• 141

 • מדעי הרוח

 • הר הצופים

 • מתעניינים בדת ובהשפעותיה על העולם?  מחפשים להתמחות בתחום?

  החוג למדע הדתות נוסד על ידי פרופ' צבי וורבלובסקי ופרופ' דוד פלוסר. החוג מציע תכנית ל תואר בוגר , הכוללת לימודי ליבה בחקר הדתות, תאוריות של הדת, חקר דתות גדולות ותופעות דתיות מרכזיות.      
  החוג מציע התמחות באחד מחמשת האשכולות הבאים: לימודי נצרות, לימודי אסלאם קלאסי ואסלאם מודרני באינדונזיה, לימודי אסיה הכולל את הודו, טיבט ואינדונזיה, לימודי יהדות ואשכול דתות העת העתיקה. הלימודים כוללים סיורים ומושם דגש על הכרת הדתות בימינו ובמקומותינו. במסגרת לימודי הבוגר ניתן לבחור בין שני מסלולי לימוד: מסלול ללא שפה ומסלול הכולל לימוד שפת מקורות (יוונית, לטינית, ערבית, סורית, פרסית, סנסקריט, אינדונזית ועוד.)

  החוג למדע הדתות הוא החוג היחיד בארץ המציע תכנית לימודים מלאה ומובנית לתואר ראשון ולתואר שני.

   

  קצת לעומק:

  שיטת הלימודים מתמקדת בהכרת הדתות, הספרויות והשפות כביטוי של מערכת תרבותית מורכבת. ניתן דגש למבט השוואתי של מסורות דתיות שונות. ההיבט התאורטי אף הוא זוכה להתייחסות מעמיקה הכוללת תאוריות מתחום הסוציולוגיה, פנומנולוגיה, אנתרופולוגיה ופסיכולוגיה של הדת.

  אתר החוג

   

 • ברורה לכל הרלוונטיות של חקר הדתות לעולם העכשווי. למרות המדע והמודרנה, אנשים רבים ותרבויות שונות עדיין מגדירים את עצמם ביחס למערכת הדתית בה צמחו. דתות מגדירות את ערכי האדם, את גבולות העולם, את הטוב ואת הרע, את "אנחנו" ו"הם" ועוד. הדרך לגרום למיליוני אנשים ואף למאות מיליונים לפעול יחד למען מטרה אחת היא לדבר בשם הדת ומכאן חשיבות הבנת השיח הדתי בתקופות ובהקשרים היסטוריים שונים.

  מדע הדתות מאגד בתוכו תחומי ידע רבים הפותחים פתח לפרשנות ולשיח דתי-תרבותי חשוב ורלוונטי לכולנו. הדת קשורה בהגות ובפילוסופיה, בסוציולוגיה ובאנתרופולוגיה, בהיסטוריה ובאמנויות, בפסיכולוגיה ובמשפטים. מיטב הספרות, דברי ההגות, השירה והאמנות לאורך ההיסטוריה האנושית נוצרו בהקשר הדתי-חברתי.

  החוג למדע הדתות הוא אחד החוגים הוותיקים באוניברסיטה, ויחד עם זאת הוא מציע קורסים חדשניים ומגוונים ע"י סגל צעיר ודינמי.

  הצטרפו אלינו לחוויית לימודים אינטלקטואלית מאתגרת!

   

 • מוצעות מלגות לסטודנטים מצטיינים ואף מתקיימות משלחות לחו"ל מטעם החוג.  תלמידי החוג מופיעים מדי שנה ברשימות המצטיינים של ה פקולטה (מצטייני דיקן, רקטור ונשיא). לתלמידי תואר מוסמך מצטיינים ניתנת הזדמנות ללמוד סמסטר אחד בחו"ל.  כמו כן, החוג מקיים הרצאות וכנסים בינלאומיים בהשתתפות טובי החוקרים בארץ ובעולם.

