• 312

 • מדעי החברה

 • הר הצופים

 • החוג ליחסים בין-לאומיים נסגר להרשמה לשנת תשפ"א (2020-2021). 

  תכנית הלימודים במחלקה מיועדת להקנות ידע בסיסי וכלים לניתוח ההיבטים המדיניים, הכלכליים, הביטחוניים והמוסדיים של היחסים בין מדינות ושחקנים נוספים במערכת העולמית. תכנית הלימודים מקיפה שישה תחומים עיקריים: מדיניות חוץ ודיפלומטיה, היסטוריה ופוליטיקה בין-לאומית, ביטחון לאומי ובין-לאומי, משפט בין-לאומי ומוסדות בין-לאומיים, כלכלה פוליטית בין-לאומית ולימודים אזוריים וגלובאליים. סטודנטים ל תואר בוגר ירכשו ידע תיאורטי, היסטורי ומשפטי ומיומנות להשתמש בכלים מחקריים להבנת המציאות המשתנה והמורכבת של היחסים הבין-לאומיים.

  המחלקה ליחב"ל היא המסגרת האקדמית המובילה בארץ, המציעה התמחות ברמת לימודי הב.א בתחום היחסים הבין-לאומיים. במחלקה מלמדים טובי המרצים והחוקרים בתחום בארץ, והמחקר המתבצע בה הוא ברמה בין הגבוהות ביותר בעולם. חברי הסגל של המחלקה עוסקים בנושאים מגוונים ומרתקים: הגירה ויחסים בינ"ל, פוליטיקה ורגשות, ארגונים אלימים לא-מדינתיים, אתיקה בינ"ל, האדם הפשוט בפוליטיקה הבינ"ל, צבאות וצבאיוּת, האיחוד האירופי, מוסדות כלכליים בינ"ל, משפט בינ"ל, היחב"ל של תחום האנרגיה, אחריות חברתית של תאגידים בינ"ל, תרבות פופולרית ופוליטיקה בינ"ל, איכות הסביבה ויחב"ל, ועוד סוגיות ותחומים רבים מאד. הלימודים מקנים הבנה מעמיקה ורחבה של הפוליטיקה הבינ"ל, ומאפשרים הקשרים מעניינים לתחומי ידע אחרים, כמו למשל היסטוריה, סוציולוגיה, משפטים, תקשורת, כלכלה, מדע המדינה, לימודי אסיה ועוד.

   

  אתר המחלקה

 • יועץ למתעניינים בלימודי תואר ראשון:  מר בר נדל,  bar.nadel@mail.huji.ac.il

   

  מזכירות המחלקה: גב' ורד אייס,  verede@savion.huji.ac.il

  גב' מיכל ברק, michalbara@savion.huji.ac.il

  טלפונים:02-5883061 02-5883233, פקס: 02-5882989 

 • לימודי השנה הראשונה מתמקדים בעיקר בקורסי המבוא. הקורסים העיקריים בשנה זו הם: מבוא ליחסים בינ"ל ויחב"ל במאה ה-20.

  בשנתיים הבאות נלמדים קורסי יסוד בכלכלה פוליטית בינ"ל, משפט בינ"ל, ישראל במזה"ת, ושיטות מחקר ביחב"ל. בנוסף, יהנו הסטודנטים מהיצע מגוון של קורסי בחירה שיאפשרו לכל סטודנט להתמקד בתחום או באזור בעולם שמעניין אותו במיוחד. במסגרת זו ניתן לבחור קורסים המתמקדים בביטחון בין-לאומי, במשפט בין-לאומי או בכלכלה פוליטית בין-לאומית, למשל, לצד קורסים ספציפיים על מדיניות החוץ של מדינות מסוימות כמו ארה"ב או סין, וכן קורסים על אזורים כמו אירופה או אמריקה הלטינית.

  בשנים ב' ו-ג', המחלקה מציעה לחלק מהסטודנטים (בתלות במקום זמין ובציונים גבוהים) להירשם לקורסי התמחות בארגונים ומוסדות שונים. מעבר לכך, המחלקה מטפחת במסגרת פורום מצטיינים, תלמידים מבריקים שעשויים להתאים לקריירה אקדמית.

  בשנה א' ילמדו כל תלמידי החוג במסלול הדו-חוגי, ויהיו רשאים לעבור למסלול החד-חוגי בשנת לימודיהם השנייה בהתאם לתנאי המעבר למסלול החד-חוגי.

  מספר נ"ז לתואר:
  במסלול ה דו חוגי - 60 נ"ז (כולל " אבני פינה ")
  במסלול ה חד חוגי - 72 נ"ז (כולל " אבני פינה ")

 • טבלת צירופים אפשריים

  החל משנה ב' ניתן ללמוד במסלול חד חוגי .

   

   

 • לימודי הדגש אסיה בזירה הבין-לאומית - פוליטיקה, כלכלה ומוסדות

  תכנית הדגש זו מיועדת לסטודנטים מצטיינים הלומדים במסלול דו-חוגי בחוג ללימודי אסיה ובחוג ליחב"ל.

