מדעי הרוקחות והתרופה

 • רוקחות

 • 621

 • עין כרם

 • מחקרי

 • מידע כללי: 

  בית הספר לרוקחות מהווה מרכז מחקר מוביל בחקר ופיתוח תרופות. בבית הספר מתקיימים לימודים לקראת תואר מוסמך . בתום הלימודים מוענק תואר מוסמך במדעי התרופה. 

  לימודי המוסמך מתקיימים בתחומים הבאים:

  מדעי הרוקחות, כימיה תרופתית, פרמקולוגיה, ננו מדע וננוטכנולוגיה ומדע פורנזי ואנליטי מחקרי ולא מחקרי.

  במסגרת לימודי המוסמך נדרשת הגשת עבודת גמר. לימודי המוסמך מתוכננים ל-4  סמסטר ים. ניתן לעבור לתכנית לימודים לתואר דוקטור ב"מסלול ישיר" תוך פרק זמן של עד שנתיים מיום תחילת הלימודים למוסמך. תואר מוסמך אינו מקנה זכות לקבלת רישיון לעסוק במקצוע הרוקחות. 

  מצטיינים? חושבים קדימה?   מתעניינים במחקר? מקומכם איתנו! 

  אתר החוג

   

  מועדי הרשמה: 

  ההרשמה תחל בתאריך  20.1.19  ותסתיים עם תחילת שנה הלימודים הבאה.  

   

  תנאי קבלה: 

  1. תנאי קבלה ייחודיים של ה פקולטה לרפואה

  2. ללימודי המוסמך במדעי הרוקחות, כימית-תרופתית, ופרמקולוגיה רשאים להגיש מועמדות בעלי תואר  B.Sc בציון ממוצע לבוגר של 80 ומעלה.

  3. מציאת מנחה (אחד ממורי בית הספר לרוקחות). 

  מספר המתקבלים ל לימודי מוסמך מוגבל בהתאם ליכולת הקליטה של החוג, ולפיכך עמידה בממוצע הציונים כפי שפורט לעיל אינה מבטיחה קבלה ללימודי המוסמך. הלימודים לתואר ד"ר ברוקחות קלינית מיועדים לבוגרי ביה"ס לרוקחות בלבד או לבעלי תואר ברוקחות מאוניברסיטאות מוכרות. לימודים לתואר דוקטור לפילוסופיה יכולים להגיש מועמדות בעלי תואר מוסמך ברוקחות, מדעי הרפואה, ומדעי הטבע של מוסד מוכר להשכלה גבוהה. 

   

  הרשמה 

  הרשמה נעשית דרך האתר ללימודים מתקדמים 

   

  ההתמחויות הקיימות:

  מדעי הרוקחות בהתמחות רוקחות-

  תכנית לימודי המוסמך בהתמחות ברוקחות משלבת מחקר מעשי ולימוד אקדמי בסביבה מחקרית בתחומי הרוקחות. תוכנית זו מאפשרת לסטודנטים ללמוד ולחקור נושאים בתחומי מדעי התרופה, נושאים בפרמקולוגיה, פיתוח תכשירים וצורות מתן לתרופות, ננוטכנולוגיה, הובלת תרופות לאתרי מטרה ומודלים ביו-הנדסיים. המחקרים בתחום נעים מנושאים בסיסיים של חקר מנגנוני פעולה של תרופות ותהליכים ביולוגים ועד נושאים יישומיים הנוגעים לטיפול בחולה ותעשיית התרופות. הסטודנטים בתכנית יזכו ללימודים ברמה גבוהה, לבסיס מדעי ומקצועי ולהכשרה הולמת לעיסוק במקצוע הרוקחות על כל גווניו במכוני המחקר ותעשיית התרופות והטכנולוגיה או להמשך לימודים לתואר שלישי.

