבור המקצועות אמנות בשיתוף עם "בצלאל" וחינוך מיוחד, רק סטודנטים הלומדים במסלול למורים מכהנים קיימת האפשרות לסיים את הלימודים בשנה אחת, לפחות יומיים בשבוע. זאת במידה ויתאפשר לסטודנט/ית לשבץ את כל הקורסים במסגרת תכנית הלימודים בהתאם לאילוצי המערכת.

   סטודנטים המתחילים את לימודיהם ב סמסטר ב' (כולל אלו הלומדים במסלול למורים מכהנים) ילמדו במשך שנה וחצי לפחות. על הנרשמים ל סמסטר ב' לקחת בחשבון כי בשנת הלימודים הראשונה לא יוכלו להשתתף בקורסים השנתיים של הכשרה מעשית, המחייבים במסגרת התכנית.

    

   תנאי קבלה כלליים:

   • למחלקה ללימודי הוראה יכולים להתקבל בוגרי תואר ראשון או סטודנטים שסיימו שנת לימודים אחת לקראת תואר ראשון עם ציון ממוצע של 80 לפחות. סטודנטים או בוגרי החוגים לכימיה, לביולוגיה, למתמטיקה, לפיסיקה ומדעי המחשב יתקבלו עם ציון ממוצע של 75 לפחות.
   • מתקיימים מסלולים לסטודנטים מצטיינים ממוצע הקבלה הינו 90. לסטודנטים/בעלי תואר במתמטיקה, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, ומדעי המחשב, ממוצע הקבלה למסלול לסטודנטים מצטיינים הינו 85.
   • ידיעת השפה העברית – בעלי תארים מחו"ל נדרשים להמציא אישור על רמה ד' לפחות בלימודי עברית או ציון 105 בבחינת יע"ל כתנאי לקבלה ללימודי הוראה. ניתן לפנות למשרד לרישום וקבלת סטודנטים מחו"ל לקבלת פרטים.
   • הרישום למקצוע אמנות בשיתוף "בצלאל" פתוח אך ורק לסטודנטים או בוגרי בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים. המועמדים יידרשו לעבור סדנת מיון.
   • סטודנטים בחוג לימודי האסלאם ומזה"ת או חוגים אחרים המעוניינים לעבור הכשרה להוראת ערבית, הקבלה למסלול מותנית במבחן כניסה ובהשלמות של קורסים בחוג לערבית בהתאם לדרישות החוג.
   • הסטודנטים שנתוניהם עומדים בתנאי הקבלה יוזמנו לראיון היכרות, שמטרתו העיקרית היכרות אישית, תיאום ציפיות והכוונה ראשונית שתסייע לרישום לקורסים ולמסלול הרלוונטי. מועמדים למקצוע אמנות בשיתוף עם "בצלאל" יידרשו לעבור סדנת מיון ולא מתבקשים לעבור ראיון היכרות.

    

   מועמדים הנרשמים ללימודי הוראה ומעוניינים לבצע הרשמה גם ללימודי   תואר מוסמך   באוניברסיטה העברית ל שנה"ל  תשפ"ב, ואשר אינם מעוניינים לשלם תוספת תשלום- יש לבצע בעת ההרשמה ללימודי הוראה רישום גם ללימודי   תואר מוסמך  .    


   פרטי קשר:

   מזכירות החוג: מרים אלעזרה וססקייה דה-האן, חדר 306, ביה"ס לחינוך ע"ש שלמה (סימור) פוקס.

   שעות קבלת קהל: בימים א'-ה' בשעות 9:00 - 13:00.                    
   טל':  025882021/2 , miriamsha@savion.huji.ac.il , saskiad@savion.huji.ac.il