• 566

 • מתמטיקה ומדעי הטבע

 • אדמונד י' ספרא בגבעת רם

 • תמיד אהבתם ביולוגיה וכימיה?  סוף סוף אפשר לשלב ביניהם!

  אנו מציעים תכנית משולבת של לימודי ביולוגיה כימיה. תכנית לימודים זו מציעה לסטודנטים ללמוד את הקורסים הנדרשים לכל אחד מהמסלולים וליהנות מפעילויות ייחודיות לתכנית.

  במסגרת הלימודים נעסוק בלימוד הרקע המתאים בכימיה ובביולוגיה, שיאפשר לכל סטודנט להתפתח בכיוון המועדף עליו מבחינת עניין ותכנון המשך הדרך המקצועית שלו.

  אתר החוג

   

 • השילוב המנצח בין ביולוגיה לכימיה זוהה זה מכבר כ"דבר הבא" בעולם המחקרי. הכימיה היא הבסיס המנגנוני של כל התהליכים הביולוגיים. השימוש בשיטות כימיות מתקדמות הוא בבסיס המחקר הביולוגי המודרני, כגון בהנדסה גנטית, בקביעת רצפי דנ"א, בהבנת מחלת הסרטן ובתכנון תרופות.

  הלימודים המשולבים מציעים לסטודנטים לרכוש ידע איכותי ומודרני שיאפשר להם להשתלב בהמשך במחקר בסיסי או במחקר ופיתוח יישומיים המשלבים כלים וידע משני התחומים כגון זיהוי מטרות תרופתיות ותכנון תרופות. הביקוש למומחים בשני העולמות הולך וגובר, ובוגרי התכנית יזכו ליתרון משמעותי בהמשך דרכם המקצועית.

  הצטרפו אלינו!  לתכנית ייחודית לאוניברסיטה העברית.

   

   מלגות מקרן סלים ורחל בנין

  המלגה מיועדת למתקבלים לאוניברסיטה העברית לשנה ראשונה, ל תואר בוגר בתחומי המדע, הטכנולוגיה והרפואה (עדיפות למדעים ביו-רפואיים). עדיפות תינתן לסטודנטים מהפריפריה הכלכלית-חברתית, לאלו שהם דור ראשון להשכלה גבוהה ולנשים. המלגה תוענק למשך השנתיים הראשונות לתואר ותכסה באופן חלקי את עלויות הלימודים והמחיה. בנוסף לסיוע הכלכלי יזכו מלגאי קרן בנין להשתייך לקבוצת תמיכה שתנוהל על ידי רכז בדיקנט הסטודנטים. הקבוצה תסייע למלגאי קרן בנין במכלול האתגרים הלימודיים שלהם. המלגות במימון הקרן ע"ש רחל וסלים בנין ובניהול של - UJA Federation of New York. מתוך אוכלוסיית הסטודנטים שהגישו בקשה למלגות סיוע תינתן תשובה רק לתלמידים שיהיו זכאים למלגה. כלל התלמידים יטופלו במסגרת יחידת הסיוע.
  לפרטים נוספים נוספים על המלגה לחצו כאן

   

 • המסלול כימיה-ביולוגיה הוא שילוב ייחודי אשר מאפשר לסטודנטים להיחשף לשני התחומים במקביל. הוא מתוכנן כך שאין חפיפה בזמני ההרצאות הרלונטיות של החוגים לכימיה וביולוגיה ובמקרים אחדים, בהם קימת חפיפה, ניתנים קורסים ייחודיים לתלמידי למסלול.

   

 • ראשי החוג: פרופ' דנה רייכמן - 02-6586952 danare@mail.huji.ac.il

                         פרופ' נורמן מטאנס - 02-6586562 metanis@mail.huji.ac.il

  רכזת התכנית: גב' מירב ברייטברד merav.braitbard@mail.huji.ac.il

  יועץ לפני הרשמה: שגיב שיפמן sagiv.shifman@mail.huji.ac.il 

  מזכירת התכנית: גב' שרון ברגר, טלפון:02-6585337 sharonb@savion.cc.huji.ac.il

  שעות קבלה: בימים א'-ה'  בשעות 10:00 - 14:00

   

 • תכנית הלימודים המשולבת נמשכת 3 שנים ובסיומה יוענק למסיימים תואר בוגר בביולוגיה וכימיה. במסגרת השנתיים הראשונות נעסוק בעיקר בלימוד קורסי יסוד במדעי הטבע (כגון מתמטיקה ופיזיקה) וקורסי מבוא במדעי החיים והכימיה. השנה השלישית לתכנית תוקדש ללימוד מעמיק של נושאים מתקדמים ומגוונים במדעי החיים וכימיה. כל סטודנט יוכל לבחור כיווני לימוד המעניינים אותו ולהעמיק בהם בקורסים מתקדמים ובסמינרים. במהלך הלימודים נקיים פעילויות ומפגשים ייחודיים לתכנית ונדגיש את הקשר בין התחומים ואת היתרון בלימוד של שניהם.
   