   

  מדעי הרוקחות בהתמחות פרמקולוגיה-

  פרמקולוגיה משתמשת בעקרונות הבסיסיים של ביולוגיה וכימיה כדי לקבוע כיצד תרופות משפיעות על החי. המחקר בפרמקולוגיה עוסק בזיהוי המטרות הביולוגיות של פעילות התרופה, באיתור המנגנונים בהם תרופות פועלות, בבדיקת ההשפעות הטיפוליות והרעילות של התרופות, וכן בפיתוחן של תרופות חדשות. מאחר ותחום זה הוא מדע בינתחומי, תוכנית המוסמך בפרמקולוגיה בביה"ס לרוקחות הינה מגוונת וגמישה. הסטודנטים לומדים מספר קורסים בפרמקולוגיה, ומשלימים את הידע שלהם בקורסים הקשורים באופן ישיר למחקר שלהם, כולל ביולוגיה מולקולרית, ביוכימיה, גנטיקה, וביולוגיה של התא. החוג לפרמקולוגיה באוניברסיטה העברית הינו ייחודי בתחומי הרצפטורים (קולטנים) ומנגנוני האותות התאיים כמטרות של פעילות תרופות, נוירופרמקולוגיה, מטבוליזם, אימונולוגיה ופרמקולוגיה של תאים וגידולים סרטניים. הסטודנטים למוסמך בפרמקולוגיה בוחרים את התחום בו הם מעוניינים להתמחות מהמגוון היוצא דופן של מעבדות מחקר מובילות בפרמקולוגיה. בוגרי התוכנית מקבלים כלים אשר יאפשרו להם להשתלב במחקר פרמקולוגי באקדמיה או בתעשייה התרופות; כמו כן, להשתלב בחברות ביו-טק, ברגולציה הממשלתית וכדומה. 

   

  מדעי הרוקחות בהתמחות כימיה תרופתית-

  נושאי המחקר ל תואר מוסמך בכימיה תרופתית נעים בין תכנון ממוחשב של תרופות, סינטזה של מולקולות חדשות או נגזרות משופרות של תרופות קיימות, שיטות כימיות לסינתזה של חומרי טבע ונגזרותיהן, הכנה של חומרי הדמיה לזיהוי מחלות, פיתוח ביו-פולימרים מתכלים להובלת תרופות, ועד לפיתוח מודלים תיאורטיים לניבוי והבנת מנגנוני קישור ופעולה של תרופות.   

   

  מדעי הרוקחות בהתמחות בננו מדע וננוטכנולוגיה-

  תכנית זו הינה תוכנית הצטיינות לתלמידי מחקר בתחום הננוטכנולוגיה וננורפואה. התוכנית מאפשרת חשיפה לתכני מחקר בתחום הננוטכנולוגיה תוך הרחבת הדעת בנושאים הרלוונטים בכימיה ופיזיקה בנוסף לבסיס העיקרי של מדעי התרופה ורוקחות. תוכנית זו מקנה לסטודנטים הנבחרים מלגה ואף מענק להשתתפות בכנס מדעי בינלאומי. בנוסף לכך נהנים הסטודנטים משייכות לקהילת הננוטכנולוגיה הדינמית באוניברסיטה ובמרכז הננוטכנולוגיה האוניברסיטאי, כולל מפגשים חודשיים וימי מחקר. תואר זה פותח אפשרויות להכרת העולם העתידני של שימוש בננו-חומרים, הדפסות תלת מימד, ביו-מימיקה ונשאי תרופות חכמות.

   

  מדעי הרוקחות בהתמחות מדע פורנזי ואנליטי מחקרי ולא מחקרי-

  מדע המשפט והקרימינולוגיה מתעצב בשנים האחרונות כשדה מחקר רב-תחומי, עתיר ידע, המחייב הכרות יסודית ומעמיקה של נושאים רבים ושיטות מחקר מורכבות וחדשות בעיקר בתחום האנליזה הכימית והביולוגית. תחום המדע הפורנזי עוסק באיסוף ועיבוד ראיות ממשיות בשיטות מדעיות מזירות פשע היכולות לסייע באיתור והעמדה לדין של מבצעי עבירה.

  שיטות לזיהוי, אפיון והשוואה של חומרים מהווה צורך ואתגר בכל תעשייה המייצרת חומרים או הרכבי חומרים כמו תעשיות הכימיה, הביולוגיה, המזון והתרופות ומכוני המחקר והתקנים.

