• 560

 • מתמטיקה ומדעי הטבע

 • אדמונד י' ספרא בגבעת רם

 • יודעים להעריך תגליות? מחפשים להשתלב בעולם המדעי?

  כימיה היא תחום מרתק להפליא של המחקר המדעי. למעשה, כימיה מהווה את בסיסו של עולמנו וממלאת תפקיד מרכזי בחייו של כל אחד מאתנו כי היא נוגעת כמעט בכל היבט של קיומנו בדרך כלשהי: מזון, ביגוד, בניה, תרופות, איכות הסביבה, ואפילו רגשות אנושיים בסיסיים. טכנולוגיות כימיות מעשירות את איכות חיינו בדרכים רבות על-ידי מתן פתרונות חדשים לבעיות בריאות, חומרים או שימוש באנרגיה. כך, לימודי הכימיה הם הכנה של ממש למפגש שלנו עם העולם האמיתי.

  הלימודים בחוג מעניקים השכלה רחבה בכל תחומי הכימיה, כגון כימיה אנליטית, כימיה אורגנית, כימיה ביולוגית, כימיה פיסיקלית, כימיה חישובית, כימיה של חומרים וננוטכנולוגיה וכן כימיה יישומית. תכנית הלימודים מעמיקה בתחומים הנמצאים היום בחזית המחקר הכימי בעולם וכוללת התנסות במגוון מעבדות חדישות המצוידות במיטב הציוד המתקדם. אנו מציעים לכל סטודנט מספר מסלולי לימוד המכשירים להשתלבות בתעשייה הישראלית לסוגיה ולהמשך ללימודים מתקדמים. בנוסף למסלול המרכזי (כימיה מורחב), קיימים מסלולים נוספים כגון מסלול דו-חוגי, בו הסטודנט משלב לימודים בחוג לכימיה עם חוג נוסף לבחירתו.

  אתר החוג 

  ניתן למצוא מידע נוסף על הקורסים ותכנית הלימודים

   

 • למה ללמוד כימיה?

  לעתים קרובות, הכימיה מכונה "המדע המרכזי", מפני שהיא נתפסת כליבו של תחום מדעי הטבע, ומשום שהיא חופפת עם פיזיקה ומתמטיקה, ביולוגיה ורפואה, מדעי הארץ והסביבה. הבנה בסיסית של תכונות הכימיקלים "הטובים" ו"הרעים" ותהליכים כימיים מספקת תובנות למגוון של תופעות שסובבות אותנו ביקום הפיזי בו אנחנו חיים. לשבט או לחסד... הכול כימיה.

  כפועל יוצא מכך, הלומדים כימיה נמצאים בעמדת יתרון בבחירת דרכם המקצועית, כי בוגר החוג לכימיה מסוגל לאייש משרות בתחומי האקדמיה, התעשייה, החינוך או השירות הציבורי - רשימת אפשרויות קריירה לאנשים עם תואר בכימיה הינה ארוכה ומגוונת.

   

 • האוניברסיטה העברית גאה ב-4 מרצים שלמדו בעבר בחוג לכימיה באוניברסיטה העברית והם חתני פרס הנובל לכימיה: פרופ' אהרון צ'חנובר, פרופ' רוג'ר קורנברג, פרופ' עדה יונת, פרופ' אברהם הרשקו.

  המכון לכימיה באוניברסיטה העברית היה הראשון מסוגו בארץ והוקם יחד עם האוניברסיטה בשנת 1925.
   

