• 312

 • מדעי החברה

 • הר הצופים

 • תכנית הלימודים במחלקה מיועדת להקנות ידע בסיסי וכלים לניתוח ההיבטים המדיניים, הכלכליים, הביטחוניים והמוסדיים של היחסים בין מדינות ושחקנים נוספים במערכת העולמית. תכנית הלימודים מקיפה שישה תחומים עיקריים: מדיניות חוץ ודיפלומטיה, היסטוריה ופוליטיקה בין-לאומית, ביטחון לאומי ובין-לאומי, משפט בין-לאומי ומוסדות בין-לאומיים, כלכלה פוליטית בין-לאומית ולימודים אזוריים וגלובאליים. סטודנטים ל תואר בוגר ירכשו ידע תיאורטי, היסטורי ומשפטי ומיומנות להשתמש בכלים מחקריים להבנת המציאות המשתנה והמורכבת של היחסים הבין-לאומיים.
  המחלקה ליחב"ל היא המסגרת האקדמית המובילה בארץ, המציעה התמחות ברמת לימודי הב.א בתחום היחסים הבין-לאומיים. במחלקה מלמדים טובי המרצים והחוקרים בתחום בארץ, והמחקר המתבצע בה הוא ברמה בין הגבוהות ביותר בעולם. חברי הסגל של המחלקה עוסקים בנושאים מגוונים ומרתקים: הגירה ויחסים בינ"ל, פוליטיקה ורגשות, ארגונים אלימים לא-מדינתיים, אתיקה בינ"ל, האדם הפשוט בפוליטיקה הבינ"ל, צבאות וצבאיוּת, האיחוד האירופי, מוסדות כלכליים בינ"ל, משפט בינ"ל, היחב"ל של תחום האנרגיה, אחריות חברתית של תאגידים בינ"ל, תרבות פופולרית ופוליטיקה בינ"ל, איכות הסביבה ויחב"ל, ועוד סוגיות ותחומים רבים מאד. הלימודים מקנים הבנה מעמיקה ורחבה של הפוליטיקה הבינ"ל, ומאפשרים הקשרים מעניינים לתחומי ידע אחרים, כמו למשל היסטוריה, סוציולוגיה, משפטים, תקשורת, כלכלה, מדע המדינה, לימודי אסיה ועוד.

  אתר המחלקה

   

 • יועץ למתעניינים בלימודי תואר ראשון:  גב' שירלי לוקין  shirley.lukin@mail.huji.ac.il

  מזכירות המחלקה: גב' ורד אייס verede@savion.huji.ac.il

  גב' מיכל ברק, michalbara@savion.huji.ac.il

  טלפונים: 02-5883061, 02-5883233, 02-5881330

   

 • לימודי השנה הראשונה מתמקדים בעיקר בקורסי המבוא. הקורסים העיקריים בשנה זו הם: מבוא ליחסים בינ"ל ויחב"ל במאה ה-20.

  בשנתיים הבאות נלמדים קורסי יסוד בכלכלה פוליטית בינ"ל, משפט בינ"ל, ישראל במזה"ת, ושיטות מחקר ביחב"ל. בנוסף, יהנו הסטודנטים מהיצע מגוון של קורסי בחירה שיאפשרו לכל סטודנט להתמקד בתחום או באזור בעולם שמעניין אותו במיוחד. במסגרת זו ניתן לבחור קורסים המתמקדים בביטחון בין-לאומי, במשפט בין-לאומי או בכלכלה פוליטית בין-לאומית, למשל, לצד קורסים ספציפיים על מדיניות החוץ של מדינות מסוימות כמו ארה"ב או סין, וכן קורסים על אזורים כמו אירופה או אמריקה הלטינית.

  בשנים ב' ו-ג', המחלקה מציעה לחלק מהסטודנטים (בתלות במקום זמין ובציונים גבוהים) להירשם לקורסי התמחות בארגונים ומוסדות שונים. מעבר לכך, המחלקה מטפחת במסגרת פורום מצטיינים, תלמידים מבריקים שעשויים להתאים לקריירה אקדמית.

  בשנה א' ילמדו כל תלמידי החוג במסלול הדו-חוגי, ויהיו רשאים לעבור למסלול החד-חוגי בשנת לימודיהם השנייה בהתאם לתנאי המעבר למסלול החד-חוגי.

   

  מספר נ"ז לתואר:
  במסלול ה דו חוגי - 60 נ"ז (כןלל " אבני פינה ")
  במסלול ה חד חוגי - 72 נ"ז (כולל " אבני פינה ")

   

 •  מסלול דו חוגי המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

  * החל משנה ב' ניתן ללמוד במסלול חד חוגי

 • לימודי הדגש אסיה בזירה הבינלאומית

  לימודי הדגש אסיה בזירה הבין-לאומית מיועדים לתלמידים הלומדים במסלול דו-חוגי בחוג ללימודי אסיה ובמחלקה ליחב"ל, אשר מעוניינים לחזק את ההתמחות שלהם בנושאים הקשורים ליחסים הבינלאומיים של אסיה.
  התכנית הינה דו-שנתית ומתקיימת בשנים ב-ג לתואר. תלמידים שהתקבלו למסלול הדו-חוגי ומעוניינים להצטרף לתכנית בשנה ב' לתואר, יגישו את מועמדותם לקראת סוף שנת הלימודים הראשונה לתואר.

