• 311

 • מדעי החברה

 • הר הצופים

 • מתעניינים בפוליטיקה?  מחפשים להתפתח בתחום?

  תכנית הלימודים של המחלקה למדע המדינה מציעה לסטודנטים ידע, הבנה ויכולת ניתוח של תופעות, מוסדות והתנהגות פוליטית בישראל ובעולם.

  במהלך הלימודים נעסוק במגוון רחב של נושאים כמו התנהגות פוליטית, פוליטיקה השוואתית, מחשבה מדינית, תקשורת פוליטית, מדיניות ציבורית, פסיכולוגיה פוליטית, כלכלה פוליטית, מודלים של משטרים, בחירות, מפלגות, קבלת החלטות, מחאה, אלימות פוליטית וטרור, אתניות ולאומיות, יחסי דת ומדינה ועוד.

   

  אתר המחלקה

 • כדי להבין טוב יותר את ההתרחשויות האקטואליות במציאות המורכבת בה אנו חיים נדרשת יכולת לנתח תהליכים פוליטיים, היסטוריים, חברתיים וכלכליים, כמו גם את קשרי הגומלין ביניהם. לימודי מדע המדינה הם היחידים המעניקים את הכלים האלה, הנחוצים כדי להבין טוב יותר מהי פוליטיקה.

  בנוסף, לימודי מדע המדינה מסייעים לפתח מיומנויות הנחוצות כיום בשוק העבודה. תכנית הלימודים שלנו עוצבה כדי לפתח חשיבה ביקורתית, אוריינות מחקרית ותקשורתית, קריאה וניתוח של נתונים איכותניים וכמותניים, והסקת מסקנות אתיות.

   

  למה אצלנו?

  האוניברסיטה העברית מדורגת במקום הראשון בישראל. המחלקה למדע המדינה היא הראשונה שקמה בארץ ויש לה היסטוריה מפוארת של מחקר והוראה וקשרים בינלאומיים ענפים.

  סגל המחלקה מורכב מבוגרי מיטב האוניברסיטאות בעולם, זוכי פרס ישראל, חברים באקדמיה למדעים ובמועצה להשכלה גבוהה. חברי הסגל מעורבים בדיון הפוליטי, בפרשנות תקשורתית, כבעלי משרות בכירות בשרות הציבורי, וכיועצים למוסדות השלטון ולפוליטיקאים. 

  המחלקה משקיעה משאבים רבים בתלמידיה, כולל פעילויות העשרה והרצאות אורח ובפורום מרצים-תלמידים. כמו כן, יש בה מסלול מיוחד לתלמידים מצטיינים החל מהשלבים הראשונים בלימודים.

  המחלקה למדע המדינה גאה בבוגריה, הממלאים תפקידים בכירים במגזר הציבורי והעסקי בארץ ובחו"ל בתחומי ניהול, דיפלומטיה, יחסי ציבור, עיתונות, וכמובן - מחקר, הוראה ופוליטיקה. ביניהם, בהווה ובעבר - שרים, חברי כנסת, אנשי תקשורת, מנכ"לי משרדי ממשלה, נגיד בנק ישראל, שגרירי ישראל, יושבי ראש של הכנסת, ורבים אחרים.

  הצטרפו אלינו! למחלקה המדורגת מספר אחת בישראל ובין עשר המחלקות הטובות בעולם.

   

 • במרחק נגיעה?  המחלקה נמצאת בירושלים וממוקמת קרוב מאוד למוסדות השלטון (הממשלה, הכנסת ובית המשפט העליון), לארגונים גדולים וחשובים ולמכוני מחקר מובילים. קירבה זו מאפשרת קיום שיתוף פעולה עם כל הגורמים האלה במסגרת הקורסים השונים ותכניות המחקר של המחלקה. בנוסף, שיתופי הפעולה עם המוסדות והארגונים האלו יוצרים קשר ישיר עם התלמידים וכך נפתחות עבור כל תלמיד אפשרויות תעסוקה וצבירת ניסיון חשוב כבר במהלך הלימודים.

   

  מצטיינים?  אנחנו מעודדים מצוינות אקדמית ולכן תלמידים בשנים ב' ו-ג' בתואר הראשון יוכלו לזכות בפרסים מטעם המחלקה על הצטיינות לימודית ויוזמנו להשתתף בסדנאות מיוחדות. אנחנו רואים בתלמידים במחלקה שותפים למחקר האקדמי בתחום מדע המדינה בכלל ובישראל בפרט.

