• 141

 • מדעי הרוח

 • הר הצופים

 • מתעניינים בדת ובהשפעותיה על העולם? מחפשים להתמחות בתחום?

  החוג למדע הדתות באוניברסיטה העברית בירושלים הוא אחד מהמקומות הטובים בעולם ללמוד נושאים אלה. זהו גם החוג היחיד בעולם בו ניתן ללמוד את התחום בשפה העברית ל תואר בוגר .

  החוג הוא אחד מהחוגים הוותיקים באוניברסיטה, ויחד עם זאת עם סגל צעיר ובו מוצעת תכנית לימודים עשירה, חדשנית ומגוונת.

  בחוג ניתן דגש לשני תחומים עיקריים המזינים זה את זה: התחום הראשון הוא ההיכרות עם הדתות המרכזיות בעולם ועם סוגיות מרכזיות בחקר הדתות, תוך מבט נרחב על הדת מחד והתמקדות בחקר דתות, לפי בחירה אישית של הסטודנטים מאידך. התחום השני הוא לימוד חוויתי, הכולל סיורים, תוך שאנו מאפשרים לתלמידינו מפגש עם השאלות הקיומיות הגדולות שהעסיקו את הדתות לאורך השנים - שאלות חשובות עבור כל אחד ואחת, אז כמו היום.

   

  קצת לעומק:

  שיטת הלימודים מתמקדת בהכרת הדתות, הספרויות והשפות כביטוי של מערכת תרבויות מורכבת. בתכנית הלימודים נעניק תשומת לב מיוחדת לנקודת מבט השוואתית מבחינה מתודולוגית ונעסוק בתאוריות מתחום סוציולוגיה, פנומנולוגיה, אנתרופולוגיה ופסיכולוגיה של הדת. קיימת גם אפשרות לשלב לימוד שפת מקורות במסגרת לימודי הבוגר, שיש בה כדי להעמיק את חווית הלימוד ומאפשרת התמחות נוספת בתחום.

  אתר החוג

 • ברורה לכל הרלוונטיות של חקר הדתות לעולם העכשווי. למרות המדע והמודרנה, אנשים רבים ותרבויות שונות, עדיין מגדירים את עצמם ביחס למערכת הדתית בה צמחו. דתות מגדירות את ערכי האדם, את גבולות העולם, את הטוב ואת הרע, את "אנחנו" ו"הם" ועוד ועוד. הדרך לגרום למיליוני אנשים ואף למאות מיליונים לפעול יחד למען מטרה אחת, היא לדבר בשם הדת.

  מדע הדתות מהווה צומת חשוב לתחומי ידע רבים. הדת קשורה בהגות ובפילוסופיה, בנוסף גם בסוציולוגיה ובאנתרופולוגיה, שכן היא מספקת את הבסיס למבנה חברתי. מיטב הספרות, ההגות, השירה והאמנות, לאורך ההיסטוריה, נוצרו בהקשר הדתי. הדת קשורה לנפש האדם ולאופן בו האדם מגדיר את עצמו והאופן שבו רואה את מקומו בעולם, ומכאן הקשר של לימודי דתות לתחום הפסיכולוגיה.

  הצטרפו אלינו! המסלול היחידי בארץ המציע תכנית מלאה ללימודי מדע הדתות במסגרת הלימודים לתואר ראשון.

 • סטודנטים בחוג מתברגים מדי שנה ברשימות מצטיינים (רשימת מצטייני דיקן) וזוכים במלגות. החוג מעניק מלגות לסטודנטים מצטיינים ואף מקיים משלחות לחו"ל. החוג למדע הדתות מציע תכנית לימודים עשירה ומגוונת, הכוללת לימודי שפה ותכניות סיורים. החוג מקיים הרצאות וכנסים עם חוקרים מובילים בעלי שם עולמי.

 • יועץ לבוגר -  ד"ר אביתר שולמן,  מייל:  tritar@yahoo.com

  ראש החוג ויועץ למוסמך - פרופ' ברוריה ביטון-אשקלוני,  חדר 6603,  שעות קבלה: יום ב' - 13:00-12:00,  מייל:  ashkelon@mscc.huji.ac.il

  מזכירות החוג:  גב' מירב פישר, טלפון: 02-5880287,  meiravfi@savion.huji.ac.il

  שעות קבלת קהל:  יום א' - 14:30-11:30,  ימים ב'-ה' - בשעות 13:00-10:00

   

 • תכנית הלימודים מתחלקת ללימודי ליבה בחקר הדתות, המשותפים לכלל תלמידי הבוגר של החוג, וללימודי התמחות, באשכול הנבחר על ידי הסטודנט בהתאם להתעניינותו (יהדות /נצרות /אסלאם /דתות /אסיה). במסגרת הלימודים קיים דגש על הכרת הדתות בימינו ובמקומותינו, כולל תכנית סיורים בקהילות דתיות בירושלים ועידוד תלמידי החוג להשתתף בסדנה המובילה למחקר שדה בקהילה דתית. קיימת גם אפשרות לשלב לימוד שפת מקורות במסגרת לימודי הבוגר, שיש בה כדי להעמיק את חווית הלימוד ומאפשרת התמחות נוספת בתחום.