   מלגות מקרן סלים ורחל בנין

  המלגה מיועדת למתקבלים לאוניברסיטה העברית לשנה ראשונה, ל תואר בוגר בתחומי המדע, הטכנולוגיה והרפואה (עדיפות למדעים ביו-רפואיים). עדיפות תינתן לסטודנטים מהפריפריה הכלכלית-חברתית, לאלו שהם דור ראשון להשכלה גבוהה ולנשים. המלגה תוענק למשך השנתיים הראשונות לתואר ותכסה באופן חלקי את עלויות הלימודים והמחיה. בנוסף לסיוע הכלכלי יזכו מלגאי קרן בנין להשתייך לקבוצת תמיכה שתנוהל על ידי רכז בדיקנט הסטודנטים. הקבוצה תסייע למלגאי קרן בנין במכלול האתגרים הלימודיים שלהם. המלגות במימון הקרן ע"ש רחל וסלים בנין ובניהול של - UJA Federation of New York. מתוך אוכלוסיית הסטודנטים שהגישו בקשה למלגות סיוע תינתן תשובה רק לתלמידים שיהיו זכאים למלגה. כלל התלמידים יטופלו במסגרת יחידת הסיוע.
  לפרטים נוספים נוספים על המלגה לחצו כאן

   

  ♦ תכנית מלגת מנהיגי שוליך

  תכנית מנהיגות יוקרתית, המטפחת את הדור הבא של פורצי הדרך במדע ובטכנולוגיה.
  התכנית מיועדת לסטודנטים שהתקבלו לשנה א לתואר הראשון לשנת הלימודים תשפ"ב, 2022-2021 לחוגי לימוד מדעיים: פיסיקה, כימיה, מדעי המחשב, הנדסת חשמל ופיסיקה יישומית, הנדסת חשמל ומחשבים וכן חוגים מדעיים הנלמדים ב פקולטה לחקלאות, מזון וסביבה.
  למקצועות ה- STEM השפעה רבה על חיינו ועל עתידנו, בשל כך הקים סימור שוליך, פילנתרופ יהודי-קנדי בשנת 2012 קרן בשווי 100 מיליון דולר אשר מטרתה לעודד את מיטב בנותינו ובניינו לפנות למקצועות אלו, ולהפוך לפורצי הדרך הבאים באקדמיה וביזמות טכנולוגית.
  במסגרת התכנית מוענקת מלגה בסך של 40,000 ₪ לשנה לכל משך הלימודים לתואר. מלבד התמיכה הכספית אשר מכסה הן את שכר לימוד והן את הוצאות המחייה, המשתתפים בתכנית הופכים להיות חלק מקבוצה מובילה של סטודנטיות וסטודנטים באוניברסיטה. בנוסף, במהלך התואר ישתתפו הסטודנטיות והסטודנטים בסדנאות ובהרצאות העשרה בנושאי מנהיגות, יזמות ותכנים ייחודיים אחרים.  
  הקבלה לתכנית מבוססת על שלושה גורמים:

  • מנהיגות: המועמד/ת בוגר/ת של תכנית מנהיגות או יזמות, שנת שירות, רקע התנדבותי או פיקודי
  • מצוינות אקדמית: ציון פסיכומטרי 700 ומעלה או ציון בגרות משוקלל 11 ומעלה (בנוסף לקבלה ללימודים בחוג)
  • נזקקות כלכלית

  לפרטים נוספים וליצירת קשר ניתן לפנות ליחידת הסיוע   בדיקנט הסטודנטים
  )בנושא הפנייה נא לציין "מנהיגי שוליך").
  ההרשמה לתכנית לשנת הלימודים תשפ"ב תתקיים בין ה-16.02.2021 ל-18.04.2021
  להגשת מועמדות למלגה

   

  ♦ חדש! פטור משכר לימוד למועמדים שהשתתפו או זכו בהיותם תלמידי תיכון באולימפיאדות בינלאומיות בתחומים מדעיים 
  ופטור משכר לימוד למשתתפי או זוכי חידון התנ"ך העולמי.