   

   

   

  הלימודים לתואר דוקטור מתקיימים בתחומים הבאים

  כימיה תרופתית, מדעי הרוקחות ופרמקולוגיה. פרטים נוספים בתקנון לתלמידי מחקר. עיקר הלימודים לקראת התואר דוקטור מבוססים על עבודת מחקר מקורית במסגרת אחת המחלקות של ביה"ס לרוקחות. הם כוללים גם השתתפות בקורסים, בהתאם לתכנית מיוחדת לכל סטודנט. ההרשמה במזכירות לתלמידי מחקר.  מסלול ישיר לדוקטורט מסלול מיוחד המאפשר מעבר ישיר מ תואר בוגר לתואר דוקטור לפילוסופיה. קבלה למסלול זה טעונה באישור מטעם הוועדה ללימודים מתקדמים של ביה"ס וה פקולטה לרפואה. קבלתו של תלמיד מחקר, סדרי הרשמתו וכו' יתנהלו בהתאם לתקנות שתהיינה בתוקף והמופעלות על ידי הרשות לתלמידי מחקר

  המסלול הישיר לדוקטורט מיועד לסטודנטים מצטיינים על פי הקריטריונים המפורטים. בעלי תואר בוגר של האוניברסיטה העברית ובעלי תואר בוגר מקביל ממוסד אחר בארץ או בחו"ל, בציון כללי "טוב מאוד" לפחות, רשאים להגיש מועמדותם למסלול הישיר המאפשר להם ללמוד לתואר דוקטור לפילוסופיה (Ph.D.) מבלי שיהיו חייבים לקבל תחילה את ה תואר מוסמך . רשאים להצטרף סטודנטים שעמדו כבר בדרישות חובות הקורסים למוסמך, ושהינם בעלי ציון 85 לפחות בלימודי הבוגר, וציון ממוצע בקורסי המוסמך שלהם הינו 90 לפחות. זאת בהמלצת הועדה ללימודים מתקדמים של ביה"ס לרוקחות ובאישור הועדה ללימודים מתקדמים של ה פקולטה לרפואה. המועמדים למסלול הישיר לדוקטורט ירצו על עבודת המחקר שלהם במסגרת סמינריון המוסמך של ביה"ס לרוקחות. בהרצאה זו יסכמו את ממצאי מחקרם ואם לא הגיעו לממצאים ברי- הצגה, תהייה זו הרצאת סקירה. בהרצאה יהיו נוכחים נציג הועדה ללימודים מתקדמים של ביה"ס ומומחה בתחום המחקר. הרצאת הסמינר תהייה חלק משיקולי הועדה ללימודים מתקדמים לצורך אישור המעבר לתכנית המסלול הישיר. הסטודנט יידרש לעבור בחינת סינון למעבר לדוקטורט, בה יידרש להוכיח את התאמתו לתכנית. סטודנט במסלול הישיר לדוקטורט יירשם בשנה הראשונה ללימודיו כסטודנט למוסמך ויחויב לעמוד בחובת הקורסים במלואה בנוסף לסמינר (3 נ"ז ). במקרה שלא ימשיך הסטודנט לדוקטורט במסלול הישיר מכל סיבה שהיא יחולו עליו הכללים שפורטו לעיל לגבי תלמידי מוסמך כולל הרצאה במסגרת סמינריון המוסמך. קבלת הסטודנט למסלול הישיר טעונה אישור מטעם הועדה ללימודים מתקדמים של ביה"ס. על הסטודנט שבכוונתו להמשיך למסלול הישיר להגיש בקשה בכתב למזכירות תלמידי מוסמך. קבלתו של סטודנט כתלמיד מחקר, סדרי הרשמתו, הגשת הנושא לעבודת הדוקטור, לימודי השלמה שיוטלו עליו וכיו"ב, יתנהלו בהתאם לתקנות שתהיינה בתוקף והמופעלות על ידי הרשות לתלמידי מחקר באוניברסיטה העברית בירושלים.  

   

  פרטי קשר: 

  שגית אהרון, טלפון: 02-6758617, מייל: sagita@savion.huji.ac.il