• 323

 • מדעי החברה

 • הר הצופים

 • המחלקה לתקשורת ועיתונאות מזמינה אתכם ללמוד ולהבין את עולם התקשורת בו אנו חיים כיום, תוך הצצה אל עבר העתיד ואל התמורות הדרמטיות שאנו עומדים לפתחן. הלימודים מיועדים להעמיק את ההבנה בנושאים תיאורטיים, מחקרים ועיוניים הנוגעים בתחומים רבים כגון תקשורת והתנהגות פוליטית, פסיכולוגיה בתקשורת, השפעות תקשורת ודעת קהל, עיתונות ועיתונות דיגיטלית, תקשורת חזותית, שפה ותקשורת, היסטוריה ופילוסופיה של המדיה, מדיה חברתיים ותרבות דיגיטלית ועוד. תלמידי המחלקה יתנסו גם בסדנאות מעשיות בתחומים נרחבים כגון פרסום, דוברות,  בניית קמפיין אינטרנטי, יצירת פודקאסטים, התנסות מול מצלמה באולפן טלוויזיה, כתיבה לתוכניות רדיו וטלוויזיה ותסריטאות.

  תלמידים מצטיינים של שנה ב' וג' מוזמנים להגיש מועמדות למסלול מצטיינים מיוחד המעניק היכרות מעמיקה עם העבודה המחקרית של המחלקה. המסלול כולל קורסי ליבה ייחודיים ומעטפת של פעולות והטבות.

  תלמידים עם ציונים גבוהים גם יוכלו להתמחות בתוכנית שנתית בתחום התקשורת בארגונים שונים כמו כנסת ישראל, ערוצי טלוויזיה מסחריים, תאגיד השידור הציבורי, בית הנשיא, עיריית ירושלים ועוד.

  אתר המחלקה

   

 • למה ללמוד אצלנו?

  המחלקה לתקשורת המובילה בישראל

  המחלקה לתקשורת ועיתונאות מדורגת במקום הראשון מכל המחלקות לתקשורת בישראל, בין עשר המחלקות המובילות באירופה ובין שלושים הטובות בעולם (לפי מדרג שנגחאי). מעמד מכובד זה הושג בשל המצוינות המחקרית של חברי הסגל של המחלקה, העומדים בחזית המחקר הבינלאומי והעוסקים בקידום ההבנה של העידן שבו אנו חיים - עידן  בו תקשורת ורשתות דיגיטליות מהוות גורם מרכזי המשפיע על האופן בו מתנהלים חיי הפרט, החברה והמדינה.

  המחלקה היא הוותיקה והגדולה ביותר בתחום בישראל. למחלקה תכניות לימודים בכל הדרגות האקדמיות: תואר ראשון (בוגר), תואר שני (מוסמך) ולימודי דוקטורט.

  בוגרי המחלקה לתקשורת משתלבים בתחומים רבים, כולל עיתונות, רדיו, טלוויזיה, עריכת תוכן, תחקירנות, קולנוע, פרסום, שיווק דיגיטלי, דוברות ויחסי הציבור. בין בוגרינו נמנים אנשי תקשורת בכירים במגוון ארגונים ותפקידים במגזרים הציבורי והפרטי, וכן חוקרים ומרצים מובילים במחלקות לתקשורת בישראל ובעולם.

   

 • מכון סמארט: המכון לתקשורת ע״ש משפחת סמארט נוסד ב-1987 במטרה לתמוך בחוקרים ובתלמידי מחקר במחלקה לתקשורת, ולהפיץ ולהנגיש את מחקר התקשורת בארץ ובעולם. במסגרת זאת המכון עורך כנסים בינלאומיים בהשתתפות חוקרים מובילים מישראל ומחו״ל, מעניק מלגות ומענקים לתלמידי מחקר ולחוקרי המחלקה, מסייע בפרסום ספרים ומחקרים, ותומך בפעילויות אקדמיות כגון מרחבי שיח וקבוצות דיון. המכון מקדם שיח בין האקדמיה, גופי תקשורת, המגזר הציבורי ומקבלי החלטות מתוך מחויבות ליצירת מרחב ציבורי פתוח, דינמי ואחראי.