  מועמדים שהשתתפו בחידון התנ"ך העולמי ונרשמו לחוגים ב פקולטה למדעי הרוח, וכן מועמדים שהשתתפו  בתקופת התיכון באולימפיאדות בינלאומיות למדע בתחומים: כימיה, מדעי המחשב, מתמטיקה ופיזיקה, ונרשמו לאוניברסיטה לאותו חוג בו הם השתתפו באולימפיאדה, יהיו זכאים לפטור משכר לימוד באופן הבא:

  1. משתתפים שזכו במדליה יהיו זכאים לפטור משכ"ל לשלוש שנים.
  2. משתתפים שהשתתפו בתחרות ולא זכו במדליה, יהיו זכאים לפטור משכ"ל לשנה הראשונה בלבד.

  התנאי לקבלה הוא זכאות לתעודת בגרות ואנגלית ברמת מתקדמים א' לפחות.  
  על המועמדים הללו, לאחר שירשמו ויתקבלו, להציג אישור השתתפות/קבלה רשמי למדור רישום וקבלה. 
  פטור שכ"ל הינו בגובה 100% משכר לימוד מלא, אך לא יותר מגובה שכר הלימוד האישי של הסטודנט.
  הפטור יתעדכן רק לאחר קליטת טופס לימודים ובהתאם לנהלים.

   

   

 • ראש החוג: פרופ' ליעוז אתגר - lioz.etgar@mail.huji.ac.il

  מזכירה לענייני הוראה: גב'  אילונה גז'ילייבה - 02-6585273, ilonag@savion.huji.ac.il

   

 • השנתיים הראשונות יוקדשו לקורסי יסוד במתמטיקה, פיסיקה ומחשבים, וכמובן ללימוד שפת הכימיה ולקורסי יסוד מעמיקים וקורסים מתקדמים בתחומי הכימיה השונים. השנה השלישית תוקדש בעיקרה לקורסי בחירה כך שכל סטודנט יוכל להעמיק בתחומי הכימיה המעניינים אותו. חלק חשוב מאוד בתואר הוא המעבדות, כאשר הסטודנטים יתנסו בעבודה המעשית בתחומי הכימיה השונים (אנליטית, אורגנית, פיסיקלית, אי-אורגנית וחומרים).

   

  מסלול לימודים:

  הרכיבו לעצמכם את התואר:

  1. מסלול חד חוגי מורחב (היקף מלא).
  2. מסלול חד חוגי רגיל, בשילוב עם לימודי חטיבה.
  3. מסלול דו חוגי המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים.

   

  מספר נ"ז לתואר:

  • במסלול חד חוגי מורחב- 145 נ"ז .
  • במסלול חד חוגי רגיל- 144 נ"ז .
  • במסלול דו חוגי - 100 נ"ז   + אבני פינה כנדרש.  טבלת דרישות אבני פינה

   

   

 • מצטיינים? יש לנו תכניות עבורכם!

  "תכנית ל תואר בוגר כפול בכימיה והנדסת חומרים מתקדמים, בשיתוף עם עזריאלי – מכללה אקדמית להנדסה" (מסלול 5013).

  החוג לכימיה מציע תכנית ל תואר בוגר כפול בכימיה והנדסת חומרים מתקדמים, בשיתוף עם עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים.
  טכנולוגיות כימיות מעשירות את איכות חיינו בדרכים רבות על-ידי מתן פתרונות חדשים לבעיות בריאות, חומרים או שימוש באנרגיה. המסלול מיועד לאלו המבקשים לקבל הכשרה מעמיקה ואיכותית הן בתחום הנדסת החומרים והן בתחום המדעי-בסיסי של מדע הכימיה.
  ההכשרה המעמיקה בשני התחומים תאפשר ללומדים בו להשתלב במחקר ובפיתוח בתעשיות ההייטק המתקדמות באותם תחומים בהם יש צורך בידע מעמיק בכימיה או במחקר לתארים מתקדמים בתחומי הכימיה והנדסת החומרים.

