• 717

 • חקלאות מזון וסביבה

 • רחובות

 • איכות הסביבה חשובה לכם? מחפשים אופק ניהולי?

  החוג לכלכלת סביבה וניהול של האוניברסיטה העברית מציע תכנית לימודים איכותית, מגוונת, ובעלת אוריינטציה יישומית בתחומי הכלכלה, המנהל, כלכלת משאבי הטבע והסביבה וכלכלה חקלאית ברמות בוגר, מוסמך ודוקטור; כל זאת באווירה הביתית ב קמפוס הירוק של ה פקולטה לחקלאות ברחובות, מרחק 5 דקות הליכה מתחנת הרכבת. החוג הוא בעל היסטוריה ומורשת של מצוינות ונחשב בין המובילים בתחומו בעולם.

  העיסוק בכלכלה של משאבי טבע ואיכות הסביבה הוא אחד הנושאים החמים המעסיקים אנשי מקצוע מתחומים שונים. לימודי הבוגר בחוג משלבים קורסים בכלכלה (תיאוריה ויישומים), כלכלת משאבי טבע וסביבה, חשבונאות, מימון, כלכלת המגזר החקלאי והכפרי, שיווק מוצרי מזון, מחשבים, מתמטיקה וסטטיסטיקה. מטרת החוג להכשיר חוקרים ואנשי מעשה בתחומי הכלכלה והמנהל המתמחים בתחום הסביבה, משאבי הטבע והמגזר החקלאי. בוגרי החוג מועסקים במגוון רחב של עיסוקים ומשרות בסקטור הפרטי, מערכת הבנקאות והסקטור הממשלתי.

  אתר החוג

   

  מסלולי לימוד אפשריים בחוג:  

  הסטודנטים בחוג יכולים להצטרף לאחת משלוש החטיבות:

  1. חטיבת "חקלאות ואיכות הסביבה" (1701)
  2. חטיבת "שיווק ומימון" (1715)
  3. חטיבה ב"חקלאות" (1722)

 • החוג לכלכלת סביבה וניהול מכשיר כלכלנים בעלי ידע יישומי רחב בתחום המנהל, ובנוסף הוא מציע שילוב ייחודי של לימודי כלכלה ומנהל עם מדעי הטבע, תוך מתן אפשרות לסטודנט לקבוע את המשקל היחסי של שני התחומים הללו על ידי בחירת מסלול לימודים התואם את העדפותיו. משרעת האפשרויות נעה בין מסלול הכולל לימודי כלכלה ומנהל בלבד, עם התמחות אפשרית בשיווק ומימון או בלימודי הכנה ל לימודי מוסמך במנהל עסקים בירושלים, עבור דרך חטיבות המשלבות לימודי סביבה וחקלאות, וכלה בתכנית המשלבת לימודי כלכלה וביו-טכנולוגיה. הלימודים בחוג שמים דגש על ההיבטים היישומיים הנדרשים מכלכלנים בשוק העבודה.

  • אנו גאים להיות החוג היחיד בארץ ללימודי כלכלת סביבה וניהול. לחוג היסטוריה של למעלה מ-60 שנה והוא בעל מורשת של מצוינות ומדורג בתחומו בעשירון העליון בעולם. החוג לכלכלת סביבה וניהול עושה כל מאמץ על מנת שהסטודנטים יפיקו את המרב מלימודיהם. תכנית ההוראה כוללת מגוון של קורסים ברמה ובאיכות המקבילה למוסדות ההוראה המובילים בעולם. רבים מהבוגרים ומסגל החוג מילאו וממלאים תפקידי מפתח במשק, כגון מנכ"ל חברת "טבע" ומנכ"ל חברת "תנובה". מידע נוסף על החוג ניתן למצוא באתר החוג לכלכלת סביבה וניהול.
  • המחלקה לכלכלת סביבה וניהול בפייסבוק – האתר כולל חלק הפתוח אך ורק לסטודנטים ולבוגרי החוג, בו מתפרסמות באופן שוטף הצעות עבודה בתחומי הכלכלה, ורבים מהסטודנטים והבוגרים מעידים כי מצאו עבודה בדרך זו.
  • קיים אפיק מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה לחוג לשנה ב'. לפרטים נוספים