   

 • יועץ תואר ראשון: פרופ' אורן ברק,  יועצת שנה א': גב' הילה סגל-קליין , מייל: ba.advisor.polsci@mail.huji.ac.il

  מזכירות המחלקה: political@savion.huji.ac.il

  גלית אוהב-ציון: 02-5883060

  מורן מזרחי: 02-5882797

  רינה צליק: 02-5883058

  שעות קבלה במזכירות: בימים א'-ה'  , 9:00-15:00

   

   

   

   

 • בתכנית הלימודים נקדיש תשומת לב רבה לפוליטיקה הישראלית ונעסוק בהרחבה גם בפוליטיקה באזורים אחרים בעולם, כולל מן הבחינה ההשוואתית.

  בשנה הראשונה נקדיש את עיקר הלימוד לקורסי יסוד בתחומים כמו מבוא למדע המדינה, מחשבה מדינית, פוליטיקה השוואתית, משטר מדינת ישראל, ועוד. כמו כן, אנו מאפשרים לתלמידים ללמוד קורס בחירה אחד כבר בשנה הראשונה ללימודיהם.

  בשנים הבאות התלמידים נהנים ממגוון רחב של קורסי בחירה כמו תקשורת פוליטית, מבוא לפסיכולוגיה פוליטית, מבוא לכלכלה מדינית, ורבים אחרים.

  הלימודים במדע המדינה מתקיימים במסלול הדו-חוגי בלבד בשנה הראשונה, ובשנה השנייה ולאחר עמידה בתנאי המעבר הנדרשים ב פקולטה ניתן לעבור למסלול החד-חוגי.

  פרטים נוספים לגבי מבנה הלימודים והיקף הנקודות הנדרשות לתואר נמצאים בשנתון באתר האוניברסיטה.

   

 • במסלול ה דו חוגי - 60 נ"ז (56 במדע המדינה+ 4 אבני פינה ), במסלול ה חד חוגי רגיל- 64 נ"ז (60 במדע המדינה+ 4 אבני פינה ), במסלול ה חד חוגי מורחב- 72 נ"ז (68 במדע המדינה+ 4 אבני פינה ), במסלול הדו-חוגי המשותף עם משפטים – 56 נ"ז (52 במדע המדינה+ 4 א. פינה)

 • סגל המחלקה הוא הגדול והמגוון בישראל. במחלקה כיום 27 מרצים מכל ענפי ההתמחות בתחום:

  ד"ר ואא'ל אבו-עקסה         היסטוריה של רעיונות פוליטיים ודתיים במזרח התיכון

  פרופ' דן אבנון                   פילוסופיה מדינית כללית ויהודית

  ד"ר אודליה אושרי              התנהגות פוליטית ופוליטיקה אירופית

  ד"ר יפתח אלעזר                היסטוריה של רעיונות פוליטיים

  פרופ' פזית בן-נון בלום       פסיכולוגיה פוליטית

  ד"ר יצחק ברודני                פוליטיקה השוואתית ומזרח אירופה

  פרופ' אורן ברק                  פוליטיקה השוואתית ומזרח תיכון

  פרופ' שרון גלעד                מנהל ציבורי ורגולציה  

  פרופ' אבנר דה שליט          מחשבה מדינית בת זמננו

  ד"ר ניקול הוכנר               מחשבה מדינית

  פרופ' מנחם הופנונג          פוליטיקה ומשפט

  פרופ' ראובן חזן                פוליטיקה השוואתית וישראלית

  ד"ר גייל טלשיר                 מחשבה מדינית ופוליטיקה השוואתית

  ד"ר שירי כהן                    כלכלה ופוליטיקה

  פרופ' דוד לוי-פאור            מדיניות ציבורית, כלכלה פוליטית ורגולציה

  פרופ' משה מאור               פוליטיקה השוואתית, מנהל ציבורי, מדיניות ציבורית

  פרופ' דן מיודובניק             פוליטיקה השוואתית

  פרופ' לילך ניר                  תקשורת פוליטית

  פרופ' שלומי סגל               פילוסופיה פוליטית וחברתית

  ד"ר רענן סוליציאנו-קינן     פוליטיקה השוואתית ומדיניות ציבורית

  ד"ר אפרים פודוקסיק         מחשבה מדינית

  פרופ' אלון פלד                 מדיניות ציבורית, טכנולוגיה ופוליטיקה

  פרופ' אורית קדר               פוליטיקה השוואתית

  פרופ' גידי רהט                 פוליטיקה השוואתית וישראלית

  ד"ר דניאל שוורץ               היסטוריה של הרעיון המדיני

  פרופ' שאול שנהב            חקר שיח, רטוריקה פוליטית ופוליטיקה ישראלית

  פרופ' תמיר שפר              תקשורת פוליטית  

   

   

 • חושבים קדימה?