  בנוסף ללימודי הליבה יבחר כל סטודנט התמחות באחד מארבעת האשכולות:

  אשכול ללימודי יהדות- בו נעסוק במגוון תופעות דתיות ביהדות, בתקופות ובהקשרים היסטוריים שונים. הלימוד משלב עיון הגותי, חקירה פילולוגית והתפתחות היסטורית. סטודנטים ייהנו ממגוון קורסים העוסקים בתופעה הדתית כדוגמת לימוד תלמוד, מחשבת ישראל, מקרא, שפת מקורות ונושאים נוספים. לסטודנטים ניתנת אפשרות לבחור בכיווני הלימוד על פי נטיותיהם. הלימוד משלב עיון ביקורתי בתחומי ההגות, הספרות וההיסטוריה. 

  אשכול ללימודי נצרות- בו נתמקד בהכרת הנצרות, תולדותיה, תרבותה ועולמה המחשבתי במזרח ובמערב מנקודת מבט של חקר הדת. נעסוק בצמיחת הנצרות מתוך היהדות ובהתפתחותה כדת עצמאית עד להפיכתה למרכז התרבות העולמי. נתייחס אף לחקר הנצרות בארץ-ישראל והנצרות הסורית. מוצעים לסטודנטים קורסים מעמיקים בנושאי לימוד שפת מקורות, הנצרות ותולדותיה, הברית החדשה וקורסים נוספים. תלמידי המדור ייהנו אף מלימוד הנצרות המודרנית, מסיורים בירושלים ובארץ, מקורסים בקולנוע ותכניות לחילופי סטודנטים והרצאות מפי מרצים מאוניברסיטת הוותיקן ברומא.

  אשכול ללימודי האסלאם- בו נלמד על הכרת דת האסלאם, דרך היבטים שונים: תורות, אמונות, פולחנים, תולדות האסלאם, האסלאם הקלאסי, האסלאם בימינו, פלגים וזרמים באסלאם. במסגרת הלימודים נלמד שפה ונעסוק בלימודי האסלאם והמזרח התיכון, בפולחנים דתיים ובנושאים רבים אחרים.

  אשכול ללימודי דתות אסיה - בו נעסוק בציוויליזציה ההודית והטיבטית על היבטיה השונים: דת, הגות, ספרות, לשונות (קלאסיות ומודרניות), היסטוריה ואמנות. כמו כן, נלמד על התרבויות העתיקות הסמוכות להודו, כגון איראן, אינדונזיה ועוד. ניתן לשלב לימודי סנסקריט ואינדונזית ברמה של יכולת קריאת טקסטים קלאסיים, מבחר של טקסטים ספרותיים המייצג סוגי ספרות שונים, וכן שפות הודיות שונות וספרותן, לפי בחירת הסטודנטים.

 • 60 נ"ז (כולל קורסי " אבני פינה ") או 64 נ"ז (כולל קורסי " אבני פינה ") במסלול עם לימוד שפה.

 • מסלול  דו חוגי המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

   

 • פרופ' ברוריה ביטון-אשקלוני - היסטוריונית של הנצרות המזרחית בשלהי העת העתיקה, חוקרת ומפרשת את האיזון העדין שבין המשכיות ושינוי בהתנהגות ומחשבה הדתית, ואת השפעתם על התפתחות התרבות הדתית הממסדית והאישית.

  ד"ר יוני מוס - חוקר ומלמד על שלוש הדתות "האברהמיות", בדגש על הנצרות והיהדות בעת העתיקה ובראשית ימי-הביניים. מנהל ומנחה את הפורום ללימודי נצרות - מלגה ייחודית לתלמידי מוסמך ודוקטורט.

  ד"ר דוד סתרן - תחומי מחקר: פילון מאלכסנדריה והיהדות ההלניסטית, אוריגנס והשכלתנות הנוצרית הקדומה, פילוסופיה ודת בשלהי העת העתיקה.

  פרופ' רונית ריצ׳י - עוסקת בתרבות - ומעל לכל בשפות וספרות - של קהילות מוסלמיות בדרום ודרום-מזרח אסיה, כולל בג׳אווה, אינדונזיה; העולם המלאי (חלקים מאינדונזיה ומלזיה, סינגפור); וסרי לנקה.

  ד"ר סרג' רוזר - חוקר בכיר במרכז לחקר הנצרות. תחומי מחקר: הנצרות הקדומה בהקשרה היהודי והנצרות הסורית.

