הפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע מידע כללי

ה פקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע - מידע כללי

לאתר

ב פקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע מתקיימים לימודים לקראת התארים בוגר במדעי הטבע (.B.Sc), מוסמך במדעי הטבע (.M.Sc) ודוקטור לפילוסופיה (.Ph.D).

ה פקולטה תעניק מלגות מיוחדות, בגובה מחצית שכר לימוד שנתי, לסטודנטים חדשים בעלי נתוני קבלה גבוהים שיממשו לימודי שנה א' בתכנית מלאה בחוגים מסוימים ב פקולטה . לפרטים ולרשימת החוגים בהם ניתנות מלגות

 

הלימודים מתקיימים ב קמפוס אדמונד י' ספרא, גבעת רם.

מטרת הלימודים היא להביא את הבוגרים להיכרות עם תחומים, מיומנויות וכלים שנדרשים בעולם המדע. כל אלו עשויים לשמש בסיס לעיסוק הן בתחומים יישומיים רבים המבוססים על מדעי הטבע, והן להמשך לימודים ל תואר מוסמך ודוקטור.
הלימודים כוללים קורסי חובה וקורסי בחירה ובהם שיעורים, תרגילים, מעבדות וסיורי לימודים.

 

מסלולי הלימודים

רוב החוגים ב פקולטה , בין אם הם נלמדים במסלול חד-חוגי או דו-חוגי, מציעים לימודים בהיקף מורחב או בהיקף רגיל. סטודנט יכול לבחור את היקף לימודיו בחוג ולהשלים את לימודיו בהתאם. לדוגמה:

1. מסלול לימודים חד-חוגי מורחב, " אבני פינה " ולימודים משלימים - מסגרת זו מאפשרת לימוד מירבי של קורסים בחוג מסויים ל תואר בוגר , ומקנה הכנה מעמיקה ללימודים מתקדמים בתחום. ניתן לצרף לחוג בהיקף מורחב חטיבת לימודים ו/או קורסים לפי בחירת הסטודנט להשלמת נקודות הזכות לתואר - בהתאם לדרישות החוג ולכללים המפורטים בהמשך בעניין לימודים משלימים.

2. מסלול לימודים חד חוגי , חטיבת לימודים, " אבני פינה " ולימודים משלימים - הרכב זה מאפשר בחירה רבה ורכישת השכלה במגוון תחומים. בדרך כלל הרכב זה אינו מספיק כבסיס להמשך לימודים לתארים מתקדמים, ללא לימודי השלמה. לימודים במתכונת זו מחייבים השלמת חוג בהיקף מלא במדעי הטבע (עפ"י דרישת כל חוג) ולימודי חטיבה מובנית בהיקף 32 נ"ז לפחות.

3. מסלול לימודים דו חוגי , ו" אבני פינה " - שילוב המתאים למעוניינים בלימודים בין תחומיים. במסלול זה יבחר סטודנט בשני חוגים. סטודנט הבוחר שני חוגים ב פקולטה למדעי הטבע, רשאי להשלים את נקודות הזכות לתואר גם בקורסים מפקולטאות אחרות. סטודנט רשאי לבחור חוג אחד מה פקולטה למדעי הטבע והשני ב פקולטה אחרת – לקבלת תואר על הסטודנט להשלים את כל החובות של כל אחד משני החוגים ואת דרישות "פינה"

לדרישות אבני פינה על פי שנת תחילת הלימודים ומסלול הלימודים:  אבני פינה .

 

ה פקולטה מאפשרת הרכבת צירופי חוגים מיוחדים, אך יש לקחת בחשבון שבצירוף כזה יידרש מאמץ מיוחד, ולעתים פריסת הלימודים ליותר משלוש שנים. במסלול לימודים חד-חוגי מורחב הקורסים השונים משלימים זה את זה בחומר הנלמד ומתואמים בשעות ההוראה שלהם. השלמה ותיאום אלו אינם אפשריים לעתים בצירוף שני חוגים, ייתכנו חפיפות בזמני הקורסים ובמועדי הבחינות בין שני החוגים. ככלל, לימודים במסלול דו-חוגי מחייבים קבלה בנפרד לכל אחד מהחוגים השותפים במסלול.

