• 124

 • מדעי הרוח

 • הר הצופים

 • מתעניינים במזרח הרחוק? מחפשים לעשות מזה תואר?

  אזור מזרח אסיה (סין, יפן, קוריאה ואינדונזיה) דרום אסיה (הודו) הוא אזור עם אוכלוסייה אדירה בגודלה, תרבויות עתיקות ומפוארות, ומדינות חשובות הממלאות תפקיד הולך וגובר בכלכלה ובפוליטיקה העולמית במאה ה-21.

  במסגרת הלימודים נחקור את ההיסטוריה, התרבות והפוליטיקה של מדינות מזרח אסיה ודרום אסיה: סין, יפן קוריאה, הודו ואינדונזיה.

   

  קצת לעומק:

  אזור אסיה מהווה אתגר אינטלקטואלי לכל אדם משכיל, זאת הודות לייחודיות התרבותית ולחשיבות הפוליטית של מדינות האזור בעבר ובהווה.  

  תכנית הלימודים כוללת לימוד של השפות והתרבויות של האזור. הסטודנטים בתכנית יעסקו בניתוח הציוויליזציות באזור זה, יעמיקו בהבנתם אודות העמים הגרים באזור ויזכו בכלים מקצועיים לאלה העתידים לבוא עימם במגע בתחום העסקי, המדיני, החברתי והתרבותי.

  קורסי השפה נלמדים במסגרת היחידה ללימודי שפות, הפועלת בארץ ברוח ה-CEFR, המסגרת האירופאית המשותפת לשפות. שיטת הלימוד בסינית וביפנית היא בשפת המקור כבר מהשיעור הראשון. תוצרי הלמידה מותאמים למקובל באוניברסיטאות בחו"ל וכך יתאפשר לתלמידים להשתלב בלימודים, במחקר ובתעסוקה בזירה הבינלאומית. 

  לפרטים נוספים:  http://www.hum.huji.ac.il/upload_

  אתר החוג

 • האזורים של מזרח, דרום-מזרח ודרום אסיה נמצאים בשנים האחרונות במרכז הזירה הכלכלית והפוליטית בעולם כולו. סין, יפן, קוריאה, הודו ואינדונזיה מהוות כל אחת בפני עצמה גורם משפיע בזירה הבינלאומית. הקשרים הפוליטיים והכלכליים של ישראל עם מדינות אזור זה מתפתחים משנה לשנה וכן גדל בהתמדה הביקוש לאנשים הבקיאים בתחום. הקורסים העיוניים וקורסי השפה בחוג יחשפו אתכם/ן לתרבותם ועולמם של דוברי השפות האסיאניות "מבפנים" ויאפשרו לכם/ן לרכוש ניסיון פרקטי בשפות אסיה למגוון צרכים. הצטרפו אלינו! ללימודים באחד משני החוגים הגדולים והפעילים ביותר ב פקולטה  למדעי הרוח באוניברסיטה העברית. 

 • אנו גאים בבוגרי החוג אשר השתלבו בהצלחה במגזר הממשלתי והעסקי או לומדים לתארים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות יוקרתיות בעולם. מורי החוג הם המובילים בתחומם בארץ ובעלי שם עולמי בחקר אסיה.

  מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה תומך בחוג ותורם רבות להרחבת הפעולות התרבותיות והאקדמיות השונות- החל מהקרנת הסרטים וארגון מופעי תרבות מיפן, קוריאה וסין - וכלה בארגון כנסים אקדמיים בינלאומיים. משאבי מרכז פריברג וכן משאבים נוספים מאפשרים להעניק מלגות לימודים מלאות לתלמידי מחקר מצטיינים במסלולי הדוקטורט והמוסמך.

  החוג ללימודי מזרח אסיה זכה בפרס הרקטור לשנת תש"ע (2010) ליחידה המצטיינת באוניברסיטה כולה ובשנת 2014 החוג זכה בפרס משרד החוץ היפני, החוג היחיד בארץ שזכה בפרס זה.