   

   פטור משכר לימוד למועמדים שהשתתפו או זכו בהיותם תלמידי תיכון באולימפיאדות בינלאומיות בתחומים מדעיים ופטור משכר לימוד למשתתפי או זוכי חידון התנ"ך העולמי לפרטים נוספים לחצו כאן

   

 • ראש החוג: פרופ' אביתר שולמן eviatar.shulman@mail.huji.ac.il
  יועץ לבוגר:  ד"ר יונתן מס  eviatar.shulman@mail.huji.ac.il
  מזכירות החוג:  גב' שרה פרנסה, טלפון: 02-5883965, sarap@savion.huji.ac.il
  שעות קבלת קהל:  ימי א' 14:30-11:30,  ימים ב'-ה' בשעות 13:00-10:00, חדר 4507

 • תכנית הלימודים מתחלקת ללימודי ליבה בחקר הדתות, המשותפים לכלל תלמידי הבוגר של החוג, וללימודי התמחות, באשכול הנבחר על ידי הסטודנט בהתאם להתעניינותו (יהדות /נצרות /אסלאם /דתות /אסיה). במסגרת הלימודים קיים דגש על הכרת הדתות בימינו ובמקומותינו, כולל תכנית סיורים בקהילות דתיות בירושלים ועידוד תלמידי החוג להשתתף בסדנה המובילה למחקר שדה בקהילה דתית. קיימת גם אפשרות לשלב לימוד שפת מקורות במסגרת לימודי הבוגר, שיש בה כדי להעמיק את חווית הלימוד ומאפשרת התמחות נוספת בתחום.

   

  בנוסף ללימודי הליבה יבחר כל סטודנט התמחות באחד מארבעת האשכולות:

  אשכול ללימודי יהדות- בו נעסוק במגוון תופעות דתיות ביהדות, בתקופות ובהקשרים היסטוריים שונים. הלימוד משלב עיון הגותי, חקירה פילולוגית והתפתחות היסטורית. סטודנטים ייהנו ממגוון קורסים העוסקים בתופעה הדתית כדוגמת לימוד תלמוד, מחשבת ישראל, מקרא, שפת מקורות ונושאים נוספים. לסטודנטים ניתנת אפשרות לבחור בכיווני הלימוד על פי נטיותיהם. הלימוד משלב עיון ביקורתי בתחומי ההגות, הספרות וההיסטוריה. 

  אשכול ללימודי נצרות- בו נתמקד בהכרת הנצרות, תולדותיה, תרבותה ועולמה המחשבתי במזרח ובמערב מנקודת מבט של חקר הדת. נעסוק בצמיחת הנצרות מתוך היהדות ובהתפתחותה כדת עצמאית עד להפיכתה למרכז התרבות העולמי. נתייחס אף לחקר הנצרות בארץ-ישראל והנצרות הסורית. מוצעים לסטודנטים קורסים מעמיקים בנושאי לימוד שפת מקורות, הנצרות ותולדותיה, הברית החדשה וקורסים נוספים. תלמידי המדור ייהנו אף מלימוד הנצרות המודרנית, מסיורים בירושלים ובארץ, מקורסים בקולנוע ותכניות לחילופי סטודנטים והרצאות מפי מרצים מאוניברסיטת הוותיקן ברומא.

  אשכול ללימודי האסלאם- בו נלמד על הכרת דת האסלאם, דרך היבטים שונים: תורות, אמונות, פולחנים, תולדות האסלאם, האסלאם הקלאסי, האסלאם בימינו, פלגים וזרמים באסלאם. במסגרת הלימודים נלמד שפה ונעסוק בלימודי האסלאם והמזרח התיכון, בפולחנים דתיים ובנושאים רבים אחרים.

  אשכול ללימודי דתות אסיה - בו נעסוק בציוויליזציה ההודית והטיבטית על היבטיה השונים: דת, הגות, ספרות, לשונות (קלאסיות ומודרניות), היסטוריה ואמנות. כמו כן, נלמד על התרבויות העתיקות הסמוכות להודו, כגון איראן, אינדונזיה ועוד. ניתן לשלב לימודי סנסקריט ואינדונזית ברמה של יכולת קריאת טקסטים קלאסיים, מבחר של טקסטים ספרותיים המייצג סוגי ספרות שונים, וכן שפות הודיות שונות וספרותן, לפי בחירת הסטודנטים.

   

   

 • 60 נ"ז (כולל קורסי " אבני פינה ") או 64 נ"ז (כולל קורסי " אבני פינה ") במסלול עם לימוד שפה.

