• 198

 • מדעי הרוח

 • הר הצופים

 • אוהבים תאטרון ורוצים לדעת יותר?

  החוג לתולדות התאטרון משלב בין דיסציפלינות שונות ועולמות ידע מגוונים. הלימודים בחוג מציעים מפגש בין תיאוריה לפרקטיקה ומבט היסטורי וגאוגרפי על התחום המרתק של אמנויות הבמה. הלימודים בחוג עוסקים ביצירה עכשווית בעולם, בארץ ובעיר ירושלים בה ניתן למצוא זירה ניסיונית מרתקת וייחודית בתחומי התאטרון והפרפורמנס.

   

  לימודי התאטרון והפרפורמנס מאתגרים גבולות ומעלים שאלות הנוגעות לזהות, מגדר ושפה. כמו כן הלימודים בחוג עוסקים בשאלות הקשורות לאסתטיקה ולשפה אמנותית, להקשרים החברתיים, הכלכליים והתרבותיים של היצירה.

   

  הלימודים מקנים לתלמידים כלים מחקריים לעיסוק בעולם התאטרון והפרפורמנס ומפתחים חשיבה ביקורתית. הסטודנטים לומדים על תולדות התאטרון והפרפורמנס, מתנסים בשיטות שונות של ניתוח יצירות, ביצירות בימתיות ובמופעים תלויי מקום ועוסקים בעבודות קול ובאמנות רדיו ופודקאסט. הם לומדים על שיטות משחק ובימוי, על תרפיה באמנות, על תאטרון בקהילה ועל תאטרון יהודי, כשדגש מיוחד מושם על היצירה העכשווית החוצה את הגבולות הדיסציפלינריים. במסגרת הלימודים מתקיימים גם שיעורי מעבדה, סדנאות וכיתות אמן. התלמידים נפגשים עם דמויות מרכזיות בתחומים הנלמדים ויוצאים אל מחוץ לכותלי האוניברסיטה לביקור במופעים ובאירועי אמנות.   

   

  כחלק מרכזי מפעילותו מקיים החוג כנסים בינלאומיים בהם משתתפים חוקרים ויוצרים מובילים מישראל ומהעולם.

   

  חוג שהוא בית - החוג ללימודי התאטרון הוא מרחב ללימוד ומחקר, שבמסגרתו פועלת קהילה תומכת ובטוחה של סטודנטים, מרצים וצוות מינהלי. אנחנו מאמינים כי לידע הנוצר ומועבר בתהליך דיאלוגי יש ערך מיוחד, והחוג הוא בית לדיון, פרפורמנס ומחקר, הפתוח לכל אחד ואחת. 

   

  אתר החוג

   

 • לימודי הדגש - החל משנת תשפ"א, בנוסף לתכנית הלימודים החדשה תינתן האפשרות ללימודי הדגש בתחומים שונים במסגרת לימודי החוג: תיאטרון וקהילה ותאטרון יהודי.

  בלימודי ההדגש, בנוסף ללימודי הליבה של החוג, יינתנו סמינר, סדנאות ומעבדת מחקר בתחום הנבחר. כמו כן, בשנה האחרונה ללימודיהם הסטודנטים יפתחו פרויקט גמר אמנותי/יצירתי במסגרת לימודי ההדגש.

   

  קרן בילי קריסטל – שלום דרך אמנויות הבמה היא תכנית המוקדשת לחיפוש דרכים לקידום דיאלוג בין יהודים לערבים, התכנית נוצרה הודות לתרומתו הנדיבה של השחקן האמריקאי היהודי הנודע בילי קריסטל. התכנית מציעה קשת של סדנאות שמטרתן גישור חברתי ותרבותי, ניסיון ליצור הבנה של "האחר".

   

  קרן פרדריך לאו – קורסים וסדנאות השמים דגש על השילוב בין מוסיקה לאמנויות הבמה ותאטרון מוסיקלי.

   

 • ראש החוג: ד"ר דיאגו רוטמן - diego.rotman@mail.huji.ac.il

  יועצת החוג: ד"ר אולגה לויטן - levitanolga6@gmail.com

  מזכירות החוג: גב' אורלית קיסר - טלפון: 02-5883936, orlitk@savion.huji.ac.il

  שעות הקבלה: יום א' 14:30-11:30,  ימים ב'-ה' בשעות 10:00 - 13:00

   

  רוצים לשמוע יותר מסטודנטית בחוג? 