 

הכשרה מוקדמת ורענון ידיעות

סטודנטים רבים נתקלים בקשיים בתחילת הלימודים בגלל ההבדל הגדול בין הלימודים בביה"ס התיכון לבין אלו הנלמדים באוניברסיטה. קורסי האוניברסיטה מופשטים ומדויקים יותר והיקפם גדול בהרבה. עיקר הקושי נובע מהכשרה לקויה באנגלית, במתמטיקה ובמקצועות מדעי הטבע. מומלץ, על כן, כי המועמדים יחזרו באופן יסודי על החומר שלמדו במקצועות אלו וישלימו את החסר להם על מנת שיגיעו לרמה נאותה לקראת שנת הלימודים. המקצועות העיקריים שבהם חשוב להגיע לרמה מתאימה:
אנגלית - חשובה מאוד ידיעת השפה בהיקף של 5 יח"ל . הסטודנטים יכולים להיעזר בקורס הקיץ הניתן באוניברסיטה ובקורס "אנגלית: שיפור יכולת הקריאה לתלמידי מדעים" של האוניברסיטה הפתוחה.
כימיה ופיסיקה - נלמדים בכל החוגים פרט למתמטיקה. ידיעת מקצועות אלו ברמה של 5 יח"ל עוזרת במידה רבה להצלחה בשנת הלימודים הראשונה.
מתמטיקה - המתמטיקה הנלמדת ברמה האוניברסיטאית שונה באופן מהותי מזו התיכונית. הקורס במתמטיקה נדרש בכל חוגי ה פקולטה ורצויה רמת ידע מקבילה לרמת 5 יח"ל .

 

מסגרות להכנה ולרענון

1. המכינה ללימודים קדם אקדמיים, בשיתוף עם ה פקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע, מציעה קורס קיץ בפיסיקה המיועד למועמדים שהתקבלו ללימודים במדעי החיים, כימיה, מדעי כדור הארץ, לימודי הסביבה, ופיזיקה. תחומי לימוד אלה דורשים ידע מוקדם בפיזיקה. הקורס ייערך במכינה הקדם אקדמית בהר הצופים, בניין בובר-רוסו.  אתר המכינה

2. החוג למתמטיקה יקיים סדנת הכנה של 10 ימים. מומלץ לכל הסטודנטים בחוגים מתמטיקה ופיסיקה להשתתף בה.  https://mathematics.huji.ac.il/bsc-resources

3. קורס הכנה משולב ומקוצר הניתן ע"י החוג לכימיה ומיועד לסטודנטים שהתקבלו לשנה א' בחוגים כימיה, מדעי כדור הארץ, מדעי הסביבה ולתכניות הלימודים המשולבות: מדעי הכימיה והביולוגיה, ופיסיקה- כימיה. מטרת הקורס להקנות את הכלים הבסיסיים ביותר בכימיה לסטודנטים אשר לא למדו כימיה בתיכון ולריענון הידע לאותם אשר למדו כימיה לפני זמן רב ומעוניינים בכך. מטרה נוספת של הקורס היא ריענון הרקע המתמטי של הסטודנטים לקראת שנת הלימודים.

מידע נוסף בנוגע לקורסי ההכנה והריענון ישלח למועמדים שהתקבלו לחוגי ה פקולטה , לקראת חודש יולי.

4. קורסי הכנה במוסדות אחרים להשכלה גבוהה.​

5. ניתן ללמוד באופן עצמאי תוך שימוש בספרי האוניברסיטה הפתוחה או בספרי לימוד המיועדים לבתי הספר התיכוניים.

 

לימודי תעודת הוראה

במסגרת ביה"ס לחינוך מתקיימים לימודי תעודת הוראה לבתי ספר על יסודיים במקצועות: מתמטיקה, פיסיקה, מדעי המחשב, מדעי החיים וכימיה (פרטים באתר). הלימודים נמשכים שנתיים וניתן להתחיל בהם בשנה השנייה ללימודי הבוגר.
החוג למתמטיקה מציע לימודי מתמטיקה במגמת הוראה, מסלול המשלב לימודים רגילים ל תואר בוגר במתמטיקה יחד עם לימודי הוראה.