  הלימודים בחוג לכימיה ובזאת במסלול המוצע מבוססים על לימודי יסוד, כולל במתמטיקה, פיסיקה ומחשבים, לימודי מבוא לתחומי הכימיה השונים ולימודים מתקדמים בכל תחומי הכימיה כגון כימיה אנליטית, כימיה אורגנית, כימיה ביולוגית ,כימיה פיסיקלית, כימיה חישובית, כימיה של חומרים וננוטכנולוגיה  וכימיה יישומית. כמו כן, יתאפשר ללומדים להתנסות במגוון רחב של מעבדות בתחומי כימיה רבים. הלימודים במכללה ירחיבו את היריעה למקצועות מדע וטכנולוגיה בתחומי הנדסת החומרים, כגון, מדע והנדסת חומרים, תהליכים וטכנולוגיות ייצור ועיבוד חומרים בשיטות מתקדמות, ואקום זרימה ופלסמה, חומרים קרמיים, חומרים פולימריים, חומרים מרוכבים.

  כמו כן, תכנית הלימודים במחלקה להנדסת חומרים מתקדמים כוללת התמחות בתחומי החומרים לתעשיית המיקרואלקטרוניקה, כגון, פיסיקה של מוליכים למחצה, התקנים של מוליכים למחצה, חומרים ותהליכים במיקרואלקטרוניקה והתקנים אלקטרואופטיים. הכשרה מעשית ניתנת במעבדות מתקדמות במכללה ובמעבדות מחקר בעלות ציוד אנליטי מתקדם בחברות היי-טק בתעשייה.

  פרויקט הגמר, "פרויקט המהנדס", המתבצע בשנה הרביעית ללימודים, יאפשר ללומדים לנצל באופן אינטגראלי את הידע המדעי, ההנדסי והטכנולוגי שרכשתם במהלך לימודיכם על מנת לפתור או לחקור בעיה מסוימת בתנאים דומים ככל האפשר לתנאי עבודתו של מהנדס חומרים בתעשייה או במחקר, ולדווח על ממצאיו באמות הדרישה ההנדסיות.

  מבנה המסלול:

  תכנית לימודים נמשכת ארבע וחצי שנים והינה בהיקף של 220.5 נ"ז סה"כ, כאשר השנתיים הראשונות תתקיימנה בעיקר באוניברסיטה, ויכסו את כל החומר הנלמד במסגרת המסלול הדו-חוגי בכימיה. הלימודים בשנתיים וחצי האחרונות יתקיימו בעיקר בעזריאלי מכללה להנדסה ויכסו את החומר הנדרש בהנדסה.

  התכנית מקנה תואר כפול: תואר בכימיה בהיקף חד חוגי באוניברסיטה העברית ותואר בהנדסת חומרים מתקדמים בעזריאלי מכללה להנדסה.

   

  לפרטים נוספים – כימיה:

  פרופ' דניאל הריז, ראש החוג לכימיה
  דוא"ל: daniel.harries@mail.huji.ac.il

  מיכל נוה, מזכירה לענייני הוראה, המכון לכימיה
  דוא"ל: michalna@savion.huji.ac.il
  טל': 02-6585273
  בנין לוס אנג'לס, חדר 105

   

  לפרטים נוספים- הנדסת חומרים:

  פרופ' איתן מנור, ראש המחלקה להנדסת חומרים מתקדמים ויועץ הנשיא לעניינים אקדמים
  דוא"ל: manor@jce.ac.il

  שרון מויאל, מנהלת מרכז יעוץ ורישום
  דוא"ל : leads@jce.ac.il
  טל: *9087

   

  מסלול תואר כפול כימיה-רוקחות (5017)

  התוכנית מאפשרת לסטודנטים מצטיינים הלומדים לתואר ראשון בכימיה באוניברסיטה העברית ללמוד במקביל תואר בוגר ברוקחות, ולהשלים לאחר כארבע שנים וחצי - שני תארים ראשונים בכימיה וברוקחות. הלימודים מחולקים כך שבשנתיים הראשונות הם יוקדשו ללימודי כימיה, בשנה שלישית לשני התחומים יחד כשבתום השנה הזו הם יסיימו את כלל הדרישות לתואר בכימיה. השנה רביעית וחצי מהחמישית יוקדשו ללימודי מקצוע הרוקחות. לאחר תקופת התמחות בת שישה חודשים יזכו הסטודנטים לתואר המיוחל ברוקחות ורישיון ממשרד הבריאות לעסוק ברוקחות לאחר תקופת ההתמחות.

