• 717

 • חקלאות מזון וסביבה

 • רחובות

 • איכות הסביבה חשובה לכם? מחפשים אופק ניהולי?

  לאור תשומת הלב הגדלה והולכת לתופעות של התחממות גלובלית ושינויי אקלים, הכלכלה של משאבי טבע ואיכות הסביבה הוא אחד הנושאים החמים המעסיקים אנשי מקצוע מתחומים שונים. החוג לכלכלת סביבה וניהול של האוניברסיטה העברית מציע תכנית לימודים איכותית, מגוונת, ובעלת אוריינטציה יישומית בתחומי הכלכלה והמנהל, עם דגש על כלכלת משאבי הטבע, איכות הסביבה, החקלאות והמזון. הלימודים מתקיימים ברמות בוגר, מוסמך ודוקטור, כל זאת באווירה הביתית ב קמפוס  הירוק של ה פקולטה  לחקלאות ברחובות, מרחק חמש דקות הליכה מתחנת הרכבת. החוג הוא בעל היסטוריה ומורשת של מצוינות ונחשב בין המובילים בתחומו בעולם.

  לימודי הבוגר בחוג משלבים קורסים בכלכלה תיאורטית ויישומית, כלכלת משאבי הטבע ואיכות הסביבה, החקלאות והכפר, המזון, מימון, שיווק וחשבונאות. קורסי הבסיס מקנים ידע חיוני במחשבים, מתמטיקה וסטטיסטיקה. מטרת החוג להכשיר חוקרים ואנשי מעשה בתחומי הכלכלה והמנהל המתמחים בתחום הסביבה, משאבי הטבע והמגזר החקלאי. בוגרי החוג מועסקים במגוון רחב של משרות, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי, ורבים מהם הגיעו לעמדות בכירות. הבוגרים המצטיינים יכולים להמשיך בלימודים ל תואר מוסמך בחוג או באוניברסיטאות אחרות בארץ או בחו"ל.

  אתר החוג

   

 •  

  החוג לכלכלת סביבה וניהול מכשיר כלכלנים בעלי ידע תיאורטי ויישומי רחב בתחומי הכלכלה והמנהל, עם דגש על כלכלת החקלאות, המזון, משאבי הטבע ואיכות הסביבה. בנוסף לכך, החוג מאפשר שילוב ייחודי של לימודי כלכלה ומנהל עם מדעי הטבע, תוך מתן אפשרות לסטודנט לקבוע את המשקל היחסי של שני התחומים הללו על ידי בחירת מסלול לימודים התואם את העדפותיו. מגוון האפשרויות נע בין מסלול הכולל לימודי כלכלה ומנהל בלבד, עם התמחות אפשרית בשיווק ומימון או לימודי הכנה ל תואר מוסמך  במנהל עסקים בירושלים, עבור דרך חטיבות המשלבות לימודי סביבה וחקלאות, וכלה בתכנית המשלבת לימודי כלכלה וביו-טכנולוגיה. הלימודים בחוג שמים דגש על הכישורים היישומיים הנדרשים מכלכלנים בשוק העבודה. תלמידי החוג רשאים להצטרף לאחת משלוש החטיבות:

  1. כלכלת סביבה וניהול וחטיבה בשיווק ובמימון (1715) 
  2. כלכלת איכות הסביבה וניהול איכות הסביבה וחקלאות (1723)
  3. כלכלת סביבה וניהול וחטיבה באגרו אינפורמטיקה (2517) 

 • » אנו גאים להיות החוג היחיד בארץ ללימודי כלכלת סביבה וניהול. לחוג היסטוריה מפוארת של למעלה מ-80 שנה והוא בעל מורשת של מצוינות ומדורג בין המובילים בתחומו בעולם. החוג לכלכלת סביבה וניהול עושה כל מאמץ על מנת שהסטודנטים יפיקו את המרב מלימודיהם. תכנית ההוראה כוללת מגוון של קורסים ברמה ובאיכות המקבילות למוסדות ההוראה המובילים בעולם. רבים מהבוגרים ומסגל החוג מילאו וממלאים תפקידי מפתח במשק. מידע נוסף על החוג ניתן למצוא באתר החוג לכלכלת סביבה וניהול. 

  » המחלקה לכלכלת סביבה וניהול בפייסבוק – האתר כולל חלק הפתוח אך ורק לסטודנטים ולבוגרי החוג, בו מתפרסמות באופן שוטף הצעות עבודה בתחומי הכלכלה, ורבים מהסטודנטים והבוגרים מעידים כי מצאו עבודה בדרך זו.