 •  מסלול דו חוגי המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

  * החל משנה ב' ניתן ללמוד במסלול חד חוגי

 • פרופ' ברוריה ביטון-אשקלוני - היסטוריונית של הנצרות המזרחית בשלהי העת העתיקה, חוקרת ומפרשת את האיזון העדין שבין המשכיות ושינוי בהתנהגות ומחשבה הדתית, ואת השפעתם על התפתחות התרבות הדתית הממסדית והאישית.

  ד"ר יוני מוס - חוקר ומלמד על שלוש הדתות "האברהמיות", בדגש על הנצרות והיהדות בעת העתיקה ובראשית ימי-הביניים. מנהל ומנחה את הפורום ללימודי נצרות - מלגה ייחודית לתלמידי מוסמך ודוקטורט.

  ד"ר דוד סתרן - תחומי מחקר: פילון מאלכסנדריה והיהדות ההלניסטית, אוריגנס והשכלתנות הנוצרית הקדומה, פילוסופיה ודת בשלהי העת העתיקה.

  פרופ' רונית ריצ׳י - עוסקת בתרבות - ומעל לכל בשפות וספרות - של קהילות מוסלמיות בדרום ודרום-מזרח אסיה, כולל בג׳אווה, אינדונזיה; העולם המלאי (חלקים מאינדונזיה ומלזיה, סינגפור); וסרי לנקה.

  ד"ר סרג' רוזר - חוקר בכיר במרכז לחקר הנצרות. תחומי מחקר: הנצרות הקדומה בהקשרה היהודי והנצרות הסורית.

  ד"ר נפתלי משל - תחומי עניין: המקרא בהקשריו התרבותיים במזרח הקדום; טומאה וטהרה; "מדע הקרבן" בהודו הקלאסית וחקר הקרבן בישראל הקדומה; דו-משמעות מכוונת בספרות החכמה ובנבואה. דוא"ל: nmeshel@mail.huji.ac.il

  ד"ר אביתר שולמן - את לימודי עשיתי באוניברסיטה העברית לכל אורך הדרך. לימדתי בעבר גם באוניברסיטאות אחרות בארץ, ואני שמח שהתמקמתי בסופו של דבר באוניברסיטה העברית.

   

 • החוג מעניק מלגות מקרן סטרנברג לתלמידי תואר שני בחוג, מצטיינים ומקיים פעילויות מגוונות כדוגמת כנסים בינלאומיים, סיורים, מפגשים והרצאות ומארגן מפגשי משלחות סטודנטים ויציאות משלחות סטודנטים לחו"ל. לדוגמה, מדי שנה יוצאת משלחת סטודנטים לקרלה שבהודו וחוקרת את מסורת התאטרון המסורתי.

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי , ציון פסיכומטרי בדגש כמותי , ציון פסיכומטרי בדגש מילולי

 • 50%/50%, 70%/30%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • ערוץ קבלה רלוונטי

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 75 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג ובאישור ועדת ההוראה של ה פקולטה . ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים.

  לתשומת לב:

  • בעלי לימודים אקדמיים שאינם עומדים בדרישות הנ"ל יוכלו להתקבל ללימודי שנה א' אם יעמדו בתנאי הקבלה. לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי המלצת יועצי החוגים, ובאישור ועדת הוראה.
  • תואר בוגר האוניברסיטה העברית יינתן רק לסטודנטים שלמדו באוניברסיטה העברית תכנית מלאה של שנה ג' לפחות בכל חוג בהיקף של שליש לפחות מלימודי התואר. לימודים אלה יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

 • לימודים בחוג למדע הדתות מכשירים את הלומדים לעשייה במגוון רחב של הקשרים מקצועיים - כפי שניתן לראות מסיפורי הבוגרים של החוג - הן בכלכלה או בתפקידים ממשלתיים, והן במקצועות חופשיים רבים ושונים.

  הלימודים בחוג מקנים לבוגרים כלים להבנת המציאות האנושית העומדת מולם וליכולת לבחור כיצד נכון לפעול בה.

  בוגרים רבים של החוג המשיכו בלימודים אקדמיים במיטב המוסדות בארץ ובעולם.