 

לימודי חטיבה בחינוך לתלמידי ה פקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע

לימודי חטיבה בחינוך מאפשרים המשך לימודים לתעודת הוראה בהיקף של 30 נ"ז (בנוסף להיקף הלימודים בחטיבה בחינוך), במקום בהיקף של 48 נ"ז בתכנית הלימודים הרגילה לתעודת הוראה. מסלול לימודים זה מאפשר השלמת תואר ראשון (ובתוכו החטיבה בחינוך) ולימודי תעודת הוראה במהלך שלוש שנות לימוד או במהלך שבעה סמסטר ים (שלוש וחצי שנות לימוד), במקרה שמערכת השעות של הסטודנט מאפשרת זאת. הקורסים לתעודת הוראה מתקיימים ב קמפוס ספרא.

פרטים נוספים באתר

 

תלמידים מיוחדים ללימודים שלא לקראת תואר - 599

מסגרת זו מיועדת:

  • לבעלי תואר אקדמי מוכר
  • למורים בשנת שבתון
  • מועמדים העומדים בתנאי הקבלה של החוג ובתנאי שהחוג מאשר

 על המועמדים לפנות לייעוץ במזכירות ה פקולטה  לגב' קרן לוי, טלפון: 02-6585362 , דואל: kerenlev@savion.huji.ac.il

 

קבלה לקורסים תהיה מותנית בהכשרה קודמת ובמקומות פנויים. על סטודנטים אלו יחולו כל החובות האקדמיים. הסטודנטים יוכלו לקבל אישור המפרט את הקורסים שהשתתפו בהם והציונים שהשיגו.

דרישות קבלה:

פטור באנגלית- נדרש למידע נוסף

פטור בעברית- לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית למידע נוסף

 

תכנית בשיתוף עם האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין - 991

תכנית משותפת לאוניברסיטה העברית ולאקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים. בוגרי התכנית יקבלו תואר "בוגר אוניברסיטה" במוסיקה (B. Sc.Mus.) המשותף לשני המוסדות. משך הלימודים באוניברסיטה הוא שלוש שנים ובאקדמיה ארבע שנים.
מבנה התכנית לסטודנטי ה פקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע:

  1.  לימודי חוג אחד ב פקולטה  למתמטיקה ולמדעי הטבע (כולל דרישות לימודי היסוד) בהיקף הלימודים הנדרש במסלול דו חוגי כולל עמידה בדרישות ה פקולטה
  2. לימודי תיאוריה ומיומנות מוסיקלית באקדמיה למוסיקה.

על המועמדים מוטלת האחריות לבדוק את התאמת מערכת שעות הלימוד בשני המוסדות קודם שיירשמו לתכנית. המועמדים חייבים לעמוד הן בתנאי הקבלה של האקדמיה למוסיקה והן בתנאי הקבלה של חוג הלימודים המבוקש באוניברסיטה ולהמציא למדור לרישום וקבלה את אישור האקדמיה למוסיקה על קבלתם. בעת הרישום יש למלא את סמל החוג ב פקולטה ואת הסמל של התכנית המשותפת.  לפרטים נוספים 

 

 

נוהל קבלה מחדש לסטודנטים שלימודיהם הופסקו בעבר

סטודנט שלימודיו הופסקו עקב כישלון אקדמי, המבקש להתקבל שוב לאחד מחוגי ה פקולטה , חייב בבדיקת ה פקולטה וקבלתו מותנית באישור ועדת הוראה שלה. לנהלי הוראה

 

הדרכה וייעוץ:

מזכירות לענייני הוראה ותלמידים- מטפלת בעניינים האקדמיים והמנהליים של הסטודנטים ונותנת ייעוץ כללי במקצועות הלימוד ובסדרי ההוראה.

ניתן לפנות למזכירות לענייני הוראה ותלמידים.

קבלת קהל: בימים א'-ה, בשעות 8:30-15:30 , בבניין לוי- קומת הכניסה, קמפוס אדמונד י' ספרא, גבעת רם.

יום הכוונה (אוריינטציה): סמוך לתחילת שנת הלימודים מתקיים יום הכוונה לסטודנטים בשנה א' לפגישות הסבר עם ה פקולטה והחוגים והיכרות עם ה קמפוס . ה פקולטה תשלח פרטים על האירוע לכל המתקבלים ללימודים ב פקולטה .

תכניות לימודים וייעוץ אישי- סטודנטים יכולים לקבל הדרכה, ייעוץ אישי אקדמי ומינהלי במשך כל השנה מראשי חוגים, מיועצים אקדמיים,  ממזכירות ה פקולטה והחוגים. מידע על תכניות לימודים, קורסים, מבנה הלימודים נהלים ועוד, פרטים באתר ה פקולטה