  » קיים אפיק מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה לחוג לשנה ב'. לפרטים נוספים

   

 • יו"ר החוג: ד"ר אוהד רוה - ohad.raveh@mail.huji.ac.il, טלפון: 08-9489373

  מזכירות החוג: גב' מיטל קאפח דוא"ל,  meital.kappach@mail.huji.ac.il

  http://pnyot.huji.ac.il/agri, טלפון: 08-9489230

 • תכנית הלימודים ל תואר בוגר  כוללת לימודי יסוד מעמיקים בתורת הכלכלה, במתמטיקה ובסטטיסטיקה, וכן נלמדים קורסים בתחומי המנהל כגון חשבונאות, מימון ושיווק. בנוסף קיימים לימודי התמחות ייחודיים בנושאים הקשורים לכלכלת משאבי הטבע ואיכות הסביבה, לכלכלת החקלאות והכפר, ולכלכלת מזון. סטודנטים המעוניינים בכך יכולים לבחור להתמחות באחת משלוש החטיבות הבאות:

  חטיבה באיכות סביבה וחקלאות (1723) - הלימודים בחטיבה מכשירים כלכלנים בעלי אופקים רחבים במדעי החיים בדגש על הגנת הסביבה והאגרונומיה. הלימודים כוללים קורסי יסוד בכימיה, ביולוגיה ואקולוגיה, וקורסי בחירה מתקדמים העוסקים במגוון רחב של היבטים, כולל קיימות, מיחזור פסולת, ניהול משאבי מים, הדברה ביולוגית, שימור שטחים פתוחים, שינויי אקלים, ועוד. לבוגרי החטיבה יתרון בהשגת משרות של כלכלנים העוסקים בתקינה, ניתוח תהליכים, וניהול משאבים וסיכונים בתחומי הגנת הסביבה, החקלאות ותעשיית המזון. הרישום לחטיבה הוא בשנת הלימודים הראשונה.

  חטיבה בשיווק ובמימון (1715) - במסגרת התכנית מוצעים קורסים ייחודיים בתחומי השיווק והמימון, וכן סדנאות שמטרתן היא להכשיר סטודנטים לבצע פרויקטים של מחקר בתחומי השיווק והמימון, כולל סקירת ספרות, ניסוח השערות מחקר, איסוף נתונים וניתוחם, כתיבת דו"ח והצגה בפני קהל. השילוב של לימודי שיווק ומימון בהיקף המוצע הוא ייחודי ונותן יתרון בשוק העבודה ובלימודי המשך. הרישום לחטיבה הוא בשנת הלימודים השנייה. סטודנטים מצטיינים זכאים למלגות הצטיינות.

  חטיבה באגרואינפורמטיקה (2517) - האגרואינפורמטיקה הינה תחום דעת בין תחומי חדש המשלב בין עולם החקלאות, המזון והסביבה לעולם המתמטיקה, מדעי המחשב, הפיזיקה וההנדסה. הקידום הטכנולוגי הניכר באיסוף נתונים מצריך כלי ניתוח והבנה של מידע כמותי. תכנית הלימודים מקנה כלים חישוביים לניהול ועיבוד המידע, כולל ארגון נתונים ושמירתם, שימוש באלגוריתמים מתמטיים, פיתוח מודלים, יישום של תוכנות מחשב, כלים סטטיסטיים ולמידת מכונה. הרישום לחטיבה נעשה בשנה הראשונה.

   

  הלימודים לתואר "בוגר" בחוג לכלכלת סביבה וניהול נמשכים 3 שנים. תכנית הלימודים מחייבת לעמוד בדרישות קורסים במכסה של 126 נ"ז , מהם (בהתאם למסלול הנבחר) כ- 80 נ"ז קורסי חובה, כ- 35 נ"ז קורסי חובת בחירה, והשאר קורסי בחירה. בסיום, הסטודנט מקבל תואר "בוגר" Bs.c של האוניברסיטה העברית ב פקולטה לחקלאות מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית, בחוג לכלכלת סביבה וניהול.  חטיבת ההתמחות, היה ובחר באחת כזו, תצוין בגיליון הציונים שלו.

   

 • 126 נ"ז

 • • מסלול חד חוגי

  • מסלול דו חוגי (לצורך הרשמה בלבד) המשלב לימודים בחוג זה עם חטיבת לימודים באגרואינפורמטיקה

  • מסלול דו חוגי (לצורך הרשמה בלבד) המשלב לימודים בחוג זה עם אמירים - תכנית מצטיינים למדעי החקלאות