  מה עושים עם זה?  קודם כל נהנים מתואר מרתק ומגוון!

   

  תנאי קבלה: על התלמידים המעוניינים ללמוד במסלול זה להתקבל בשלב הראשון לחוג לכימיה ולפנות למזכירות החוג לכימיה על מנת להודיע על רצונם להצטרף למסלול. בסוף השנה השנייה ללימודי הכימיה, יוכלו להמשיך את הלימודים במסלול לתואר כפול בכימיה-רוקחות במידה וממוצע הציונים בשנתיים הראשונות הוא 80 ומעלה.

  שכר לימוד: התלמיד ישלם עבור שנותיו באוניברסיטה, כלומר עבור 5 שנות לימוד  502% שכ"ל שנתי.

   

  בוגרי החוג לכימיה המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  • המשך ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות אחרות.
  • השתלבות בצוותי מחקר במוסדות להשכלה גבוהה ובמכוני מחקר ציבוריים.
  • תעסוקה במעבדות כימיות וביוכימיות בתחום הרפואה ובתעשיית התרופות.
  •  תעסוקה בתעשיות עתירות הידע שכוללות תחומים כמו מיקרואלקטרוניקה, ביוטכנולוגיה, פולימרים, דשנים וחומרי הדברה, פטרוכימיה ומחצבים.
  • תעסוקה בתעשיות מעולמות תוכן שונים, למשל: מזון, צילום, בפיתוח התמחות בייצור מוצרים ספציפיים
  • השתלבות בחברות תעשייה כבקרי איכות מקצועיים.
  • תעסוקה במעבדות אנליטיות תעשייתיות.
  • תעסוקה בהוראה בבתי-ספר תיכוניים (בשילוב עם לימודי תעודת הוראה).
  • השתלבות בתחומי מנהל ציבורי הדורשים השכלה מדעית ותעשיית הביטחון - במעבדות משטרה ושירותי ביטחון.
  • השתלבות בניהול ו/או פיקוח על צוותים המפעילים מתקני ייצור.
  • השתלבות בעולם האנרגיה ואיכות הסביבה - עבודה בפיתוח מקורות אנרגיה חדשים, עבודה בטיפול בבעיות זיהום ומים.
  • השמיים הם הגבול

   

  למידע נוסף:

  החוג לכימיה:

  ראש החוג לכימיה: פרופ' דניאל הריז, daniel.harries@mail.huji.ac.il 02-6585268.
  מזכירה לענייני הוראה ותלמידים: אילונה גז'ילייבה,
  ilonag@savion.huji.ac.il  02-6585273.
  מנהלנית הוראה ותלמידים: דורית פחימה,
  doritpa@savion.huji.ac.il 02-6585267.

  ביה"ס לרוקחות:

  סגן ביה"ס לרוקחות: פרופ' בעז תירוש, boazt@ekmd.huji.ac.il 02-6758730.
  מזכירות ביה"ס לרוקחות:
  אתי מרון, etib@savion.huji.ac.il  02-6757915

   

  תכנית "אתגר" – התכנית מאפשרת הכרות בלתי אמצעית של הסטודנטים המצטיינים בחוג עם המחקר הנעשה במכון לכימיה. התכנית מיועדת לסטודנטים המעוניינים בהרחבה ובהעמקה של לימודיהם, תוך שילוב עבודה במעבדות במחקר במכון לכימיה. תכנית "אתגר" משלבת לימודים ייחודיים בקבוצות קטנות, בצד לימודים משותפים עם יתר תלמידי החוג, והיא מעודדת ומטפחת את הלימוד העצמאי ואת יכולות החקר של הסטודנט. בנוסף, התכנית כוללת השתלבות ועבודת מחקר עצמאית תחת הנחייתו של חוקר במכון לכימיה. עבודת המחקר יכולה להוות בסיס ראשוני ל לימודי מוסמך ואולי אף להמשך לימודים במסלול ישיר לדוקטורט.