  ד"ר נפתלי משל - תחומי עניין: המקרא בהקשריו התרבותיים במזרח הקדום; טומאה וטהרה; "מדע הקרבן" בהודו הקלאסית וחקר הקרבן בישראל הקדומה; דו-משמעות מכוונת בספרות החכמה ובנבואה. דוא"ל: nmeshel@mail.huji.ac.il

  ד"ר אביתר שולמן - את לימודי עשיתי באוניברסיטה העברית לכל אורך הדרך. לימדתי בעבר גם באוניברסיטאות אחרות בארץ, ואני שמח שהתמקמתי בסופו של דבר באוניברסיטה העברית.

   

 • החוג מעניק מלגות מקרן סטרנברג לתלמידי תואר שני בחוג, מצטיינים ומקיים פעילויות מגוונות כדוגמת כנסים בינלאומיים, סיורים, מפגשים והרצאות ומארגן מפגשי משלחות סטודנטים ויציאות משלחות סטודנטים לחו"ל. לדוגמה, מדי שנה יוצאת משלחת סטודנטים לקרלה שבהודו וחוקרת את מסורת התאטרון המסורתי.

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי

 • 50%/50%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • 550 רב תחומי

 • קבלה 'על תנאי' 

  מועמדים שחסרה להם בחינת בגרות במקצוע אחד בלבד, יוכלו להתקבל כ'תלמידים על תנאי' אם יעמדו בתנאים הבאים:

  1. המקצוע החסר אינו אנגלית 

  2. אם הציון המשוקלל (של ממוצע תעודת הבגרות עם הבחינה הפסיכומטרית) יעמוד בסף הקבלה כאשר מציבים במקצוע החסר ציון 40

  על מועמדים אלו להפנות בקשה לדיון בוועדת ערעורים. במעמד 'על תנאי' ניתן ללמוד במשך שנה אחת בלבד. על הסטודנטים להשלים את תעודת הבגרות על מנת להמשיך בלימודיהם.

  עמוד ה פקולטה

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • 600 רב תחומי

 • 32 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • 1. נדרשת עמידה בתנאי המעבר לשנה ב' במוסד בו למדו.

  2. נדרש ציון ממוצע 75 ומעלה בחוג בו הם מבקשים להמשיך לימודיהם.

  יתקבלו המועמדים המתאימים ביותר לאחר דיון בוועדת הקבלה של החוג ובאישור ועדת ההוראה של ה פקולטה . ועדת הקבלה תקבע את תכנית הלימודים הסופית לתואר של אלה שיתקבלו, שעשוייה לכלול השלמת לימודים לפי הצורך. הדיון בבקשות נערך בדרך כלל סמוך לפתיחת שנת הלימודים. כל המועמדים חייבים למסור גיליון ציונים, שכולל את הממוצע המשוקלל למזכירות לענייני תלמידים ב פקולטה , חדר 4319 במדעי הרוח.

  לתשומת לב:

  • בעלי לימודים אקדמיים שאינם עומדים בדרישות הנ"ל יוכלו להתקבל ללימודי שנה א' אם יעמדו בתנאי הקבלה. לימודיהם הקודמים ייזקפו לזכותם על פי המלצת יועצי החוגים, ובאישור ועדת הוראה.
  • תואר בוגר האוניברסיטה העברית יינתן רק לסטודנטים שלמדו באוניברסיטה העברית תכנית מלאה של שנה ג' לפחות בכל חוג בהיקף של שליש לפחות מלימודי התואר. לימודים אלה יכללו את כל הסמינריונים שהסטודנטים חייבים בהם.

 • הלימודים במדע הדתות מכינים את הסטודנט באופן מעולה לתפקד במגוון רחב של הקשרים מקצועיים, כפי שניתן לראות מסיפורי הבוגרים של החוג. הן בכלכלה או בתפקידים ממשלתיים, והן במקצועות חופשיים רבים ושונים. לימודי דתות מאפשרים לבוגרים להבין את המציאות האנושית העומדת מולם ולבחור כיצד נכון לפעול בה. כמו כן, בוגרים רבים של החוג המשיכו בלימודים אקדמיים במיטב המוסדות בארץ ובעולם, כך שהחוג מהווה הכנה מצוינת גם עבור סטודנטים שמעוניינים בהמשך מקצועי/מחקרי באוניברסיטה.

  בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  1. תעסוקה בשירות החוץ והדיפלומטיה של מדינת ישראל או עבודה במשרדי האו"ם.
  2. עיסוק בתאטרון, בתקשורת ובמרכזי תרבות.
  3. מחקר במדעי החברה, מחקר במדה"ר או משרות ייעוץ לחברות בעלות קשרי מסחר בחו"ל.
  4. הוראה בנושא בבתי ספר יסודיים ועל-יסודיים.
  5. לימודי המשך לתארים מתקדמים בתחום.
  6. שליחות בקהילות יהודית בחו"ל.
  7. הדרכת טיולים בארץ ובחו"ל.