  פורום שיח: פורום השיח הוקם בשנת 2002 על ידי פרופ' שושנה בלום-קולקה במטרה לעודד דיאלוג בקרב חוקרים ותלמידי מחקר העוסקים בקשר שבין שפה ותקשורת ולהעניק הזדמנות לתלמידי תואר שני ושלישי במחלקה להעמיק את ההיכרות שלהם עם חקר השיח כשדה מחקר וכארגז כלים מתודולוגי. מאז שנת 2010 מנוהל הפורום על ידי פרופ' זוהר קמפף ומהווה מרחב לדיון על ניתוח השיח, השפה ותקשורת עבור חוקרים מכל האוניברסיטאות בארץ. בשנים האחרונות הציגו בו דוקטורנטים את עבודותיהם העדכניות; התקיימו בו דיונים על מגוון מושגי מפתח עכשוויים בתחום חקר השיח והתארחו בו חוקרים בכירים מהארץ ומחו"ל במסגרת הרצאות וכיתות אמן.

   

  ועד חוגי: הועד החוגי של המחלקה פועל מתוך ולמען הסטודנטים. עיקרי תפקידיו הם בפן האקדמי, הרווחתי    והתרבותי. נציגי הועד החוגי הינם הנציגים של תלמידי החוג לתקשורת באגודת הסטודנטים. שאיפתם לפעול יחד עם התלמידים ולהוביל לחיזוק הקשר של הסטודנטים עם האוניברסיטה ככלל וסגל המחלקה בפרט. ניתן לפנות אליהם בכל עת  ולכל מטרה במייל tikshoretaguda19@gmail.com 

   

  הפורום - העיתון האינטרנטי של המחלקה לתקשורת ועיתונאות של האוניברסיטה העברית בירושלים:

  עיתון בו סטודנטים מדברים על תקשורת, בלי צנזורה ובלי בושה. מערכת העיתון מחויבת לסביבה שלה, ולכן פועלת באופן דיגיטלי, נגיש וחינמי. אצלנו תמצאו כתבות מתחדשות בתחומים מגוונים: אקטואליה, אקדמיה, שירה, טורי דעה חתרניים, המלצות חודשיות - וגם בידור.

  כחלק מצוות העיתון יוכלו התלמידים לקבל דריסת רגל ראשונה בתחום, ולצבור תיק עבודות עוד בזמן הלימודים. 

  ליצירת קשר מוזמנים לפנות במייל: haforum.iton@mail.huji.ac.il

  אתר הפורום הרשמי

   

 • יועצת תואר ראשון: גב' חופית דגרי bacommunication@mail.huji.ac.il

  מזכירות המחלקה: גב' שפרה שרפלר-עדיקה, 02-5881065  shifraa@savion.huji.ac.il

  שעות קבלה במזכירות: בימים א'-ה', 9:00-15:00

   

   

   

 • השנה הראשונה מוקדשת בעיקרה למבואות וללימודים עיוניים.

  בהמשך הלימודים נשלב בין לימודים עיוניים לסדנאות מעשיות שונות. (2-3 סדנאות במהלך התואר)

  כל סטודנט יזכה להעשיר את ידיעותיו בתחומים המעניינים אותו ולבחור ממגוון גדול של קורסי בחירה.

   

  מסלול לימודים:

  1. מסלול חד חוגי – אפשרי רק החל משנה ב'.
  2. מסלול  דו- חוגי המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

   

  מספר נ"ז לתואר במסגרת החוג לתקשורת (יתרת ה נ"ז לתואר תילמד בחוג השני או לימודים משלימים):

  56 נ"ז  + 4 נ"ז אבני פינה (בתקשורת, כחוג ממסלול דו חוגי )

  74 נ"ז + 8 נ"ז אבני פינה (בתקשורת, במסלול חד חוגי )

   

   

 •  מסלול דו חוגי המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

  * החל משנה ב' ניתן ללמוד במסלול חד חוגי

 • מסלול לסטודנטים מצטיינים

  המחלקה לתקשורת ועיתונאות מדורגת במקום מספר שלושים מכל המחלקות לתקשורת בעולם, במקום הראשון בישראל ובין עשר המחלקות המובילות באירופה (לפי מדרג שנגחאי). מעמד מכובד זה הושג בשל המצוינות המחקרית של חברי הסגל של המחלקה. מטרת המסלול היא להעניק לסטודנטים מצטיינים של התואר הראשון חשיפה מוקדמת ואינטנסיבית לחיים בחזית המחקר הבינלאומי בתקשורת.