  ← לתשומת לבכם- סטודנטים שהתקבלו לחוג לכימיה בצירוף תכנית האתגר אינם יכולים ללמוד עם הצירוף של תכנית אמירים מדעי הטבע.
   

  יתרונותיה המרכזיים של התכנית:

  • השתייכות לתכנית המצטיינים של המכון לכימיה של האוניברסיטה העברית.
  • היכרות ישירה ובלתי אמצעית עם מיטב חוקרי המכון ועם מחקרם וקבוצותיהם, ולכך יתרון בהכרה והשתלבות בקבוצות מחקר ובבחירת מנחים בהמשך.
  • לימוד חשיבה וגישה מחקרית משלב מוקדם המסייעת גם בשאר הלימודים ובזיהוי החלקים החשובים בתהליך הלימוד
  • 16 נקודות זכות בתחומים מרתקים ובכיוונים הקרובים לליבו של הסטודנט, כולל קריאה מודרכת של מאמרים מדעיים, לימוד הצגה של חומר מדעי בפני קהל ועוד.

  לפרטים נוספים ניתן לפנות לראש התכנית: פרופ' דני פורת,  danny.porath@mail.huji.ac.il
  מרכזת אדמיניסטרטיבית: גב' סיון ניר,  Sivan.Nir@mail.huji.ac.il

   

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

  ה פקולטה תקבל גם מועמדים עם רמת מתקדמים ב' ותאפשר להם להשלים את הפטור במהלך ה סמסטר הראשון של שנה ב'

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 45 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • נדרש ציון ממוצע 75 לפחות.

  נדרשת עמידה בדרישות המעבר משנה א' לשנה ב' במוסד שבו למדו.

  הדיון בבקשות של מועמדים ממוסדות להשכלה גבוהה, הנרשמים לשנה ב' ומעלה ל תואר בוגר , ייערך סמוך לתחילת שנת הלימודים. קבלתם תידון לפי גיליון ציונים שיגישו למזכירות לענייני הוראה של ה פקולטה , ובהתאם למספר המקומות הפנויים בתחום.

  לבקשת הרשמה לשנים מתקדמות ולמידע נוסף יש לפנות לרכזת הבוגר, טל' 02-6585362

 • הלימודים בחוג מעניקים השכלה רחבה בכל תחומי הכימיה, כגון כימיה אנליטית, כימיה אורגנית, כימיה ביולוגית, כימיה פיסיקלית, כימיה חישובית, כימיה של חומרים וננוטכנולוגיה וכן כימיה יישומית. תכנית הלימודים מעמיקה בתחומים הנמצאים היום בחזית המחקר הכימי בעולם וכוללת התנסות במגוון מעבדות חדישות המצוידות במיטב הציוד המתקדם. אנו מציעים לכל סטודנט/ית מספר מסלולי לימוד המכשירים להשתלבות בתעשייה הישראלית לסוגיה ולהמשך ללימודים מתקדמים. בנוסף למסלול המרכזי (כימיה מורחב), קיימים מסלולים נוספים כגון מסלול דו-חוגי, בו הסטודנט/ית משלב/ת לימודים בחוג לכימיה עם חוג נוסף לבחירתו/ה.
  בוגרי/ות החוג לכימיה משתלבים/ות במשרות בתחומי המחקר באקדמיה, התעשייה הכימית ההיי-טק הביוטכנולוגיה, החינוך והשירות הציבורי.