  המחלקה מציעה מספר תכניות שתאפשרנה לכם להתמקד בנתיב הקריירה שמעניינים אתכם:

   

  • תכנית משותפת עם ביה"ס למשפטים

  תחומי הלימוד של מדע המדינה ומשפטים ירדו שלובים לעולם. לא ניתן להפריד את הפוליטיקה מהמשפט. כיום יותר מתמיד המשפט מושפע מתהליכים פוליטיים, ותהליכים פוליטיים מושפעים מהמשפט. ללא הבנה מעמיקה של עולם המשפט, כמעט בלתי אפשרי לקדם יעדים פוליטיים בזירה הציבורית. הבנת הכוחות הפועלים בזירה החברתית במדינה היא הכרחית לקידום ופיתוח המשפט. לימוד בתוכנית המשולבת של משפטים ומדע המדינה מאפשר להשיג את אותה הבנה ומלמד עוד על חשיבות הקשר בין התחומים.

  נוסף לכן, לימודים בתוכנית המשולבת מעניקים לאלה המעוניינים לעבוד בשירות הציבורי או בעבודות בעלות נופך ציבורי ידע רחב ויתרון בגישה לאותן עבודות.

  תכנית הלימודים במדע המדינה היא התכנית המחייבת את מספר נקודות החובה הנמוך ביותר במדעים העיוניים באוניברסיטה העברית ועל כן היא גם תכנית גמישה מאד המאפשרת שילוב של תחומי דעת נוספים ובכללם משפטים.

  פרטים נוספים במזכירות מדע המדינה - גלית אוהב-ציון: political@savion.huji.ac.il או במזכירות משפטים, ססיל שרון: ceciles@savion.huji.ac.il.

   

  • בוגר דו-חוגי במדע המדינה ובחינוך בהדגש מנהיגות חברתית חינוכית

  מטרת הלימודים היא להציע לתלמידי התואר הראשון מסגרת מיוחדת ויוקרתית המיועדת לסטודנטים הרואים עצמם פעילים חברתית בזירה הציבורית ובשדה החינוך. נקודת המוצא של המסלול היא כי מנהיגים חברתיים הם בעלי ידע, חזון ופרספקטיבה רחבה בתחום פעילותם, קשובים לשינויים בתוך ומחוץ לארגון, בעלי יכולת להניע תהליכים ולהוביל מהלכים יצירתיים ואחראיים. כדי לענות להגדרה זו של מנהיגות, המסלול מאגד בתוכו עולמות תוכן מגוונים המעוגנים בשתי דיסציפלינות: מדע המדינה וחינוך.

  בסיום הלימודים התלמידים יהיו זכאים לתואר ראשון במדע המדינה ובחינוך וכן לאישור בגיליון הציונים על סיום לימודי הדגש בתכנית למנהיגות חברתית חינוכית.

  המתקבלים ללימודים לחוגים לחינוך ומדע המדינה מוזמנים לפנות למידע נוסף אל:

  מור שגיא, רכזת התכנית: mor.sagi@mail.huji.ac.il

  רינה צליק, המחלקה למדע המדינה: rinatz@savion.huji.ac.il

  אושרה פנחסי, החוג לחינוך: oshrap@savion.huji.ac.il    

   

  • לימודי הדגש בממשל ובמדיניות

  המחלקה למדע המדינה מציעה לסטודנטיות וסטודנטים אפשרות למקד את לימודיהן/ם החל משנה ב׳ בתחומי המדיניות והממשל. לימודי ההדגש מכוונים במיוחד למי שבוחנים אפשרות של השתלבות במערכת הציבורית או המפלגתית, לרבות רשויות המדינה, רשויות השלטון המקומי, ארגוני החברה האזרחית והמערכת המפלגתית. התכנית ממקדת את המבט במוסדות שקובעים ומשפיעים על מדיניות ובתהליך קביעת המדיניות. לימודי ההדגש פתוחים לכל תלמידי המחלקה למדע המדינה שיסיימו את לימודי שנה א' לתואר הבוגר בציון ממוצע של 80 ומעלה. בסיום הלימודים הסטודנטים יהיו זכאים לתואר ראשון במדע המדינה בציון הערה בגיליון הציונים בדבר השלמת לימודי הדגש במדיניות ובממשל. פרטים נוספים במזכירות מדע המדינה: political@savion.huji.ac.il או אצל ראש לימודי ההדגש, פרופ' גידי רהט.