  ניתן ליצור קשר עם נציגת הסטודנטים, עמית מור, שתשמח לענות לכל שאלה, להיפגש אתכן ואתכם ולהכיר לכן/ם את החוג המיוחד שלנו: amitmor2@mail.huji.ac.il054-6808609

   

  אתר הפייסבוק החוגי, הכולל תמונות של אירועי סטודנטים והפקות:

  החוג ללימודי התאטרון באוניברסיטה העברית 

   

   

   

 • לימודי החובה בחוג מקנים בסיס רחב בתולדות התאטרון, בניתוח מחזות והמופע התאטרוני, כמו גם בתורות הדרמה, הבימוי והמשחק. סמינריונים המקנים ידע מעמיק בסוגיות נבחרות באמנות התאטרון ומציעים התנסות בחשיבה ובכתיבה ביקורתית.

   

  לימודי בחירה מסוגים שונים כולל קורסים מסוג שיעור, קורסים מסוג שו"ת (שיעור + תרגיל) וקורסים מסוג שו"מ (שיעור + מעבדה). קורסי שו"מ כוללים מרכיב מעשי ומאפשרים עשיית פרויקט או עבודה מעשית כחלק מהציון. בין שיעורי המעבדה המוצעים בחוג: "כתיבה לבמה", "תאטרון לילדים", "תאטרון פלייבק", "תאטרון קהילתי", "מפגשים עם אמני תאטרון בולטים" ועוד.

   

  סדנאות מעשיות המאפשרות היכרות ראשונית עם עשייה תאטרונית ושפת הבמה, כגון "יסודות המשחק","תנועה לבמה", "פרפורמנס קול", "עיצוב לבמה" ועוד. בנוסף מציעה החוג סדנת תאטרון למתקדמים. במסגרתה עובדים הסטודנטים על הפקה משותפת או הפקות אישיות שמוצגות בפני הקהל האוניברסיטאי בסוף שנת הלימודים. 

 • 60 נ"ז (לא כולל קורסי " אבני פינה ")

 • מסלול  דו חוגי  המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

   

  השילובים המומלצים עם לימודי התאטרון הם החוגים לחינוך, פסיכולוגיה, מנהל עסקים, ספרות, מחשבת ישראל, סוציולוגיה ותקשורת. מוזמנים/ות להתייעץ איתנו לגבי שילובים אפשריים נוספים!

   

 • ד''ר ז'נט מלכין - מרצה בכירה וראש החוג ללימודי התאטרון באוניברסיטה העברית. תחומי מחקרה ופרסומיה הרבים: התאטרון הגרמני והאמריקני המודרניים, תורות התאטרון, המודרניזם והפוסט-מודרניזם, תרבות יהודית בתאטרון הגרמני והאמריקני.

  ד''ר אולגה לויטן - חוקרת ומבקרת תאטרון. תחומי מחקרה קשורים לסוגיות של בין-תרבותיות ורב-תרבותיות בתאטרון, תאטרון רוסי מודרניסטי, תאטרון ישראלי ותאטרון לילדים. ב-2014 הקימה קבוצת מחקר ישראלית-גרמנית שעוסקת בנושא "אמנויות המופע בתרבות המערבית הפוסט-קולוניאלית: מופעים קהילתיים רב-תרבותיים בירושלים ובברלין".

  ד''ר מיכאל מוריס-רייך - מחזאי, דרמטורג, מנחה כתיבה, חוקר ומרצה. מחזותיו עלו בתאטרונים שונים בישראל, ובהם התאטרון העירוני חיפה, תמונע, צוותא תל אביב, פסטיבל "פותחים מסך", תאטרון בית לסין ופסטיבל עכו. כמו כן כתב מחזות זמר לקבוצות נוער, שזכו בפרסים של משרד החינוך ומשרד העלייה והקליטה. מלמד כתיבה לבמה וכתיבה בהשראת מקורות יהודיים  באוניברסיטה העברית, שיתף פעולה עם אמני במה מרכזיים בתאטרון הישראלי וביניהם – ישראל (פולי) פוליאקוב (מקבוצת "הגשש החיוור"), אמנון מסקין, חנה רוט, עדנה פלידל, שמואל הספרי ורוני ניניו.