  המשתתפים במסלול יעמיקו את הבנתם ומעורבותם במחקר התקשורת על ידי היכרות עם המחקרים האישיים של חברי הסגל במחלקה. באמצעות קורסי ליבה ייחודיים למסלול ילמדו הסטודנטים על הפרויקטים המחקריים של חברי הסגל השונים בתחומי התמחות מגוונים, ישמעו על מחקריהם של אורחים מובילים מחו"ל ויכירו את עבודתם המחקרית של צוות הדוקטורנטים במחלקה.

  בנוסף, משתתפי המסלול ייהנו מ"מעטפת" של מספר פעילויות והטבות, כגון: אפשרות העסקה כעוזרי מחקר, אפשרות הצטרפות לקבוצות מחקר, קידום אופציות לחילופי סטודנטים עם אוניברסיטאות זרות, השתתפות באירועים מיוחדים של מחלקה כולל מפגשים עם חוקרים אורחים, עידוד ותמיכה בהגשת עבודות סמינר מצטיינות לכנסים ו/או כמאמרים, אפשרות של מועמדות לפרסים ומלגות למצטיינים. סטודנטים במסלול גם יוכלו להשתתף בתוכנית לימודים מואצת הכוללת תואר ראשון ושני בארבע שנים. 

   

  התנסות מקצועית

  תלמידים מצטיינים בשנים ב-ג יוכלו להתמחות בתוכנית שנתית בתחום התקשורת בארגונים שונים כמו כנסת ישראל, ערוצי טלוויזיה מסחריים , תאגיד השידור הציבורי, בית הנשיא, עיריית ירושלים ועוד. 

   

   

   

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי , ציון פסיכומטרי בדגש כמותי , ציון פסיכומטרי בדגש מילולי

 • 50%/50%, 70%/30%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • ערוץ קבלה רלוונטי

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • קיים

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 80 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  מספר המקומות המתפנים מוגבל. יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג. ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים.

  לתשומת לב:

  • המתקבלים לחוג המבוקש יוכלו להפנות בקשה לזיכויים על סמך לימודים אקדמיים קודמים אל מזכירות ה פקולטה . לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי שיקול דעתם של יועצי החוג. הבקשה תוגש לאחר שהסטודנט מימש לימודיו על ידי הגשת תכנית לימודים.
  • סטודנטים יהיו זכאים ל תואר בוגר של האוניברסיטה העברית, רק אם למדו בה תכנית מלאה של שנה ג' לפחות והיקף לימודיהם בה מהווה לפחות שליש מלימודי התואר. לימודים אלו יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

   

 • אופק אקדמי

  כל אחת מהמחלקות ב פקולטה מציעות גם לימודים מתקדמים ל תואר מוסמך ודוקטורט (למעט תכנית פכ"מ).
  כמו כן, בוגרי כל אחת ממחלקות ה פקולטה , יוכלו להשתלב בלימודים מתקדמים במסגרת תכניות ייחודיות למוסמך: לימודי מגדר ומגוון, לימודי תרבות, לימודי אירופה, לימודי גרמניה בת זמננו, מדיניות ציבורית, חקר סכסוכים, גלוקל – פיתוח בינלאומי, תכנון עירוני וניהול ומדיניות משאבי טבע וסביבה וכן תכנית המוסמך במדע המדינה, במגמת משפט, ממשל וחברה, בשיתוף ה פקולטה למשפטים.

   

  אופק תעסוקתי

  בוגרי החוג לתקשורת בעברית מבוקשים על ידי ארגוני חדשות ועיתונאות, תאגיד השידור וערוצי תקשורת מסחריים, תפקידי תקשורת בגופים ממשלתיים ורשויות מקומיות, משרדי פרסום ויועצי מדיה, גוגל וחברות דיגיטל נוספות בארץ ובעולם.