 • ראשת החוג, ד"ר אורנה נפתלי orna.naftali@mail.huji.ac.il

  מזכירות החוג: גב' כנרת לוי, טלפון: 02-5883648, kinneretl@savion.huji.ac.il  

  שעות קבלת קהל: יום א' 14:30-11:30, ימים ב'-ה' 13:00-10:00

 • החוג ללימודי אסיה מבוסס על לימודי שפה ולימודים עיוניים.
  בלימודי מזרח אסיה, כל סטודנט בתכנית הלימודים יבחר שפה להתמחות מבין: סינית, יפנית וקוריאנית.
  בלימודי דרום אסיה, כל סטודנט בתכנית הלימודים יבחר שפה להתמחות מבין: הינדי, טמילית, סנסקריט, מליאלם, פאלי, אינדונזית וטיבטית.
  בתום הלימודים ישלוט בשפות ברמת קריאת טקסטים וניהול שיחה יומיומית.
  תכנית הלימודים העיונית כוללת העמקה בלימוד ההיסטוריה, הפוליטיקה והתרבות של סין, יפן, קוריאה, אינדונזיה ותרבויות הודו וטיבט.
  ההוראה מבוססת על קורסי ליבה היסטוריים הסוקרים את תולדותיהן של הארצות מראשית ההיסטוריה ועד לתקופה העכשווית. כל סטודנט ייהנה ממגוון רחב של קורסי בחירה בנושאים מגוונים כגון כלכלה, פוליטיקה, יחסי חוץ, אמנות, ארכאולוגיה ורבים אחרים. 

 • 60-68 נ"ז , בהתאם למדור הנלמד בחוג (כולל קורסי " אבני פינה ")

 • מסלול  דו חוגי  המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

   

 • פרופ' ניסים אוטמזגין- מלמד שני קורסי מבוא גדולים ("מבוא לתולדות יפן המודרנית" ו-"פוליטיקה ומדיניות חוץ של יפן"). המחקר שלו עוסק בתפוצת התרבות היפנית במזרח אסיה ובהפיכתה של יפן ממדינה המזוהה עם כלכלה ותעשייה מפותחת למדינה בעלת עצמה תרבותית חוצת-גבולות. בנוסף הוא גם חוקר עמית במכון המחקר ע"ש טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית ומשמש במקביל כיו"ר הוועדה האקדמית של מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה וכיו"ר האגודה הישראלית ללימודי יפן.  בדצמבר 2012 הוענק לו פרס נשיא האוניברסיטה העברית ע"ש פרופסור יורם בן-פורת לחוקר צעיר מצטיין. 

  פרופ' יורי פינס- תחום עניין מרכזי של מחקריו הוא הגות פוליטית סינית קדומה ותרבות פוליטית סינית מסורתית. עיקר עניינו הוא בתקופת "100 האסכולות", מאות 6-3 לפני הספירה, עידן של גיבוש התרבות וההגות הסינית כפי שאנו מכירים אותה היום. כותב ביחד עם פרופסור גדעון שלח סדרה של שלושה כרכים בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה שעוסקת בקיסרות הסינית למן יסודותיה בתקופה הפרה-היסטורית ועד לשנת 1912

  פרופ' גדעון שלח- ארכאולוג המתמחה בסין. בעבר כיהן בתור ראש החוג ללימודי אסיה. הקים את מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה ועמד בראשו בשנים 2012-2006. מופקד על הקתדרה ללימודי מזרח אסיה על שם לואיס פריברג, כיהן כסגן דיקן של ה פקולטה למדעי הרוח בנושאי מחקר בשנים 2010-2006, עמית בקבוצת המחקר בסכוליון "ארכאולוגיה של הזיכרון: ייסוד, שקיעה וחורבן" בשנים 2013-2010. היה סגן נשיא החברה הבינלאומית לארכאולוגיה של מזרח אסיה בשנים 2004-1997, חבר במערכת כתב העת היסטוריה ובוועדה המייעצת של כתב העת Journal of East Asian Archaeology. פרסם 2 ספרים והיה שותף בכתיבתם ועריכתם של 5 ספרים נוספים. בין השאר הוא כותב יחד עם פרופ' יורי פינס, את ספר המבוא לתולדות סין המסורתית, "כל אשר מתחת לשמיים: סין הקיסרית". 

  ד"ר אורנה נפתלי- סוציולוגית העוסקת בחקר והוראת החברה והתרבות הסינית העכשווית.

  ד"ר ג'ויון רי- חוקרת ומלמדת את ההיסטוריה והתרבות של קוריאה. 

  פרופ' יגאל ברונר- מומחה לסנסקריט ולימודי העולם העתיק של הודו.

  פרופ' רונית ריצ'י- מומחית לאסלאם בדרום מזרח אסיה ומלמדת קורסים על החברה ומהשפה של אינדונזיה.

 • מצטיינים?

  מדי שנה סטודנטים מצטיינים יוצאים לסמינרים ולימודי שפה בסין, יפן, קוריאה והודו. חלקם הגדול במימון מלא או חלקי.

   

  לימודי הדגש אסיה בזירה הבין-לאומית - פוליטיקה, כלכלה ומוסדות

  תכנית הדגש זו מיועדת לסטודנטים מצטיינים הלומדים במסלול דו-חוגי בחוג ללימודי אסיה ובחוג ליחב"ל.