  ד"ר עמרי סמית - חוקר תאטרון ומתרגם דרמה, בעל תואר שלישי מטעם אוניברסיטת תל אביב ובוגר הסטודיו למשחק בהנהלת ניסן נתיב. סמית מלמד וחוקר נושאים מתחום תולדות התאטרון והדרמה בעולם המערבי: התאטרון באיטליה ובאנגליה בעת המודרנית המוקדמת, רטוריקה קלאסית בדרמה השייקספירית, וייצוגי רגשות בתאטרון הרנסנס האנגלי. מחקריו האחרונים הוקדשו לקומדיות האיטלקיות החלוציות של הרנסנס האיטלקי, הקרויות בעגה המקצועית "קומדיות למדניות".

  ד''ר סוזאנה פנדזיק - דרמה-תרפיסטית בכירה האחראית לתחום זה בחוג. ד"ר פנדזיק היא חוקרת תאטרון, במאית, משוררת ומדריכה מוסמכת מטעם האיגוד הישראלי לתרפיה ע"י יצירה והבעה. היא חברה באיגוד האמריקני (NADTA) ובאיגוד הבריטי (BADTh) לדרמה-תרפיה. היא גם חברת כבוד באיגוד השוויצרי לדרמה-תרפיה. ד"ר פנדזיק מטפלת ביחידים ובקבוצות, מדריכה אנשי מקצוע ומעבירה סדנאות בארץ וברחבי העולם.

  ד''ר דיאגו רוטמן - חוקר, אמן רב-תחומי ואוצר. ערך את הספר "הערה – אמנות עצמאית בירושלים בתחילת המאה ה-20" יחד עם לאה מאואס ורונן אידלמן. את עבודת הדוקטורט שלו "פרפורמנס כביקורת תרבות: על התאטרון של דזשיגאן ושומאכער (1980-1927)", ואת עבודת המ"א שלו "יידיש טעאטער אין ישראל (1948-1943)", כתב תחת הנחייתם המשותפת של פרופ' גלית חזן-רוקם ופרופ' יחיאל שיינטוך באוניברסיטה העברית.

  ד''ר ז'וזף שפרינצק - אמן קול ופרפורמנס-ארט, מורה וחוקר, מראשוני משוררי הסאונד בישראל. תחומי מחקרו כוללים אמנות קול והגשה קולית של טקסט, אמנות סאונד ו-Soundscape ככלי מחקר תרבותי, ופואטיקה של טכנולוגיות אודיו-ויזואליות. מלמד אמנות סאונד וסדנאות קול באקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים ובאוניברסיטה העברית.

  מר שי בר יעקב - במאי, חוקר ומבקר תאטרון. מאז שנת 2000 משמש כמבקר התאטרון של העיתון "ידיעות אחרונות" ועובד כמבקר תאטרון בגלי צה"ל. לפני שהפך למבקר עבד כבמאי תאטרון בקבוצות שונות בארץ ובחו"ל, וכן שימש כעוזר למנהל האמנותי בתאטרון החאן בשנות ה-80. בר יעקב עוסק בחקר הבימוי כתאוריה וכפרקטיקה, בתאטרון שייקספירי עכשווי ובגבריות בתאטרון האמריקני המודרני.

  גב' נירה מוזר - במאית וחוקרת תאטרון. תחומי מחקרה הם תאטרון קהילתי, תאטרון מחול-נכות ומופעי אנשים עם מוגבלויות פיזיות. היא משמשת כבמאית של קבוצת התאטרון "קהילה נגישה" בבת-ים. מופעיה "הסלון של פלורה", "זולת", ו"קובה פרידרייז" השתתפו בפסטיבלים ארציים של תאטרון קהילתי. נירה מלמדת בחוג את שיעור המעבדה "תאטרון קהילתי", ובמהלך השנים 2012-2007, שימשה כמנחה של פרויקט תאטרוני משותף לסטודנטים בחוג ולפעילים מ"המרכז חיים עצמאים" של עמותת נכים עכשיו.

  גב' עמנואלה עמיחי - במאית וכוריאוגרפית המשלבת בעבודותיה תאטרון, מחול, וידאו ופרפורמנס. למדה פרפורמנס, מחול ותאטרון בביה"ס "סטלה אדלר" בניו יורק, בביה"ס ניסן נתיב בתל אביב, וב-Steps, ניו יורק. עבודות הבימוי והוידיאו-דאנס שלה הוצגו בפסטיבלים בארץ ובעולם. כיהנה כחברת ועדת הפרינג' וכמנהלת אמנותית שותפה בתאטרון המעבדה בירושלים. כמו כן, הייתה ראש תחום למחול בעמותת מתא"ן. עבור הצגתה "העצב של השכן עמוק יותר" זכתה בתו האיכות כאחד משלושת המופעים החזותיים הטובים באירופה לשנת 2013 מטעם ועדתMove Award האירופית.