  רכז התכנית: ד"ר דרור קוכן
  מייל התכנית: irasia@mail.huji.ac.il

  תנאי הקבלה לתכנית: השגת ממוצע של לפחות 80 בקורסי סמסטר א' של השנה הראשונה לתואר.

  בשנה ב' יינתנו קורסי חובה ייעודיים: פורום ההדגש (2 נ"ז ) ושני קורסים בשנה ב' (בהיקף 2 נ"ז כל אחד).
  נ"ז הפורום יחשבו כחלק ממכסת נ"ז הבחירה של התלמיד במחלקה ליחסים בינלאומיים. את שני הקורסים האחרים יוכל התלמיד לבחור אם לקחת על חשבון נ"ז קורסי בחירה במחלקה ליחסים בינלאומיים או על חשבון מכסת קורסים מחוץ לחוג בלימודי אסיה.

  שנה ג': סמינר חובה (בהיקף 4 נ"ז ).
  יש להירשם לסמינר דרך המחלקה ליחסים בינלאומיים. העבודה הסמינריונית מזכה ב-4 נ"ז נוספים. תלמידי החוג ללימודי אסיה נדרשים לכתוב גם עבודה סמינריונית נוספת בסמינריון מקורסי החוג.

  סיום התואר בלימודי הדגש יצוין כהערה בגיליון הציונים של התלמיד.

   

  בוגר דו-חוגי בהדגש סכסוכים ואלימות

  מיועד לתלמידי שנה א' שמשלבים לימודים בחוגים מדע המדינה ויחסים בין לאומיים (ניתן גם להתקבל להדגש בשנה ב').

  ההדגש יציע לתלמידים ללמוד באופן מקיף תופעות של אלימות וסכסוכים תוך שימוש בכלים משתי המחלקות.

  חוקרות וחוקרים של אלימות וסכסוכים מסכימות/ים כי הבנה מעמיקה של הסיבות לפריצת סכסוכים, של רמות האלימות במהלכם ושל דרכי ההתמודדות עימם מחייבת "ארגז כלים" המשלב הסברים תרבותיים, מבניים ורציונליים, והלימודים בהדגש יחשפו את הסטודנטים לארגז כלים שימושי זה.

  ההדגש יקנה לסטודנטים ידע תיאורטי ומושגי, אשר חשיבותו נחוצה במיוחד לאזרחיות ואזרחים במדינת ישראל הנתונה בסכסוך מתמשך ונמצאת בסביבה הרוויה מתיחות ואלימות מקומית ואזורית ובזירה בינלאומית שמחויבותה להתמודדות עם סכסוכים אלימים מאותגרת חדשות לבקרים.

  תלמידים המעוניינים להצטרף לתכנית, ישלחו דוא"ל לכתובת:  political@savion.huji.ac.il

   

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי , ציון פסיכומטרי בדגש כמותי , ציון פסיכומטרי בדגש מילולי

 • 50%/50%, 70%/30%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • ערוץ קבלה רלוונטי

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 80 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  מספר המקומות המתפנים מוגבל. יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג. ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים.

  לתשומת לב:

  • המתקבלים לחוג המבוקש יוכלו להפנות בקשה לזיכויים על סמך לימודים אקדמיים קודמים אל מזכירות ה פקולטה . לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי שיקול דעתם של יועצי החוג. הבקשה תוגש לאחר שהסטודנט מימש לימודיו על ידי הגשת תכנית לימודים.
  • סטודנטים יהיו זכאים ל תואר בוגר של האוניברסיטה העברית, רק אם למדו בה תכנית מלאה של שנה ג' לפחות והיקף לימודיהם בה מהווה לפחות שליש מלימודי התואר. לימודים אלו יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

   

 • אופק אקדמי

  כל אחת מהמחלקות ב פקולטה מציעות גם לימודים מתקדמים ל תואר מוסמך ודוקטורט (למעט תכנית פכ"מ).
  כמו כן, בוגרי כל אחת ממחלקות ה פקולטה , יוכלו להשתלב בלימודים מתקדמים במסגרת תכניות ייחודיות למוסמך: לימודי מגדר ומגוון, לימודי תרבות, לימודי אירופה, לימודי גרמניה בת זמננו, מדיניות ציבורית, חקר סכסוכים, גלוקל – פיתוח בינלאומי, תכנון עירוני וניהול ומדיניות משאבי טבע וסביבה וכן תכנית המוסמך במדע המדינה, במגמת משפט, ממשל וחברה, בשיתוף ה פקולטה למשפטים.

   

  אופק תעסוקתי

  בוגרי החוג ליחסים בינלאומיים בעברית, מבוקשים על ידי שירות החוץ והדיפלומטיה של ישראל, משרד רוה"מ, משרד האוצר, משרד הכלכלה, לשכת המסחר, האו"ם, צ'ק פויינט וחברות נוספות בארץ ובעולם.