 • 159 נ"ז

 • • ניתן לשלב את התכנית במסגרת דו חוגי ת עם אמירים - תכנית מצטיינים - מדעי הטבע בלבד
   

 • מורי הקורסים בתכנית המשולבת באים משני מכוני מחקר גדולים ב פקולטה למדעי הטבע: המכון למדעי החיים ע"ש אלכסנדר סילברמן והמכון לכימיה אשר מונים יחד יותר ממאה חברי סגל, ביניהם כלות וחתני פרס ישראל, פרס וולף פרס א.מ.ת. פרס לנדאו ועוד.

  על פי דירוג המחקר המדעי העולמי האוניברסיטה העברית נמצאת במקום הראשון מבין כל האוניברסיטאות המציעות תכניות לימודי בוגר בכימיה ובמדעי החיים.

   

  ראשי התכנית המשולבת כימיה-ביולוגיה הם פרופ׳ נורמן מטאנס ופרופ׳ דודי אנגלברג. 

  פרופ׳ נורמן מטאנס מהמכון לכימיה עוסק בסינתיזה כימית של חלבונים ופפטידים וחוקר קיפול חלבונים, סלנוחלבונים וחלבונים תרופתיים . metanis@mail.huji.ac.il

  פרופ' דודי אנגלברג מהמכון למדעי החיים ע״ש אלקסנדר סלברמן חוקר  מנגנוני העברת אותות במסלולים ביוכימיים המעורבים בסרטן ובמחלות דלקתיות כרוניות engelber@mail.huji.ac.il

   

   

 • מצטיינים? יש לנו תכנית בשבילכם:

  תכנית "אמירים" - תכנית "אמירים" מציעה לימודים רב תחומיים הכולל גם לימודים בחוגים מפקולטות אחרות. כל סטודנט בתכנית יבחר ע"פ טעמו והעדפותיו את תכנית הלימודים הרצויה עבורו. בשנת הלימודים השלישית יבצעו הסטודנטים בתכנית פרויקט מחקרי על פי בחירתם, בהנחיית אחד מהמרצים ב פקולטה . בוגרי התכנית יזכו לתעודת "בוגר" ובה מצוין כי השתתפו בתכנית "אמירים" לסטודנטים מצטיינים וכי הגישו פרויקט מחקרי שציונו יירשם בתעודה. למסיימי התכנית, תוצענה תכניות לימודים לתארים גבוהים בהתאם להישגיהם, כולל אפשרות לימודים במסלול ישיר לדוקטורט. מוזמנים להצטרף לתוכנית סטודנטים בעלי חתך קבלה גבוה במיוחד, סטודנטים אשר יזכו בפרסי הרקטור או הדיקן על הישגיהם בשנה הראשונה.

   

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

  ה פקולטה תקבל גם מועמדים עם רמת מתקדמים ב' ותאפשר להם להשלים את הפטור במהלך ה סמסטר הראשון של שנה ב'

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 •  

   

   

 • נדרשת עמידה בדרישות המעבר משנה א' לשנה ב' במוסד שבו למדו וכן מעבר כל קורסי החובה של שנה א' בהתאם לתנאי המעבר של ה פקולטה . סטודנט שמעוניין להתקבל לשנה ב' צריך להגיש בקשה לפטור/ לזיכוי מקורסי חובה של שנה א' בחוג למדעי הסביבה באוניברסיטה העברית. אם חסרים לו 3 קורסי חובה ומעלה לא ניתן לקבלו לשנה ב'. אם חסרים לו 2 קורסי חובה ומטה, ראש החוג ישקול את קבלתו לשנה ב' בחוג למדעי הסביבה

   הדיון בבקשות של מועמדים ממוסדות להשכלה גבוהה, הנרשמים לשנה ב' ומעלה ל תואר בוגר , ייערך סמוך לתחילת שנת הלימודים. קבלתם תידון לפי גיליון ציונים שיגישו למזכירות לענייני הוראה של ה פקולטה , ובהתאם למספר המקומות הפנויים בתחום.

   לבקשת הרשמה לשנים מתקדמות ולמידע נוסף יש לפנות לרכזת הבוגר, טל' 02-6585362 

   

 • הביולוגיה והכימיה קשורות בקשר אמיץ: תהליכי החיים בתא מתווכים כולם על-ידי שינויים באינטראקציות כימיות בין מולקולות ביולוגיות כגון חלבונים ודנ"א. לכן – על מנת להבין את תהליכי החיים לעומקם ברמה המולקולרית, בסיס כימי חזק הינו הכרחי. על רקע זה גובשה תכנית הלימודים הנוכחית, שהיא תכנית אינטגרטיבית המשלבת את הביולוגיה עם המדע הקרוב וההכרחי לה ביותר – הכימיה.

  הלימודים המשולבים מציעים לסטודנטים/ות לרכוש ידע איכותי ומודרני שיאפשר להם/ן להשתלב בהמשך במחקר בסיסי או במחקר ופיתוח יישומיים המשלבים כלים וידע משני התחומים כגון זיהוי מטרות תרופתיות ותכנון תרופות. הביקוש למומחיות בשני העולמות הולך וגובר, ובוגרי/ות התכנית יזכו ליתרון משמעותי בהמשך דרכם/ן המקצועית.