  • מסלול עם לימודי הכנה למוסמך במנהל עסקים
   

 • המחלקה לכלכלת סביבה וניהול כוללת כתריסר חברי סגל הניצבים בחזית המחקר המדעי בתחומי התמחותם, ומחקריהם מתפרסמים בכתבי העת המדעיים היוקרתיים בעולם. רבים מחברי הסגל משמשים גם בעמדות מפתח כחברי דירקטוריון, יועצים ומנהלים במוסדות ממשלתיים ואחרים. סטודנטים שיעמדו בדרישות הסף וירצו להמשיך לתארים מתקדמים יוכלו להשתלב במחקרים של חברי הסגל במסגרת עבודות התיזה ל תואר מוסמך  ודוקטור. להלן רשימה חלקית של תחומי ההתמחות והמחקר של חברי הסגל:

   

  כלכלת סביבה

  כלכלת משאבי טבע

  כלכלת משק המים

  מדיניות חקלאית בישראל ובעולם

  כלכלה וחקלאות במדינות מתפתחות

  פריון הייצור החקלאי במדינות מפותחות

  כלכלה כללית ויישומית

  כלכלה פוליטית, ציבורית ומדינית

  כלכלת מאקרו וצמיחה

  כלכלת העבודה והמגדר

  כלכלה התנהגותית וקבלת החלטות

  כלכלת המשפחה הכפרית

  פיתוח אזורי וכפרי

  תיירות כפרית

  מימון הפירמה ושוק ההון

  אגרי-ביזנס: שיווק וניהול פיננסי

  שיווק מוצרי מזון וחקלאות.

   

 • מצטיינים? יש לנו תכניות עבורכם.

   

  » לימודי כלכלת סביבה וניהול עם התמחות בביוטכנולוגיה (מסלול 795) - הביוטכנולוגיה משלבת קשת רחבה של נושאים ממדעי החיים ועד למדעי המחשב, ועוסקת בפיתוח ויישום טכנולוגיות ביולוגיות לייצור תרופות, מערכות דיאגנוסטיקה ומזון. תחום זה מתרחב כל העת, ובעתיד מרבית ייצור המזון והתרופות בעולם יסתמך על טכנולוגיות אלה. אנחנו מציעים תכנית לימודים מאתגרת בהיקף של 150  נ"ז  המכשירה את בוגריה להיות גם כלכלנים וגם ביו-טכנולוגים. במהלך התואר נסקור את הרקע התיאורטי בתחום, נתנסה בעבודת מעבדה תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ונתמודד עם יזמות ופיתוח בהיבטים כלכליים, משפטיים ואתיים. תכנית הלימודים כוללת לימודי יסוד במדעי הטבע והכלכלה עם לימודי התמחות בביוטכנולוגיה.

   

  » שילוב עם לימודים לתואר שני במנהל עסקים (7217) – תכנית של  לימודי בוגר  ברחובות הכוללת קורסי תשתית המהווים דרישה מוקדמת ל לימודי מוסמך  במנהל עסקים בירושלים, והמאפשרת קבלה ל תואר מוסמך  ללא צורך במבחן  GMAT  . ניתן להתקבל לתכנית בשנה א' ע"פ ממוצע בגרות ופסיכומטרי או בשנה ב' ע"פ ממוצע שנה א' החל מציון 85 ומעלה. סטודנטים מצטיינים (בעלי ממוצע מעל 85 בשנתיים הראשונות ללימודי התואר הראשון) יוכלו להתחיל קורסי מוסמך במנהל עסקים כבר בשנה ג' ללימודי התואר הראשון. התכניות מאפשרות לסיים את התואר השני במנהל עסקים תוך שנה מסיום לימודי התואר הראשון. 

  קישור לתכנית

   

  » אמירים - תכנית מצטיינים למדעי החקלאות

  קישור לתכנית

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • מומלץ! לכל מי שיתקבל על סמך בגרות בהיקף: 3  יח"ל  במתמטיקה, או 4  יח"ל  בציון נמוך מ-90, או 5  יח"ל  בציון נמוך מ-75, להשלים את החומר במכינת קיץ במתמטיקה מכיוון שקורס חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי 1 מתבסס על שליטה מוקדמת בחומר זה.

  מידע על מכינת קיץ במתמטיקה ניתן לקרוא באיגרת למתקבל שבאתר ה פקולטה  או לפנות לקרן אוחיון במייל kerenoha@savion.huji.ac.il או בטלפון 08-9489285

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי , ציון פסיכומטרי בדגש כמותי

 • 50%/50%, 70%/30%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • ערוץ קבלה רלוונטי

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • 550 רב תחומי

 • 38 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • בוגרי החוג מעידים כי במהלך לימודיהם הוקנה להם ידע כלכלי מקצועי רחב ושליטה בכלי ניהול וניתוח כמותיים אשר פתחו בפניהם אפשרויות תעסוקה מגוונות, וכל זאת באווירה מאירת פנים ותומכת.

  בוגרי החוג מבוקשים מאוד בכל ענפי המשק, הן בחברות פרטיות והן במוסדות ממשלתיים.