 • ד"ר עידו קן, יו"ר החוג - iddo.kan@mail.huji.ac.il, טלפון: 08-9489233

  מזכירות החוג: גב' מירי ארזי דוא"ל,  miriguy@savion.huji.ac.il

  http://pnyot.huji.ac.il/agri, טלפון: 08-9489230  

 • חלקה הראשון של תכנית הלימודים ל תואר בוגר מוקדש ללימודי יסוד מעמיקים בתורת הכלכלה, במתמטיקה ובסטטיסטיקה. בהמשך ניתן ללמוד קורסים בתחומי מנהל אוניברסאליים כגון חשבונאות, מימון ושיווק. בנוסף קיימים לימודי התמחות ייחודיים בנושאים הקשורים לכלכלת משאבי הטבע ואיכות הסביבה, ולכלכלת החקלאות והמגזר הכפרי. הסטודנטים יוכלו לבחור להתמחות באחת משלוש החטיבות הבאות:

  חטיבת חקלאות ואיכות הסביבה - הלימודים בחטיבה משלבים לימודי כלכלה עם התמחות במדיניות להגנת הסביבה וניהול משאבי טבע. לבוגרי החטיבה ידע במדעי הטבע, האקולוגיה, החוק ומוסדות הניהול הקשורים בתחום איכות הסביבה. הרישום לחטיבה הוא בשנת הלימודים הראשונה.

  חטיבה בשיווק ובמימון - במסגרת התכנית מוצעים קורסים ייחודיים בתחומי השיווק והמימון, וכן סדנאות שמטרתן היא להכשיר סטודנטים לבצע פרויקטים של מחקר בתחומי השיווק והמימון, כולל סקירת ספרות, ניסוח השערות מחקר, איסוף נתונים וניתוחם, כתיבת דו"ח והצגה בפני קהל. השילוב של לימודי שיווק ומימון בהיקף המוצע בתכנית ובתכנים הוא ייחודי ונותן יתרון בשוק העבודה ובלימודי המשך. סטודנטים מצטיינים זכאים למלגות הצטיינות.

  חטיבה בחקלאות - המסלול של כלכלת סביבה וניהול וחטיבה בחקלאות מכשיר כלכלנים בעלי ידע נרחב במדעי החיים בכלל, ובאגרונומיה בפרט. תחומי ידע אלו חיוניים לאלו המתעתדים לעבוד בסקטור הממשלתי בתחום החקלאות, בניהול משקים במגזר הכפרי, וככלכלנים בחברות המתמחות בפיתוח הטכנולוגיה החקלאית ותעשיית המזון בארץ ובעולם. הרישום לחטיבה הוא בשנת הלימודים הראשונה.

 • 126 נ"ז

 •  

 • המחלקה לכלכלת סביבה וניהול כוללת כתריסר חברי סגל הניצבים בחזית המחקר המדעי בתחומי התמחותם, ומחקריהם מתפרסמים בכתבי העת המדעיים היוקרתיים בעולם. רבים מחברי הסגל משמשים גם בעמדות מפתח כחברי דירקטוריון, יועצים ומנהלים במוסדות ממשלתיים ואחרים. סטודנטים שיעמדו בדרישות הסף וירצו להמשיך לתארים מתקדמים יוכלו להשתלב במחקרים אלו במסגרת עבודות התיזה ל תואר מוסמך ודוקטור. להלן רשימה חלקית של תחומי התמחות ומחקר:

  כלכלת סביבה,

  כלכלת משאבי טבע,

  כלכלה ציבורית ומדינית,

  מדיניות חקלאית בישראל ובעולם,

  כלכלה כללית ויישומית,

  כלכלה פוליטית,

  כלכלת משק המים,

  כלכלה התנהגותית וקבלת החלטות,

  כלכלת מאקרו וצמיחה,

  מימון הפירמה ושוק ההון,

  אגרי-ביזנס: שיווק וניהול פיננסי,

  כלכלת המשפחה הכפרית,

  כלכלת קואופרטיבים,

  פיתוח אזורי וכפרי,

  תיירות כפרית,

  כלכלה וחקלאות במדינות מתפתחות,

  פריון הייצור החקלאי במדינות מפותחות,

  שיווק מוצרי מזון וחקלאות,

  רפורמות חקלאיות במדינות סוציאליסטיות לשעבר.

 • מצטיינים? יש לנו תכניות עבורכם.