   

  • לימודי הדגש בפסיכולוגיה פוליטית

  ה פקולטה למדעי החברה והמחלקה למדע המדינה גאות להשיק מסלול לימודי הדגש בנושא פסיכולוגיה פוליטית. התכנית תציע לתלמידים מצטיינים במחלקה למדע המדינה (בדו-חוגי עם פסיכולוגיה, כלכלה, תקשורת וסוציולוגיה) מסגרת מיוחדת המפגישה בין שני עולמות התוכן – הפסיכולוגיה והפוליטיקה. פסיכולוגיה פוליטית משתמשת בכלים ותיאוריות מעולם הפסיכולוגיה כדי לבחון סוגיות פוליטיות ולראות אותן מפרספקטיבה ייחודית. כך, תיאוריות בפסיכולוגיה חברתית וקוגניטיבית, תיאוריות אישיות, וגם תיאוריות בנוירו-פסיכולוגיה ובפסיכולוגיה אבולוציונית, משמשות כדי לחקור פוליטיקאים, התנהגות אזרחים, פעילים פוליטיים, תוצאות פוליטיות ומוסדות פוליטיים. ידע בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית הוא כלי משמעותי בארגז הכלים של אנשי מקצוע בעולם הפוליטי, ומשמש כיום בשטח בתחומים של ייעוץ פוליטי, ניהול קמפיינים תקשורתיים, יישוב סכסוכים, קבלת החלטות במגזר הציבורי, שינוי עמדות ושכנוע, ואף הוראה וחינוך. בסיום הלימודים הסטודנטים יהיו זכאים לתואר ראשון במדע המדינה וכן לאישור בגיליון הציונים על לימודי הדגש בתכנית לפסיכולוגיה פוליטית. מספר המקומות בתכנית מוגבל. סטודנטים המעוניינים להתמיין לתכנית יכולים לקבל פרטים נוספים באתר המחלקה למדע המדינה, במייל political@savion.huji.ac.il, או מראש לימודי ההדגש, פרופ' פזית בן-נון בלום.

   

   

  קורסים יחודיים:

  סדנת מצטיינים ופורום מצטיינים – סדנאות לסטודנטים מצטיינים בשנה ב' ו- ג' מוזמנים בלבד על סמך ציונים בשנים קודמות.

  קורס מתמחים – אנו מציעים לסטודנטים להשתלב בסדנת התמחות (Internship) שמטרתה לצבור ניסיון בשטח. במסגרת הסדנה תוכלו להתנסות בעבודה בפועל במוסדות ציבוריים וממשלתיים בירושלים ומחוצה לה, בארגונים חברתיים, רשויות מקומיות, מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ועוד.

  קורס בתי המחוקקים –  קורס מוסמך המשלב סיורים ומתקיים במקביל ב קמפוס ובמשכן הכנסת. הקורס פתוח גם לסטודנטים מצטיינים בשנה ג' (באישור המרצה).

  קורס הנגשת מידע למקבלי החלטות - קורס בוגר יישומי הניתן ע"י ראש המרכז למחקר ומידע של הכנסת. 

   

   

   

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי , ציון פסיכומטרי בדגש כמותי

 • 50%/50%, 70%/30%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • 600 רב-תחומי/כמותי

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 80 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  מספר המקומות המתפנים מוגבל. יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג. ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים.

  לתשומת לב:

  • המתקבלים לחוג המבוקש יוכלו להפנות בקשה לזיכויים על סמך לימודים אקדמיים קודמים אל מזכירות ה פקולטה . לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי שיקול דעתם של יועצי החוג. הבקשה תוגש לאחר שהסטודנט מימש לימודיו על ידי הגשת תכנית לימודים.
  • סטודנטים יהיו זכאים ל תואר בוגר של האוניברסיטה העברית, רק אם למדו בה תכנית מלאה של שנה ג' לפחות והיקף לימודיהם בה מהווה לפחות שליש מלימודי התואר. לימודים אלו יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

 • בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  1.  השתלבות בשירות החוץ והדיפלומטיה של מדינת ישראל.
  2.  תעסוקה במערכת הביטחון בישראל במגוון משרות.
  3.  השתלבות בפוליטיקה הישראלית, ברשויות המקומיות, כעוזרים פרלמנטאריים ועוד.
  4.  השתלבות בעולם התקשורת.
  5.  לימודי המשך לתעודת הוראה ועיסוק בהוראה.
  6.  המשך ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות אחרות.