  לימודי ההדגש משלבים קורסים מלימודי יחסים בין-לאומיים עם ידע מקיף על סין, יפן, קוריאה או הודו (כולל לימוד שפה במסגרת לימודי אסיה).

  הסטודנטים בתכנית ההדגש, משתתפים במהלך שנה א' בפורום "אסיה בזירה הבין-לאומית – פוליטיקה, כלכלה ומוסדות", שיתקיים אחת לחודש. ההשתתפות בפורום היא חובה אך אינה מזכה בנקודות זכות אקדמיות ( נ"ז ). 

  בשנים ב' ו-ג' יינתנו קורסי חובה ייעודיים -שני קורסים בשנה ב' (בהיקף 2 נ"ז כל אחד), וסמינר מצטיינים בשנה ג' (וסמינר נוסף בחוג לימודי אסיה).

  סטודנטים שהתקבלו למסלול הדו-חוגי הרגיל בש נה"ל תשע"ח ומעוניינים להצטרף לתכנית, יירשמו אצל רכז\ת התכנית לפני תחילת שנת הלימודים השנייה.

   

  תנאי המעבר לשנה ב' :

  1. ממוצע של לפחות 85 בקורסי שנה א'.

  2. השתתפות מלאה בפורום (ראה לעיל) במהלך שנה א'.

  דוא"ל התכנית: intl.relations.asia@mail.huji.ac.il

  יועץ אקדמי ורכז התכנית - מר דורון אלה,  דוא"ל: Doron.ella@mail.huji.ac.il 

   

   

   

  תכנית המצוינות ל תואר בוגר במדור סין, לימודי אסיה

  תכנית המצוינות במדור סין בחוג ללימודי אסיה, המוצעת משנת תשע"ז, מאפשרת לסטודנטים במדור המצטיינים להעמיק את לימודיהם האקדמיים בתחומי השפה, ההיסטוריה, ההגות, הפוליטיקה, החברה והתרבות של סין המודרנית והטרום-מודרנית. התכנית פותחת דלת לחשיבה מתקדמת בלימודי סין ולהעמקת הידע של השפה הסינית, באמצעות השילוב בין קורסים ייעודיים לסטודנטיהּ וקורסים מתקדמים של החוג. כמו כן, מאפשרת התכנית להאיץ הלימודים ל תואר מוסמך בתחום סין במסלול המחקרי. סטודנטי התכנית נבחרים על סמך הצטיינותם בלימודים ומתחילים את לימודיהם לאחר שהשלימו לא פחות משלושה סמסטר ים של לימודים אקדמיים בחוג.

  לפרטים נוספים, ניתן לפנות ליועצת התכנית, ד"ר אורנה נפתלי: orna.naftali@mail.huji.ac.il

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי

 • 50%/50%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • 550 רב תחומי

 • קבלה 'על תנאי' 

  מועמדים שחסרה להם בחינת בגרות במקצוע אחד בלבד, יוכלו להתקבל כ'תלמידים על תנאי' אם יעמדו בתנאים הבאים:

  1. המקצוע החסר אינו אנגלית 

  2. אם הציון המשוקלל (של ממוצע תעודת הבגרות עם הבחינה הפסיכומטרית) יעמוד בסף הקבלה כאשר מציבים במקצוע החסר ציון 40

  על מועמדים אלו להפנות בקשה לדיון בוועדת ערעורים. במעמד 'על תנאי' ניתן ללמוד במשך שנה אחת בלבד. על הסטודנטים להשלים את תעודת הבגרות על מנת להמשיך בלימודיהם.

  עמוד ה פקולטה

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 75 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג ובאישור ועדת ההוראה של ה פקולטה . ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים. כל המועמדים חייבים למסור גיליון ציונים, שכולל את הממוצע המשוקלל למזכירות לענייני תלמידים ב פקולטה , חדר 4319 במדעי הרוח.

  לתשומת לב:

  • בעלי לימודים אקדמיים שאינם עומדים בדרישות הנ"ל יוכלו להתקבל ללימודי שנה א' אם יעמדו בתנאי הקבלה. לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי המלצת יועצי החוגים, ובאישור ועדת הוראה.
  • תואר בוגר האוניברסיטה העברית יינתן רק לסטודנטים שלמדו באוניברסיטה העברית תכנית מלאה של שנה ג' לפחות בכל חוג בהיקף של שליש לפחות מלימודי התואר. לימודים אלה יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

 • בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  1. תעסוקה במשרדי ממשלה שונים וביניהם: משרד החוץ, משרד האוצר, ומשרד התיירות.
  2. השתלבות בחברות המקיימות קשרי מסחר או תיירות עם מזרח אסיה.
  3. תעסוקה בתחום התקשורת.
  4. תעסוקה בהוראה.
  5. לימודי המשך לתארים מתקדמים בתחום.