   

 • לסטודנטים מוצעת מערכת של לימודים תחומיים המיועדת להרחבת הידע התאורטי, לצד ניסיון מעשי בשני תחומים:

  תרפיה וטיפול באמנויות הבמה

  תאטרון יהודי

  תכניות הלימוד בשני התחומים מושתתות על שלושה מרכיבים: קורסים מרכזיים בתחום, מסגרות המאפשרות פרויקטים אישיים מעשיים ושני קורסים בתחום הנלמד מחוגים אחרים. 

  חדש:

  א. תכנית לימודים משותפת לבוגר באמנויות ומנהל עסקים, עם דגש בלימודי התאטרון. מטרת התכנית היא להכשיר בוגרים שהשכלתם משלבת הבנה עסקית ואמנותית של האופן בו מוסדות תרבות ואמנות מאורגנים ומנוהלים. התכנית מיועדת למתעתדים להשתלב בתפקידים שונים בעולם האמנות והתאטרון בכלל ולמעוניינים לעסוק בניהול מוסדות תרבות בפרט. 

  התכנית המשותפת במנהל עסקים ולימודי התיאטרון מכינה תלמידים להשתלבות במוסדות תרבות בתפקידים ניהוליים ומקנה להם מערך כישורים ייחודי שמאפשר להפוך את האהבה לתאטרון למקצוע מבוקש בעולם התרבות והאמנות לפרטים

  ב. תכנית לימודים לבוגרי הסטודיו למשחק ניסן נתיב. מטרת התכנית היא הרחבת הידע התאורטי בתחום התאטרון והעמקתם של תהליכים יצירתיים עבור שחקנים ובוגרי בית הספר למשחק. בסיומה יוענק לבוגרים תואר ראשון (BA). התכנית נלמדת במסלול של תואר חד-חוגי מורחב, הכולל 72 נ"ז במסגרת החוג ללימודי התאטרון, בנוסף לקורסים משלימים מחוגים אחרים. לפרטים

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי , ציון פסיכומטרי בדגש כמותי , ציון פסיכומטרי בדגש מילולי

 • 50%/50%, 70%/30%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • ערוץ קבלה רלוונטי

 • קבלה 'על תנאי' 

  מועמדים שחסרה להם בחינת בגרות במקצוע אחד בלבד, יוכלו להתקבל כ'תלמידים על תנאי' אם יעמדו בתנאים הבאים:

  1. המקצוע החסר אינו אנגלית 

  2. אם הציון המשוקלל (של ממוצע תעודת הבגרות עם הבחינה הפסיכומטרית) יעמוד בסף הקבלה כאשר מציבים במקצוע החסר ציון 40

  על מועמדים אלו להפנות בקשה לדיון בוועדת ערעורים. במעמד 'על תנאי' ניתן ללמוד במשך שנה אחת בלבד. על הסטודנטים להשלים את תעודת הבגרות על מנת להמשיך בלימודיהם.

  עמוד ה פקולטה

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 75 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג ובאישור ועדת ההוראה של ה פקולטה . ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים. כל המועמדים חייבים למסור גיליון ציונים, שכולל את הממוצע המשוקלל למזכירות לענייני תלמידים ב פקולטה , חדר 4319 במדעי הרוח.

  לתשומת לב:

  • בעלי לימודים אקדמיים שאינם עומדים בדרישות הנ"ל יוכלו להתקבל ללימודי שנה א' אם יעמדו בתנאי הקבלה. לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי המלצת יועצי החוגים, ובאישור ועדת הוראה.
  • תואר בוגר האוניברסיטה העברית יינתן רק לסטודנטים שלמדו באוניברסיטה העברית תכנית מלאה של שנה ג' לפחות בכל חוג בהיקף של שליש לפחות מלימודי התואר. לימודים אלה יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

 • הלימודים בחוג מהווים תשתית פורה לפעילות ותעסוקה עתידיות במחקר ובביקורת תאטרון, בניהול מוסדות אמנות ובתי תאטראות, בעבודה ארכיונית, בהוראה, בחינוך פורמלי ולא פורמלי, בטיפול ותרפיה באמצעות אמנויות הבמה, בהפקה ובניהול אירועים אמנותיים.

  בוגרי החוג השתלבו בצמתים המרכזיים בפעילות התאטרונית בישראל.