  לימודי ההדגש משלבים קורסים מלימודי יחסים בין-לאומיים עם ידע מקיף על סין, יפן, קוריאה או הודו (כולל לימוד שפה במסגרת לימודי אסיה).

  הסטודנטים בתכנית ההדגש, משתתפים במהלך שנה א' בפורום "אסיה בזירה הבין-לאומית – פוליטיקה, כלכלה ומוסדות", שיתקיים אחת לחודש. ההשתתפות בפורום היא חובה אך אינה מזכה בנקודות זכות אקדמיות ( נ"ז ). 

  בשנים ב' ו-ג' יינתנו קורסי חובה ייעודיים -שני קורסים בשנה ב' (בהיקף 2 נ"ז כל אחד), וסמינר מצטיינים בשנה ג' (וסמינר נוסף בחוג לימודי אסיה).

  סטודנטים שהתקבלו למסלול הדו-חוגי הרגיל בשנת הלימודים תשע"ט ומעוניינים להצטרף לתכנית, יירשמו אצל רכז\ת התכנית לפני תחילת שנת הלימודים השנייה.

   

  תנאי המעבר לשנה ב' :

  1. ממוצע של לפחות 85 בקורסי שנה א'.

  2. השתתפות מלאה בפורום (ראה לעיל) במהלך שנה א'.

  דוא"ל התכנית: intl.relations.asia@mail.huji.ac.il

  יועץ אקדמי ורכז התכנית - מר דורון אלה,  דוא"ל: Doron.ella@mail.huji.ac.il 

   

   

  בוגר דו-חוגי בהדגש סכסוכים ואלימות

  מיועד לתלמידי שנה א' שמשלבים לימודים בחוגים מדע המדינה ויחסים בין לאומיים (ניתן גם להתקבל להדגש בשנה ב').

  ההדגש יציע לתלמידים ללמוד באופן מקיף תופעות של אלימות וסכסוכים תוך שימוש בכלים משתי המחלקות.

  חוקרות וחוקרים של אלימות וסכסוכים מסכימות/ים כי הבנה מעמיקה של הסיבות לפריצת סכסוכים, של רמות האלימות במהלכם ושל דרכי ההתמודדות עימם מחייבת "ארגז כלים" המשלב הסברים תרבותיים, מבניים ורציונליים, והלימודים בהדגש יחשפו את הסטודנטים לארגז כלים שימושי זה.

  ההדגש יקנה לסטודנטים ידע תיאורטי ומושגי, אשר חשיבותו נחוצה במיוחד לאזרחיות ואזרחים במדינת ישראל הנתונה בסכסוך מתמשך ונמצאת בסביבה הרוויה מתיחות ואלימות מקומית ואזורית ובזירה בינלאומית שמחויבותה להתמודדות עם סכסוכים אלימים מאותגרת חדשות לבקרים.

  תלמידים המעוניינים להצטרף לתכנית, ישלחו דוא"ל לכתובת:  political@savion.huji.ac.il

   

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי , ציון פסיכומטרי בדגש כמותי , ציון פסיכומטרי בדגש מילולי

 • 50%/50%, 70%/30%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • ערוץ קבלה רלוונטי

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 80 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  מספר המקומות המתפנים מוגבל. יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג. ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים.

  לתשומת לב:

  • המתקבלים לחוג המבוקש יוכלו להפנות בקשה לזיכויים על סמך לימודים אקדמיים קודמים אל מזכירות ה פקולטה . לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי שיקול דעתם של יועצי החוג. הבקשה תוגש לאחר שהסטודנט מימש לימודיו על ידי הגשת תכנית לימודים.
  • סטודנטים יהיו זכאים ל תואר בוגר של האוניברסיטה העברית, רק אם למדו בה תכנית מלאה של שנה ג' לפחות והיקף לימודיהם בה מהווה לפחות שליש מלימודי התואר. לימודים אלו יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

  על המועמד לפנות למזכירות ה פקולטה למדעי החברה בכדי לקבל מידע נוסף והערכת התאמת לימודיו הקודמים לדרישות החוג.

 • לאורך השנים, רבים מבוגרי המחלקה המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  1. תעסוקה בשירות החוץ והדיפלומטיה של מדינת ישראל.
  2. יועצים פוליטיים ופרלמנטריים.
  3. השתלבות במחקר וניתוח מדיני וחברתי: מוסדות מחקר אקדמיים, מדיה, מערכת הביטחון, משרדי ממשלה ומגוון תאגידים העוסקים במסחר בין-לאומי.
  4. תעסוקה בארגונים ועמותות בין-לאומיות.
  5. תפקידים שונים בארגוני החברה האזרחית.
  6. השתלבות בתפקידים במחלקות השיווק הבין-לאומי והקשרים הבינ"ל של חברות שונות.