  לימודי כלכלת סביבה וניהול עם התמחות בביוטכנולוגיה - הביוטכנולוגיה משלבת קשת רחבה של נושאים ממדעי החיים ועד למדעי המחשב, ועוסקת בפיתוח ויישום טכנולוגיות ביולוגיות לייצור תרופות, מערכות דיאגנוסטיקה ומזון. תחום זה מתרחב כל העת, ובעתיד מרבית ייצור המזון והתרופות בעולם יסתמך על טכנולוגיות אלה. אנחנו מציעים תכנית לימודים מאתגרת בהיקף של 150 נ"ז המכשירה את בוגריה להיות גם כלכלנים וגם ביו-טכנולוגים. במהלך התואר נסקור את הרקע התיאורטי בתחום, נתנסה בעבודת מעבדה תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ונתמודד עם יזמות ופיתוח בהיבטים כלכליים, משפטיים ואתיים. תכנית הלימודים כוללת לימודי יסוד במדעי הטבע והכלכלה עם לימודי התמחות בביוטכנולוגיה.

  שילוב עם לימודים לתואר שני במנהל עסקים – תכנית של לימודי בוגר ברחובות הכוללת קורסי תשתית המהווים דרישה מוקדמת ל לימודי מוסמך במנהל עסקים בירושלים, והמאפשרת קבלה ל תואר מוסמך ללא צורך במבחן GMAT . ניתן להתקבל לתכנית בשנה א' ע"פ ממוצע בגרות ופסיכומטרי או בשנה ב' ע"פ ממוצע שנה א' החל מציון 85 ומעלה. סטודנטים מצטיינים (בעלי ממוצע מעל 85 בשנתיים הראשונות ללימודי התואר הראשון) יוכלו להתחיל קורסי מוסמך במנהל עסקים כבר בשנה ג' ללימודי התואר הראשון. התכניות מאפשרות לסיים את התואר השני במנהל עסקים תוך שנה מסיום לימודי התואר הראשון. קישור לתכנית.

 • ציון 85/רמה ׳בסיסי׳

 • ציון 105, נדרש במקרים בהם שפת ההוראה בתיכון אינה עברית

 • ל מי שיתקבל על סמך בגרות בהיקף: 3  יח"ל  במתמטיקה, או 4  יח"ל  בציון נמוך מ-90, או 5  יח"ל  בציון נמוך מ-75, יחויב בהשלמה מוכחת של תכנים חסרים באחת מהמסגרות המפורטות בקישור:

  מידע על מכינת קיץ במתמטיקה ניתן לקרוא באיגרת למתקבל שבאתר ה פקולטה  או לפנות לקרן אוחיון במייל kerenoha@savion.huji.ac.il או בטלפון 08-9489285.

 • ציון פסיכומטרי רב תחומי , ציון פסיכומטרי בדגש כמותי

 • 50%/50%, 70%/30%

 • 50%/50% (רלוונטי עבור כל מסלולי המכינה)

 • 50%/50% (לא רלוונטי כאשר יש קבלה ישירה לבעלי תואר)

 • קיימת

 • ערוץ קבלה רלוונטי. יש לפנות למדור רישום וקבלה בכדי לבדוק סיכויי קבלה

 • 600 רב תחומי

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

 • 550 רב תחומי

 • 38 נ״ז לכל הפחות

 • התאמה בין לימודים קודמים לדרישות החוג

 • קיים

 • בוגרי החוג מעידים כי במהלך לימודיהם הוקנה להם ידע כלכלי מקצועי רחב ושליטה בכלי נהול וניתוח כמותיים אשר פתחו בפניהם אפשריוית תעסוקה מגוונות, וכל זאת באווירה מאירת פנים ותומכת. בוגרי החוג מבוקשים מאוד בכל ענפי המשק, הן בחברות פרטיות והן במוסדות ממשלתיים . רבים מהבוגרים ומסגל החוג מילאו וממלאים תפקידי מפתח במשק כגון מנכ"לים של חברות ענק ("טבע", "תנובה", "כימיקאלים לישראל" ושל משרדי ממשלה אוצר, ביטחון, איכות הסביבה), וכן תפקידי ניהול בכירים בבנק ישראל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד החקלאות, בנקים מסחריים, חברות ביטוח, חברות פירסום, חברות בשוק ההון וחברות ייעוץ. בפני הבוגרים פתוחות גם אפשריוית רבות להמשך לימודים לתארים מתקדמים, במסגרת החוג או באוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם. אלו שבחרו במסלול האקדמי עשו זאת בהצלחה מרובה.