   

  רבים מהבוגרים ומסגל החוג מילאו וממלאים תפקידי מפתח במשק כגון מנכ"לים של חברות ענק ("טבע", "תנובה", "כימיקלים לישראל") ושל משרדי ממשלה (אוצר, ביטחון, איכות הסביבה), וכן תפקידי ניהול בכירים בבנק ישראל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד החקלאות, בנקים מסחריים, חברות ביטוח, חברות פרסום, חברות בשוק ההון וחברות ייעוץ. בפני הבוגרים פתוחות גם  אפשרויות רבות להמשך לימודים לתארים מתקדמים, במסגרת החוג או באוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם. אלו שבחרו במסלול האקדמי עשו זאת בהצלחה מרובה.

   

  להלן רשימה חלקית:

  שמעיה אביאלי  –  לשעבר תא"ל בצה"ל וראש האגף ליצוא בטחוני במשרד הביטחון

  שי אביטל  –  לשעבר אלוף בצה"ל ומנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה

  איתן בן-דוד  –  לשעבר מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר חברת ק.א.ל.

  פרופ' ניר בקר  –  ראש החוג לכלכלה וניהול, מכללת תל חי

  זיו גבע  –  מנהל "פקטור ניהול והשקעות"

  ד"ר דוד גולדפרב  –  מנכ"ל “Gems Investment Research”

  ד"ר לימור גונן  –  מרצה בכירה לכלכלה ומנהל עסקים, אוניברסיטת אריאל

   ניר גלעד  –  יו"ר "מגדל", לשעבר נשיא ומנכ"ל "החברה לישראל" והחשב הכללי במשרד האוצר

  דורון גרופר  –  לשעבר מנכ"ל "דוראד אנרגיה", יו"ר מקורות, ומנכ"ל בנק החקלאות

  ד"ר מוטי דלג'ו  –  יו"ר "האיחוד החקלאי", לשעבר ראש המועצה האזורית דרום השרון

  שחר דרוקר  –  מנכ"ל "ד"ש השקעות מוסדיים בע"מ"

  מיכל המאירי  –  מנכ"ל קבוצת "אלדר, לשעבר מנכ"ל "גיתם BBDO" ומנהלת השיווק של "תנובה"

  אבשלום הרשקוביץ  –  נשיא ומנכ"ל "גובלי בע"מ", לשעבר מנכ"ל "אלבר"

  אריה וולק  –  שותף בחברת אגריויזן בע"מ, לשעבר מנכ"ל "אגרידב"

  גיא ועדיה  –  מנכ"ל קרן אוריגו, לשעבר מנכ"ל "פיבי אחזקות"

  איציק טובי  –  לשעבר ראש סקטור תשתיות, החטיבה העסקית, בנק לאומי לישראל

  צביקה כהן  –  סמנכ"ל בכיר להשקעות ומימון במשרד החקלאות

   ד"ר אסף לוי  –  סגן בכיר למנהל הרשות לתכנון במשרד החקלאות

  ישראל מקוב  –  לשעבר יו"ר "גיוון אימג'ינג", יו"ר המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, יו"ר נטפים, ומנכ"ל "טבע"

  שלמה נמרודי  –  מנכ"ל "רמות", הזרוע העסקית של אוניברסיטת תל אביב

  ד"ר  עוזיאל  מירסקי, שרון  –  ראש היחידה לפיתוח משאבי למידה במרכז האקדמי פרס

   ערן פולק  –  מנכ"ל NDrip, לשעבר נציג בנק ישראל בבנק האירופי לשיקום ופיתוח

  אורי צוק-בר  –  סמנכ"ל בכיר למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות

  ד"ר יעל קחל, – מנהלת תחום בכירה בחטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות

  מיכל קראוס  –  מנכ"ל מועצת החלב, לשעבר מנהלת היחידה לשותפויות וגיוסי הון באיגוד התעשייה הקיבוצית

  ד"ר אריה רגב  –  לשעבר מנהל היחידה לקשרי חוץ במשרד החקלאות

  עמי רגב  –  מנכ"ל "Top Greenhouses"

  ד"ר נתיב רופא  –  ראש החטיבה הכלכלית ברשות החשמל, לשעבר סגנית בכירה למנהל הרשות לתכנון, משרד החקלאות

  פרופ' אסף רזין  –  פרופסור לכלכלה באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת קורנל

  אהרן רטנר  –  CFO “Glasshouse Israel” ומרצה ב פקולטה לניהול טכנולוגיה במכון הטכנולוגי חולון

  פרופ' אריק שדה  –  פרופסור לניהול טכנולוגיה במכון הטכנולוגי חולון